Skocz do zawartości

Mydło domowe.


Makaron

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie przymierzam się do produkcji kilku kostek mydła w domu.

Na początek chce zrobić mydło z oliwy z oliwek.

Póki co znalazłem prosty przepis. Będę starał się znaleźć jakieś bardziej precyzyjne przepisy, ale póki co mam coś takiego.

 

Składniki:

3 szklanki oleju z oliwek.

3 szklanki wody destylowanej.

64g wodorotlenek sodu.

 

W garnku (oby nie z aluminium) zmieszać wodorotlenek sodu z wodą. Całość powinna się ogrzać. W osobnym garnku podgrzać oliwę z oliwek. Ostudzić/podgrzać obydwie mieszaniny aż będą miały temperaturę 45°C .Zmieszać obydwa płyny. Mieszać całość intensywnie. Po około 5-10 minutach zacznie się proces zmydlania, czyli całość powinna zacząć się zagęszczać. Jeśli uzyska konsystencje budyniu, wlać całość do formy. Zostawić formę w ciepłym miejscy na 1-2 dni, póki mydło nie stanie się twarde. Leżakuj mydło przed użyciem przez kilka tygodni.

 

Czy ktoś kiedyś robił coś takiego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na studiach robiłem mydło z jakiegoś tłuszczu, bodajże smalcu. Profesor nie polecał takiego mydła "home-made" do codziennego użytku ze względu na niewiadomą wartość pH i brak pewnych składników, które znajdują się w normalnych mydłach. Tyle pamiętam, ale Twój pomysł jest ciekawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja rada jest taka, że nie warto używać drogiego oleju z oliwek (oliwy z oliwek).

Zastąp oliwę najtańszym olejem, byle nie na syntetyczny.

 

Ja robiłem mydło z oleju rzepakowego i smalcu (sodowe), drugie zaś z oleju lnianego (potasowe) tylko że metodą na ciepło.

Edytowane przez GaGacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wyraziłem się precyzyjnie. Chodziło mi to, że w takim mydle może być wodorotlenek, który nie wszedł w reakcje z tłuszczem. Papierkiem uniwersalnym tego raczej nie sprawdzimy, bo mydło jako sól mocnej zasady i słabego kwasu m pH zasadowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieje, że się nie poparzę tym mydłem. Zobaczymy, ponoć okres leżakowania ma zapewnić, że mydło stanie się łagodniejsze, może właśnie poprzez pozwolenie ługowi sodowemu na reakcje z tłuszczami przez bardzo długi czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMO możesz spokojnie działać, ponieważ z tego co mi wiadomo, choć mogę się mylić jeśli dasz nadmiar tłuszczu to rozłoży się on min. do akroleiny (śmierdzący i rakotwórczy związek,ona powinna się wytrącić, akroleina wydziela się w każdym tłuszczu podczas smażenia więc tą rakotwórczość potraktujcie ostrożnie :) ) więc po zapachu wyczujesz czy nie przesadziłeś w którąś stronę.

Co do stosunku masy surowców to przy założeniu zachodzenia prostej reakcji zmydlania tłuszczów powinieneś założyć mniej więcej 1:8 gdzie 1 dla NaOH i 8 dla tłuszczu.

 

A sama reakcja powinna wyglądać chyba tak,ale głowy nie dam (jeśli,coś nie gra to poprawcie prosze)

3 NaOH + (C17H35COO)3C3H5 --> 3 C17H35COONa + C3H5(OH)3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :)

 

Makaron, jesli możesz to zdradź mi: po co będziesz robił to mydło? pytam z ludzkiej ciekawości :)

Piwo robimy w domu bo sklepowoe nie smakuje :) wedlinki tak samo ;)

mydło też złe jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było na forum robienie piwa, robienie kiełbas, robienie chleba, teraz robienie mydła. Jestem pod wrażeniem....ciekawe czym jeszcze szanowni koledzy mnie zaskoczą :)

To może jeszcze wątek o szydełkowaniu i robieniu na drutach założę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :)

 

Makaron, jesli możesz to zdradź mi: po co będziesz robił to mydło? pytam z ludzkiej ciekawości :)

Piwo robimy w domu bo sklepowoe nie smakuje :) wedlinki tak samo ;)

mydło też złe jest?

Przypadkiem trafiłem do sklepu z naturalnymi mydłami w Carlisle, później przeglądając stronkę www.zrobsobiekrem.pl pomyślałem, czemu nie spróbować zrobić sobie mydła z naturalnych składników beż dodatków (dlatego w przepisie mam oliwę z oliwek). Później poczytałem na temat mydła potasowego "biały jeleń" i jakoś tak mam ochotę poeksperymentować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hie hie hie właśnie znalazłem kalkulator mydlany.

