Skocz do zawartości

Mydło domowe.


Makaron

Rekomendowane odpowiedzi

Pierwsze podejście i nie do końca udana. Tylko 2/3 tuszczów wydaje się, że zareagowało i zaczęło się zmydlać. Muszę zrobić 2 rzeczy następnym razem. Użyć wody destylowanej i dodać troszeczkę więcej ługu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo z tego co rozumiem proces produkcji mydła na zimno można przeprowadzić z nasyconymi tłuszczami. To mogłoby mi wyjaśnić dlaczego olej z oliwek nawet po dodaniu 2 krotnej ilości ługu się nie zmydlił. Ok... będę próbował dalej :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

@makaron

nie ma sensu robić mydła z samej oliwy - to tak zwane mydło kastylijskie - gdyż ono się "się ślimaczy", po kilku użyciach zaczyna być takie mazidłowate i nie jest to zbyt przyjemne się nim myć

 

trzeba dodawać jakieś tłuszcze które wpływają na twardość kostki - tu niezastąpiony jest olej palmowy, z kolei olej rycynowy wpływa na pienistość a dodatki takich olejów szlachetnych jak masło shea czy olej ze słodkich migdałów to takie elementy wykończeniowe dające mydłu ten końcowy, fantastyczny efekt

 

o mydłach z tłuszczów zwięrzęcych zapomnij - w końcu po to człowiek robi w domu mydło żeby mieć towar bardzo wysokiej jakości a nie byle co

 

mój zapas mydła właśnie się kończy a że dobre mydło musi przynajmniej 6 tygodni leżakować najwyższy czas zrobić kolejną partię :okey: przymierzam się w ten weekend do produkcji to może zrobię jakiś mały fotoreportaż i wrzucę na forum

 

nie ma sensu obawiać się o to że mydło wyżre skórę - owszem do produkcji używa się bardzo żrącego wodorotlenku sodu ale tłuszcze dobiera się z zapasem (są do tego specjalne kalkulatory w necie) np 3, 5, 7% nadmiaru tłuszczów tak aby cały wodorotlenek wszedł w reakcję z tłuszczem (powstają wówczas w wyniku tzw "zmydlenia" sole wyższych kwasów tłuszczowych i gliceryna) oraz żeby w produkcie finalnym pozostał nadmiar tłuszczu (właśnie te 5 czy 7% - jak kto lubi)

 

przem

 

PS. piwowar ze mnie raczkujący ale akurat o mydłach pewne pojęcie mam i innych niż samodzielnie wykonane nie używam (no chyba że L'Occitane de Provence które są wciąż trochę lepsze niż moje...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
Zrób jakąś fotorelację i dokładnie opisz. Na święta zrobię mydło dla rodzinki - zaoszczędzę na prezentach :smilies:

no i 2 miesiące zleciały...

 

ale wreszcie się zebrałem i zrobiłem takową relację z przepisem na zrobienie mydła: http://www.piwo.org/forum/t6240-mydlany-manual.html

 

przem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.