Skocz do zawartości

Refermentacja


Suchejroo

Rekomendowane odpowiedzi

Zawartość alkoholu w piwie po refermentacji wzrośnie tylko w przypadku gdy dodamy glukozę/cukier bezpośrednio do butelek lub blg syropu glukozowego/cukrowego użytego do refermentacji będzie wyższe od blg początkowego brzeczki nastawnej.

Jeżeli blg będzie takie samo lub niższe nie wzrośnie zawartość alkoholu w gotowym piwie po refermentacji.

Skąd taka teoria?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest logiczne. Jeśli do piwa 12 blg dodasz litr wody z cukrem o wynikowym blg 12(120g cukru), to jak się zmieni ekstrakt piwa, i czy zawartość alkoholu w min wzrośnie?

 

W sumie wzrośnie... No bo jeśli piwo z 12 blg spadło do np. 3, to ten litr wody z cukrem spadnie do 0. Więc różnica w zawartości alkoholu będzie tylko to 3 blg w jednym litrze piwa.

 

 

nie ma na to pytanie prostej odpowiedzi. wszystko zależy od tego ile czego i w jaki sposób dodajesz do refermentacji

Mógłbyś to wyjaśnić? Dodatek glukozy/sacharozy/miodu dający takie samo nagazowanie da nam inną zawartość alkoholu?

Edytowane przez bart3q
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest logiczne. Jeśli do piwa 12 blg dodasz litr wody z cukrem o wynikowym blg 12(120g cukru), to jak się zmieni ekstrakt piwa, i czy zawartość alkoholu w min wzrośnie?

 

 

 

W sumie wzrośnie... No bo jeśli piwo z 12 blg spadło do np. 3, to ten litr wody z cukrem spadnie do 0. Więc różnica w zawartości alkoholu będzie tylko to 3 blg w jednym litrze piwa.

 

To 3 blg różnicy będzie rozkładało się na objętość całej warki, więc w przypadku 20L piwa jest to w granicach 0,15 blg na litr piwa a to w zasadzie pomijalna wartość o jaką wrośnie zawartość alkoholu w gotowym piwie po refermentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Przy przedostatniej warce zauważyłem dziwne zjawisko...mianowicie przygotowałem roztwór wody z cukrem- wlałem go do pustego fermentora i następnie przelałem tam piwo z cichej. Następnie nastąpił rozlew; na koniec zostało mi ok 100 ml brzeczki z którą już nie było za bardzo co zrobić, więc postanowiłem zdegustować... W smaku sam cukier... Jest to możliwe żeby się nie rozmieszało? Dziś zlewałem kolejną warkę i celem uniknięcia tej sytuacji po zlaniu z cichej do roztworu cukru całość delikatnie wymieszałem... I tu powstaje pytanie zlewać do roztworu i nie przejmować się, że nie będzie równomiernie rozmieszane w butelkach, czy całość mieszać dodatkowo napowietrzając piwo. Proszę o sugestie bardziej doświadczonych forumowiczów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy przedostatniej warce zauważyłem dziwne zjawisko...mianowicie przygotowałem roztwór wody z cukrem- wlałem go do pustego fermentora i następnie przelałem tam piwo z cichej. Następnie nastąpił rozlew; na koniec zostało mi ok 100 ml brzeczki z którą już nie było za bardzo co zrobić, więc postanowiłem zdegustować... W smaku sam cukier... Jest to możliwe żeby się nie rozmieszało? Dziś zlewałem kolejną warkę i celem uniknięcia tej sytuacji po zlaniu z cichej do roztworu cukru całość delikatnie wymieszałem... I tu powstaje pytanie zlewać do roztworu i nie przejmować się, że nie będzie równomiernie rozmieszane w butelkach, czy całość mieszać dodatkowo napowietrzając piwo. Proszę o sugestie bardziej doświadczonych forumowiczów.

 

Jeśli "nie będzie równomiernie rozmieszane", to możesz mieć część butelek przegazowanych, a w innych mało gazu.

Ja delikatnie mieszam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pytanko również o refermentację Robiłem stouta z brewkita od Coopersa, startowe blg 10 (1042), fermetowało 2 tyg. do 4 blg w ok. 20 stopniach, Do refermentacji użyłem 90g cukru (wyliczone z kalkulatora). Piwo postało tydzień w temp. 20 stopni i potem do piwnicy. Po 3 tygodniach nie mają prawie w ogóle gazu ;/ Drożdże pewnie już wszystko przerobiły ale gazu jak na lekarstwo? Czy z czasem jeszcze trochę się nagazuje czy już marne szanse?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.