Skocz do zawartości

Pilsner - prośba o sprawdzenie receptury


Frisbeer

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów. Co byście poprawili w takiej recepturze?

 

Parametry

Ekstrakt początkowy: 11.8 °P

Ekstrakt końcowy: 3.4 °P

Alkohol: 4.6%

IBU: 40

SRM: 5.5

 

Składniki:

Pilzneński 4.5 kg

Marynka 20g

Lubelski 60g

Saflafer w-34/70

 

Zacieranie:

70' - 67stC

 

Chmielenie

60' - Marynka 20 g

15' - Lubelski 30g

5' - Lubelski 30g

 

Fermentacja:

XX dni - 14°C - burzliwa

20 dni - 10°C - cicha

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14°C na burzliwą to trochę za dużo, będą "kwiatki" w aromacie - chyba, że tak lubisz i tak jest zamiar. Jeśli nie, to warto by było zrobić fermentację w ~10°C. Zamiast cichej warto zrobić lagerowanie w okolicy 0°C. Jeśli nie masz takich warunków zrób cichą fermentacje ale raczej nie 20 dni - chyba, że masz szklany balon dopasowany do objętości warki.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie mam warunki na 6-20 stopni Celsjusza, więc musiałbym liczyc na ochłodzenie. Ejlowych posmaków chciałbym się wystrzec; to mój pierwszy dolniak, więc fajnie by było jakby był czysty pod tym względem. Fermentację cichą przeprowadzam w plastikowych wiadrach ~30 litrów. Ile dni polecasz lagerowac? Chmielenie jest odpowiednie do uzyskania pilsowego smaku?

Edytowane przez Frisbeer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie chcesz ejlowych smaków to musisz mieć stałe warunki (~10°C) przez cały okres fermentacji (2 tygodnie). Lagerowanie liczy się w tygodniach a nie dniach :) Ale jeśli w plastiku to nie przekraczałbym raczej 2 tygodni.

 

Chmielenie wydaje mi się na oko w porządku, jeśli wyszło Ci 40 IBU to będzie wystarczająco gorzko. Osobiście celowałbym w ~35 IBU przy 12°Blg ale jak kto lubi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co byście poprawili w takiej recepturze?

Trudno mówić o poprawianiu, raczej zmieniłbym recepturę całkowicie. Do składu dodałbym zakwaszający, karmelowy, monachijski. Drożdże S-23, chmiel Saaz. Zacieranie 64°-20', 72°-40'.

Edytowane przez Jacenty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na oko to trudno mi uwierzyć w te 40 IBU z 20 g marynki. Chyba że to nie jest 20-litrowa warka?

Korzystałem ze stronki brewersfriend.com, Marynki jest 25g, a nie 20g (źle napisałem), warka na 18-19 litrów i wyliczyło na 40 IBU. Do ilu należałoby zwiększyc ilośc chmielu goryczkowego?

 

 

 

 

Trudno mówić o poprawianiu, raczej zmieniłbym recepturę całkowicie. Do składu dodałbym zakwaszający, karmelowy, monachijski. Drożdże S-23, chmiel Saaz. Zacieranie 64°-20', 72°-40'.

Dlaczego nie 100% pilzneńskiego (wszakże pils ;)) Dlaczego drożdże S-23 byłyby lepsze? I dlaczego niektóre gatunki zaciera się w jednej przerwie, a inne wymagają do tego dwóch (pomijam już zakwaszające, ferulikowe, białkowej itp.)?

 

Jestem nowy w temacie, więc dużo pytam, mam nadzieję, że nie nadużyję waszej cierpliwości :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat jeżeli chodzi o pilsy wszelkiej maści to masz dużo przepisów na wiki. Na w-34/70 możesz zrobić zarówno wersję niemiecką - zatartą na wytrawnie - na samym pilzneńskim a z uzyskanej gęstwy uwarzyć czeskiego pilsa - z dodatkiem monacha i jasnego karmelowego - zatartego bardziej na słodko lub z dekoktem. Z takim jasnym zasypem dobrze by było trochę zacier zakwasić - bo może ci wyjść mleko (nie wiem jaką masz wodę). Do czeskiego pilsa warto dodać wodę RO w proporcji 50/50. Możliwości masz co najmniej kilka. Warz - wyciągaj wnioski - rób notatki - a wiedza i doświadczenie samo przyjdzie. A jak po zlewaniu, czy przy butelkowaniu będziesz zadowolony ze smaku, to z gęstwy możesz jeszcze koźlaka czy porteru bałtyckiego spróbować zrobić. Pilnuj tylko temperatur fermentacji.

powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat jeżeli chodzi o pilsy wszelkiej maści to masz dużo przepisów na wiki.

Właśnie. Nasze propozycje są tylko propozycjami. W moim osobistym odczuciu akurat taki skład jest najlepszy.

zakwaszający- bo obniża PH i rozjaśnia to co przyciemni monachijski

karmelowy- bo daje złocisty kolor i wprowadza trochę karmelu w smaku

monachijski- bo wzbogaca smak o nuty słodowe

Saaz- bo po prostu idealnie pasuje do pilsa

S-23- bo z tych jestem najbardziej zadowolony (W-34/70 podobno nie są gorsze)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam.

 

Jestem początkującym piwowarem, starałem sie wykombinowac jakis przepis na zwykle piwo jasne (Pils) dolnej fermentacji. Bardzo prosilbym o spradzwdzenie mojego przepisu i o roznego typu podpowiedzi czy sugestie, zmiany.

 

Skladniki:

4,2 kg - Pilznenski

0,5 kg-Monachijski

0,15 kg-Karmelowy

16 l - wody na poczatek

 

na wysladzanie 10 l.

 

Chmielenie :

 

Na poczatek. 10 g Magnum i 15 g Marynka

po 30 min 15 g Marynka

po 50 min 20g Lubelski

i na ostatnie 2 minuty 10 g Lubelskiego

 

Cicha i burzliwa fermentacja w okolo 10 st C po nie cale 2 tygodnie :P

 

Proszę o korekty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo wszystko zalecałbym German Ale zamiast California Lager. Te drożdże w poniżej 15 °C są już praktycznie lagerowe. Co do pilsa to 100 g Iungi, która ma ponad 10% a-k na goryczkę to tak 5 razy za dużo - samo to wg BS2 daje 158 IBU goryczki.

 

Kolego GB...: proponuję jednak zastanowić się, co się pisze, zanim poradzi się komuś z mniejszym doświadczeniem.

 

jkofert: zrobiłeś ładny schemat chmielenia, zostaw tak jak jest.

Edytowane przez crosis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.