Wpisujemy ilość tłuszczów i wylicza ile dodać ługu sodowego.

http://www.zrobsobiekrem.pl/files/Zmydlanie%20-%20kalkulator.xls

 

oraz precyzyjny opis jak to zrobić mydło.

http://www.zrobsobiekrem.pl/?mydlo,67

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było na forum robienie piwa' date=' robienie kiełbas, robienie chleba, teraz robienie mydła. Jestem pod wrażeniem....ciekawe czym jeszcze szanowni koledzy mnie zaskoczą :)[/quote']

To może jeszcze wątek o szydełkowaniu i robieniu na drutach założę :)

Dla mnie to wyższa szkoła jazdy. Jeszcze jakoś mi szło szydełkowanie, ale drutów to ja nie umiałem prawidłowo utrzymać. Te kwestie zostawię dla profesjonalistów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta oliwę to trzeba zmiareczkować w obecności fenoloftaleiny. Robisz to tak, że dodajesz roztwór wodorotlenku do oliwy z niewielka ilością fenoloftaleiny małymi porcjami, aż do zabarwienia na różowo. Całość musi być mieszana. To tyle co pamiętam z laborki z technikum, na studiach zajmowałem się troszkę poważniejszymi rzeczami :) . Warto by też dodać jakiś przyjemny dla nosa olejek zapachowy ( oczywiście naturalny).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było na forum robienie piwa, robienie kiełbas, robienie chleba, teraz robienie mydła. Jestem pod wrażeniem....ciekawe czym jeszcze szanowni koledzy mnie zaskoczą :)

zamówiłem na amazonie "wild fermentation" sandora katza więc jak tylko dojdzie to mam nadzieję, że będę Cię mógł czymś zaskoczyć :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może jeszcze wątek o szydełkowaniu i robieniu na drutach założę :)

Dori, zakładaj temat, szydełkuję i robię na drutach - a raczej - robiłam to, kiedyś. Chyba jednak się za bardzo temat nie rozwinie :)

 

Temat mydła też mnie rozwalił - nie przyszły mi do tej pory takie ekstrawagancje do głowy, chyba warzenie piwa mi wystarczy - no, na razie przynajmniej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hie hie hie właśnie znalazłem kalkulator mydlany.

Wpisujemy ilość tłuszczów i wylicza ile dodać ługu sodowego.

http://www.zrobsobiekrem.pl/files/Zmydlanie%20-%20kalkulator.xls

 

oraz precyzyjny opis jak to zrobić mydło.

http://www.zrobsobiekrem.pl/?mydlo,67

Wpisując w owy kalkulator ok 800 gramów tłuszczu wychodzi jakieś 102 g NaOH czyli moje wcześniejsze założenia były w miarę słuszne... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat mydła też mnie rozwalił - nie przyszły mi do tej pory takie ekstrawagancje do głowy, chyba warzenie piwa mi wystarczy - no, na razie przynajmniej :)

To może zerknij tutajhttp://www.zrobsobiekrem.pl/?204,regenerujacy-krem-z-olejem-z-czarnej-porzeczki-3-x-50g.

Można zrobić kremy pod własne potrzeby. Czytałem artykuły na temat przemysłu kosmetycznego i doszedłem do wniosku, że jest identycznie jak w przemyśle piwowarskim, czyli reklama dźwignią handlu. Czyli dobrze rozreklamowany drogi krem=dobry krem innej marki w cenie 25% tego pierwszego. Co jest uwypuklone na przykład w programie "Jak dobrze wyglądać nago" gdzie robią ślepe testy tych samych produktów i wyniki zadowolenia klientów kompletnie różnią się od ceny produktów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o kremy i inne kosmetyki (szczególnie damskie) to dziwię się, dlaczego ludzie nabierają się na "aksamitne proteiny" i inne cuda. Z drugiej strony niektórzy widzą efekty dopiero jak umyją głowę szamponem z ekstraktem z kwiatów czereśni :). Ja do takich testów konsumenckich (hedonistycznych) podchodziłbym z rezerwą.

Makaron,jak "uwarzysz" napisz co wyszło z tego mydełka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dori, zakładaj temat, szydełkuję i robię na drutach - a raczej - robiłam to, kiedyś. Chyba jednak się za bardzo temat nie rozwinie :)

Wątku nie będę zakładać bo jego los jest jasny :) Bardzo lubię robić na drutach, czasami coś szydełkuję. Niestety czasu na to mam coraz mniej :)

 

Ale obok forum o robótkach na drutach, na którym czasami bywam, znalazłam forum o mydełkach domowej roboty http://forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=41833 ;)

Bardzo ładne fotki mydełek robionych w domu. Przy okazji są tam podane linki do sklepów internetowych, gdzie można zaopatrzyć się w produkty do wyrobu mydła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te szydełkowanie i robienie na drutach dwojako mi się widzi, a napewno widzi mi się inaczej niż innym.

Zmieńmy temat na mydło domowe, bo głupoty mi wychodzą. :)

Ja nie wiem co koledze po głowie chodzi :D A mydełko z niczym Ci się nie kojarzy? :)

 

przepraszam za kolejny OT, ale w końcu to Hyde Park :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.