Skocz do zawartości

Wolnościowy browar domowy (Libertarian Homebrewery)


Vami

Rekomendowane odpowiedzi

Jako że dziś miałem jeszcze wolny dzien, to kolejną warkę uwarzyłem. Tym razem wyszło więcej niż planowo.

 

#8 - BLACK PANTHER

 

c7URvvt.png

 

Styl: oatmeal coffee stout

 

Zasyp:

3 kg - słód Pale Ale

0,5 kg - słód owsiany

0,5 kg - słód karmelowy

0,5 kg - słód czekoladowy

0,5 kg - jęczmień palony

 

Chmiel:

50 g - Progress

 

Dodatki:

100 g - kawa świeżo mielona

 

Drożdże:

SafAle US-04, uwodnione

 

Zacieranie:

Jednotemperaturowe w 70 st., po 45 minutach próba jodowa negatywna, dorzucenie ciemnych słodów, 10 minut i filtracja

 

Filtracja i wysładzanie:

Bez problemów. Wysładzanie 5-6-5. A z ciemnego młóta upiekłem piernik (mąka, miód, woda, młóto, przyprawa korzenna, oliwa z chili - nie było jajek więc się trochę rozpada)

 

Gotowanie:

45' - Progress

0' - kawa

No chill

 

Uzyskałem ok. 22 litry piwa o BLG 13,5, odstawiłem do fermentacji w temp. 22 st.

Edytowane przez Vami
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#6 - po 5 dniach test nagazowania z małej buteleczki, syk lekki jest, wysycenie bardzo niskie, piana znikoma, no ale tylko 5 dni ;) W smaku pyszne. Mocna goryczka, dużo ciała i brak nuty alkoholowej. Smakuje mi bardziej niż #1. Jak się ułoży, będzie świetne.

 

#1 degustowane przez dwójkę znajomych odebrane bardzo pozytywnie. Zwłaszcza aromat kwiatowy.

 

Do orkiszowego weizena dosypałem cukru, bo jednak za wysoko był zatarty i spadł tylko do 9 blg (próba z innymi drożdżami wykazała że nic innego tam już nie sfermentuje). Po wsypaniu 1 kg cukru fermentacja wznowiona, ładna piana, po dwóch dobach resztki jej jeszcze widoczne na powierzchni.

 

Stout sobie spokojnie fermentuje.

 

A dziś warzę wędzonkę:

 

#9 - UP IN SMOKE

 

smoke.png

 

Nie będzie to klasyczny rauchbier, bo użyję drożdży górnej fermentacji. Receptura własna.

 

Zasyp:

2 kg - Bestmalz Wędzony

1 kg - pilzneński

1 kg - melanoidynowy

0,5 kg - płatki pszeniczne (skleikowane)

 

Chmiel:

Perle, 50 gram, granulat 2012

 

Drożdże:

Safale US-05, uwodnione

 

Zacieranie:

Pierwszy raz dwustopniowo i w mniejszej ilości wody (14 l na 4,5 kg ziarna)

30' w 62 st.

30' w 72 st.

10' mashout

 

Filtracja i wysładzanie:

8-10-10

 

Gotowanie:

75' - nic

45' - Perle 25 g

25' - Perle 25 g

No chill

Edytowane przez Vami
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Spelt Wrong rozlany. 30 butelek 0,5 plus jedna 2 L (zabrakło kapsli!). Z powodu braku kapsli stout poczeka na rozlew, aż przyjdzie paczka ;) Wędzone spadło do 3 BLG, przelane na cichą.

Edytowane przez Vami
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Składniki i kapsle przyszły. Jutro warzę RISa.

 

Tymczasem Black Panther trafiła do butelek. 39 x 0,5 plus jakieś zlewki do 0,33.

 

Zastanawia mnie aromat. Nie czuć w ogóle kawy, czuć czekoladę ale i mocne porzeczki. Nie kocią kuwetę (liście) ale porzeczki owoce. Progress powinien dać wg Michaela Jacksona jałowiec i limonkę O_O skąd te porzeczki?

Edytowane przez Vami
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spelt Wrong po tygodniu pachnie kiepsko, w smaku też nie powala. Wypić można, ale raczej jak nie ma nic innego. Nieudane piwo. Szkoda. Natomiast Brown Riot jest genialny. Mega goryczka, świetna tekstura. Narzeczonej nie podszedł bo >>za gorzki<< ale takie właśnie lubię :) Będę musiał go powtórzyć, bo niewiele już mi zostało.

 

Tymczasem dziś warzę RISa:

 

#10 - Gothic Snowmobile (Intercontinental Imperial Stout) BLG 20,5

 

Zasyp:

5 kg - monachijski

1 kg - melanoidynowy

1 kg - jęczmień palony

0,2 kg - pszenica prażona

0,2 kg - CaraPils (miała tu być Carafa III, ale uszkodziłem opakowanie od CaraPilsa i musiałem go zużyć)

0,2 kg - czekoladowy żytni

 

Zacieranie:

40 min - 62 st.

