Skocz do zawartości

Pylenie słodu przy wsypywaniu


Winger

Rekomendowane odpowiedzi

Bry,

 

Jak wiadomo, unikamy śrutowania słodu w pomieszczeniach, gdzie będziemy pracować z piwem po chmieleniu. Wiąże się to ze sporą ilością niechcianych 'gości' wypuszczanych w powietrze przy śrutowaniu, co wydatnie zwiększa ryzyko infekcji.

 

Zauważyłem, niestety, że przy wsypywaniu słodów do wody na początku zacierania występuje dość intensywne pylenie, obawiam się że może to mieć podobne konsekwencje co w/w śrutowanie. Zacieranie przebiega u mnie w tym samym pomieszczeniu co późniejsze chłodzenie i przelewanie do fermentorów.

 

Moje obawy są uzasadnione, czy przeginam? Jak sobie z tym radzić? Jedyne co mi przychodzi do głowy to taszczenie rozgrzanego gara z wodą do osobnego pomieszczenia, dokonanie tam zasypu i ponowne taszczenie jeszcze cięższego gara z powrotem na taboret do warzelni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że nie masz się czym przejmować. Wsypuję słody, zacieram i warzę w tym samym pomieszczeniu. Od momentu wsypania słodu, do schłodzenia brzeczki mija kilka godzin. W tym czasie cały pył powinien spokojnie osiąść, zwłaszcza, że podczas zacierania, filtracji, wysładzania (a w moim wypadku jeszcze warzenia) wydziela się sporo wilgoci, co sprzyja "oczyszczeniu atmosfery".

Sądzę, że w stosunku do zachowania pozostałych zasad higieny Twój problem ma znaczenia marginalne lub zerowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo słuszna obawa, pył ze śruty to najgorszy wróg piwa pod kątem infekcji.

 

Ja śrutowałem do starego fermentora w innym pomieszczeniu, a przed wsypaniem zwilżałem słód ok. 2 litrami wody, to wystarczająco ograniczało pylenie. Oczywiście przed i po warzeniu myłem podłogę i pomieszczenie na mokro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.