Skocz do zawartości

Modernizacja browaru - kociołek z lidla, sterownik itd.


Wania

Rekomendowane odpowiedzi

Wygląda na to, że wciągnąłem się w hobby na dobre ;) Od marca powstało czternaście warek i ciągle mam ochotę na więcej. Na razie warzyłem na standardowym zestawie kuchennym, ale przyszedł czas na jakąś modernizację. Niestety ze względu na warunki lokalowe nie wchodzą w grę żadne rozbudowane instalacje.

Po lekturze wielu postów stwierdziłem, że najlepsze co jest w moim zasięgu to:

 

- zacieranie-filtracja w kociołku z lidla

- warzenie na gazie

 

Oczywiście niezbędne są przeróbki kociołka. Zakupiłem już kociołek Bifinett KH1135 27L oraz sterownik Pamel PRM+.

Pozostaje kwestia pokrywy i mieszadła, a tu mam pytania. Wiem, że temat był wielokrotnie omawiany na forum, ale znaleźć

konkretne informację wcale nie łatwo.

 

1. Jakie powinny być wymiary tego mieszadła? Jak wysoko nad dnem powinno pracować? Jaka wielkość łopatek? Jaki kąt ich nachylenia? Jak szybko powinno się obracać? Trzy, cztery łopatki?

2. Kranik. Oczywiście wymiana na zawór i tutaj mam pytanie o materiały, czy absolutnie konieczna jest nierdzewka? Czy takie mosiężne http://allegro.pl/zawor-czerpalny-spustowy-ogrodowy-1-2-i3774352860.html wystarczą?

 

To chyba na razie tyle ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

1. Jakie powinny być wymiary tego mieszadła? Jak wysoko nad dnem powinno pracować? Jaka wielkość łopatek? Jaki kąt ich nachylenia? Jak szybko powinno się obracać? Trzy, cztery łopatki?

Proste mieszadło łapowe o wysokości ok 5cm (dwa płaskowniki 5x10 do 5x13 cm przyspawane do osi).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

są aluminiowe , alu nadaje się do pracy z zacieriem ?

i ogólnie są delikatne , mogą się wyginać i łamać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje kwestia pokrywy i mieszadła, a tu mam pytania. Wiem, że temat był wielokrotnie omawiany na forum, ale znaleźć

 

konkretne informację wcale nie łatwo.

 

 

 

1. Jakie powinny być wymiary tego mieszadła? Jak wysoko nad dnem powinno pracować? Jaka wielkość łopatek? Jaki kąt ich nachylenia? Jak szybko powinno się obracać? Trzy, cztery łopatki?

 

2. Kranik. Oczywiście wymiana na zawór i tutaj mam pytanie o materiały, czy absolutnie konieczna jest nierdzewka? Czy takie mosiężne http://allegro.pl/za...3774352860.html wystarczą?

 

Witam,

w moim browarze stosuje takie rozwiązanie:

Pokrywa z płyty kompozytowej (http://www.tuplex.pl/product,1439,Plyty_kompozytowe_dla_reklamy,Kompozyt_reklamowy_Tubond). Prosty materiał do obróbki.

Do nie go mam przytwierdzony silniczek do wycieraczek. Oś mieszadła to pręt gwintowany M8 ze stali nierdzewnej, połączony z silniczkiem nakrętką łącznikową.

 

Łopaty mieszadła to kawałek blachy z nierdzewki gr 2 mm, nacięty i wygięty na wyczucie. Średnica mieszadła jest mniejsza o 4 cm od średnicy kociołka. Nakrętki z KO trzymają łopaty na osi.

Kranik stosuję zwykły zawór kulowy 1/2 cala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje kwestia pokrywy i mieszadła, a tu mam pytania. Wiem, że temat był wielokrotnie omawiany na forum, ale znaleźć

 

konkretne informację wcale nie łatwo.

 

 

 

1. Jakie powinny być wymiary tego mieszadła? Jak wysoko nad dnem powinno pracować? Jaka wielkość łopatek? Jaki kąt ich nachylenia? Jak szybko powinno się obracać? Trzy, cztery łopatki?

 

2. Kranik. Oczywiście wymiana na zawór i tutaj mam pytanie o materiały, czy absolutnie konieczna jest nierdzewka? Czy takie mosiężne http://allegro.pl/za...3774352860.html wystarczą?

 

Witam,

w moim browarze stosuje takie rozwiązanie:

Pokrywa z płyty kompozytowej (http://www.tuplex.pl...eklamowy_Tubond). Prosty materiał do obróbki.

Do nie go mam przytwierdzony silniczek do wycieraczek. Oś mieszadła to pręt gwintowany M8 ze stali nierdzewnej, połączony z silniczkiem nakrętką łącznikową.

 

Łopaty mieszadła to kawałek blachy z nierdzewki gr 2 mm, nacięty i wygięty na wyczucie. Średnica mieszadła jest mniejsza o 4 cm od średnicy kociołka. Nakrętki z KO trzymają łopaty na osi.

Kranik stosuję zwykły zawór kulowy 1/2 cala.

podoba mi się. proste i można samemu w garażu zrobić. Ile masz "łopatek" dwie czy trzy?

czy ten pręt z nierdzewki można kupić bez problemu wszędzie?

Edytowane przez wilk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko dwie.

Na chwilę obecną robiłem warkę z zasypem 6,5 kg i obyło się bez przypaleń.

 

Na początek roku planuję Portera Bałtyckiego i wtedy będzie prawdziwy test, co moja kadź zacierno-filtracyjna jest warta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najlepiej dorobić filtrator do kociołka, tak żeby nie kolidował z mieszadłem ani grzałkami? Nacięta poprzecznie rurka po obwodzie dna, czy wystarczy oplot?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim garnku mam oplot po obwodzie dna.

Do jego stabilizacji użyłem drutu z nierdzewki.

Długość oplotu tak dobrałem, żeby nie stykał się ze ściankami kociołka.

 

Jakieś foto z góry?? Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 4 tygodnie później...

Okej w końcu udało się zebrać większość części i usiąść do tematu :)

 

post-6031-0-28192600-1391284538_thumb.jpg

 

 

- elektryka garnka zdemontowana, kabel zasilający wpięty prosto w grzałkę

- pokrywa z mieszadłem zmontowana, pozostało jeszcze zamontować w niej rurkę na miernik temperatury

- zasilacz do mieszadła przetestowany, czeka na podłączenie

- całość trzeba jeszcze okleić matą grzejnikową

- sterownik Pamel wstępnie przetestowany na wodzie i chyba działa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No i wygląda na to, że udało się inwestycje doprowadzić do końca. Było trochę problemów na koniec z montażem czujnika, ale udało się je opanować. Są już pewne pomysły na poprawki, ale to za czas jakiś, bo trochę ta zabawa w piwowarstwo kosztuje :) Jutro testowa warka na resztkach :)

post-6031-0-21708700-1392492434_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i pierwsze wrażenie niestety zostało przerwane. Oplot stalowy pomimo ustabilizowania drutem i ułożenia w miarę możliwości po obwodzie wkręcił się skutecznie w mieszadło. Zanim je z ojcem wyplątałem to zacier się przegrzał, a nie miałbym go zresztą jak przefiltrować i w związku z tym poleciał do kibla. Całe szczęście to były resztki z wielu miesięcy więc wielkiej straty nie ma ;)

 

Będę musiał pomyśleć o rurkowej konstrukcji, ale teraz chwila odpoczynku od majsterkowania, czas trochę powarzyć, a najbliższe warki przefiltruje w wiadrze ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.