70 min - 72 st.

10 min - 75 st. (ze słodami ciemnymi)

 

Chmielenie:

60 min - nic

30 min - Amarillo 50g

15 min - Saaz 50g

0 min - Galaxy 50g

No chill

 

50g Mandarina Bavaria na cichą pójdzie

 

Drożdże:

Gęstwa SafAle US-04

 

Wyszło ok. 19 litrów o BLG 20,5. Fermentacja ruszyła po paru godzinach.

Edytowane przez Vami
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Up In Smoke trafiło do butelek.

 

RIS zaczął pięknie fermentować, ale... temperatura w mieszkaniu wzrosłą do 23,7C!!! Kaloryfery pozakręcałem. Mam nadzieję że nie będzie to BimbRIS ;)

Edytowane przez Vami
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#11 - Skrzydła Husarii (Polish Imperial India Pale Ale) 20 BLG

 

 

Zasyp:

5 kg - Pale Ale

1 kg - monachijski jasny

1 kg - pszeniczny

0,5 kg - CaraMunich I

 

Zacieranie:

90 min - 62-72 st.

 

Chmielenie:

60 min - nic

45 min - Marynka 50g

15 min - Sybilla 50g

0 min - Lubelski 100g

No chill

 

50g Lomika pójdzie na cichą

 

Drożdże:

Gęstwa SafAle US-05

 

RIS spadł do 8 BLG i od wczoraj stoi. Jutro zleję na cichą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RIS przelany na cichą, Mandarina Bavaria dodana. Niestety po otwarciu paczki z chmielem aromat nie powala. Spodziewałem się orgazmu sensorycznego w postaci zapachu świeżych mandarynek, tymczasem nic takiego nie było. Mam nadzieję, że jednak zapach piwa będzie bardziej intensywny. Próbka na tym etapie produkcji jest zna-ko-mi-ta. Jak się nie zepsuje, to będzie najlepsze piwo mojego browaru domowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Degustacja Black Panther udana. Jedynie piana kiepska i wysycenie zbyt niskie, natomiast w smaku genialne. Kawowa kwaskowość, owsiana aksamitność, nuty czekolady i palonego słodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie piszesz nic o refermentacji -ile i co dajesz?

Ja jako początkująca mam problemy z odczytaniem tego chmielenia -jedni piszą - np.gotowanie 60min.,potem piszą -w dwudziestej min 20g chmielu x ,w pięćdziesiątej 20 g chmielu y i w zerowej 10g chmielu z. I to jest dla mnie jasne.Jak odczytać np.twoją 10 warkę ?-chodzi mi o chmielenie?-czy w sumie tego gotowania jest 105 min? i po 60-ciu min chmielimy 30 min Amarillo po tych 30-tu min wrzucamy kolejny chmiel na 15min,wyłaczamy gaz i dodajemy kolejny do wystudzenia brzeczki?

W warce nr 6 należy twój opis chmielenia zrozumieć -po zagotowaniu wrzucić chmiel i 45min chmielić chmielem Progress?

Z góry przepraszam za te może idiotyczne pytania ,ale dla mnie to na razie chińska magia z tymi odczytami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daję biały cukier wg tego, co mi wyliczy tutaj: http://hbd.org/cgi-bin/recipator/recipator/carbonation.html

 

Staram się celować w niższe widełki dla danego stylu, by uniknąć przegazowania.

 

Nie no jest 60 min gotowania. Najpierw 15 min nic nie wrzucam tylko brzeczka wrze, 45 przed koncem wrzucam Marynkę, 15 przed końcem Sybillę i po wyłączeniu grzania Lubelski. Nie używam chłodnicy, więc wrzucenie >>na zero<< i tak jeszcze de facto >>gotuje<<.

 

Piwo chłodzi się na balkonie naturalnie przez noc.

 

W Black Panther całe gotowanie od początku na Progressie, tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nic nie pomyliłem. Gotowanie trwa 60 minut w RISie, 60 min - nic oznacza 60 minut do końca bez wrzutu chmielu, na 45 min przed końcem Marynka, itd.

 

Tak, całe gotowanie w BP 45 min.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki -załapałam .To znaczy ,ze ty piszesz standardowo,bo spotkałam się również z opisem -"w 15-tej min gotowania dodajemy jakiś chmiel"i to całkowicie zmienia przepis.

[Co do pomyłki to podajesz chmielenie z 11 warki -maryka ,lubelski ,a nie z 10-tej -Amarillo,Saaz,Galaxy]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i RIS znalazł się w butelkach. Wyszło 30 x 0,5 l, z czego dwie ostatnie butelki z jakimiś tam farfoclami z chmielenia na zimno, pójdą na testy. Spadło do BLG 7,5, więc wyszło 7,5% alkoholu.

 

100 g cukru do refermentacji poszło, więc koło 2,5 vol nasycenia.

Edytowane przez Vami
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zabutelkowałem Skrzydła Husarii, choć być może z infekcją (temat Infekcja ;) ). W smaku i zapachu nie ma kwasu ani smrodu, więc licze, że to jednak był chmiel/drożdże :D Wyszło zaledwie 10 litrów, bo wolałem te syfy spuścić w kiblu. Refermentacja obliczona na ok 2.8-3 vol.

 

Dziś robię też eksperyment, który nie wiem czy w ogóle będzie nadawał się do picia, ale chcę się pozbyć resztek, a więc:

 

Warka #8 - Guess What - 17 BLG

 

Zasyp:

5 kg - słód pilzneński

0,5 kg - słód Carafa III

ok. 0,35 kg - siemię lniane

 

Do gotowania:

50 g - chmiel Delta

ok. 300 g miodu

ok. 300 ml syropu malinowego

pestki papai

 

Zacieranie:

Na lenia 69-63 C sam pliznenski przez ok. 45 minut, próba jodowa w porządku, dosypanie ciemnego słodu i siemienia lnianego, podgrzanie do 75 i jeszcze 15 min

 

Gotowanie;

60` - syrop malinowy, miód, chmiel Delta, pestki papai

No chill

 

Drożdże:

Delecta Instant :D (miała być gęstwa ze Skrzydeł, ale wolałem nie ryzykować)

 

[Edycja]

 

Odparowało nieco więcej niż zakładalem, wyszło ok. 15,5 litra 17 BLG. Drożdże zadane.

Edytowane przez Vami
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Przyszła dostawa z twojbrowar.pl, więc czas wznowić warzenie. Na początek AIPA, choć bardziej chyba AIAA (amber a nie pale), bo miało być 200 gram karmelowego, a poszedł kilogram ostatecznie. Według obliczeń SRM ma mieć 17 czyli za ciemne na pale ;)

 

 

#9 - American Dream (American India Pale Ale) - 15 BLG, 60 IBU

 

Zasyp:

5 kg - słód pale ale

1 kg - słód karmelowy 150 EBC

1 kg - słód pszeniczny

 

Chmiele:

50 g - Centennial

50 g - Citra (na zimno)

50 g - Amarillo (na zimno)

 

Zacieranie:

25 l wody - wsyp przy 50 stopniach, podgrzanie do 70 i zdjęcie ze źródła ciepła

 

Po 30 minutach próba jodowa OK, ale jeszcze potrzymałem do 60

 

10 min mashout

 

Filtracja i wysładzanie:

6,5-4,5-5

 

Gotowanie:

60 min - Centennial

Chłodzenie na balkonie

 

 

Drożdże:

SafAle US-05

 

Parametry jak będzie uwarzone :)

 

Edycja

 

Wyszło ok. 23,5 litra do fermentacji o blg 15.

Edytowane przez Vami
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#10 - Holy Udders (Milk Stout) - 15,5 BLG

 

Zasyp:

5 kg - słód Pale Ale

1 kg - słód melanoidynowy

0,5 kg - słód czekoladowy pszeniczny

0,5 kg - jęczmień palony

 

Do gotowania:

50 g - chmiel Fuggles

1 kg - laktoza

 

Laktozy dużo - wiem :) Lubię wyraziste smaki. Jak ma być słodki, to słodki, a nie pitu pitu.

 

Zacieranie:

Tradycyjnie po angielsku, 24 l wody, wsyp przy ~50 st, podgrzanie do 70 i odstawienie na godzine, lekki mashout

 

Filtracja i wysładzanie:

7-7-7

 

Chmielenie:

60 min - Fuggles

15 min - laktoza

Chłodzenie na balkonie

 

Drożdże:

SafAle US-04

 

[Edycja]

 

Wyszło tego bardzo dużo, około 30 litrów, piana ledwo się zmieściła przy zlewaniu do fermentora. Nie było mowy o większym napowietrzeniu. Lekko tylko przykrylem wiadro, bo i tak nie mam pojęcia gdzie się zmieści jeszcze drożdżowa piana...

Edytowane przez Vami
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#2 - Strawman - 3,5l 9,6 Blg 5% ABV

#3 - Banana Republic - 3L, 4,5 Blg, 2% ABV

#4 - Pomelony - 3L, 11 Blg, 5,5% ABV

#5 - Per Simon - 3,5 L, 12 Blg, 6% ABV

 

Jak po czasie oceniasz te eksperymenty? Opłaca się w ogóle coś takiego robić? Czuć bardzo te drożdże piekarskie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.