Skocz do zawartości

Chmielenie AIPA - Jestem początkujący, proszę o pomoc.


SychMieszko

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Chcę uwarzyć moją pierwszą warkę i zdecydowałem się na AIPA z zacieraniem, jednak nie jestem pewny co do chmielenia tego piwa. Bardzo lubie mocną goryczkę i charakterystyczne cytrusowo-żywiczne nuty jenak z drugiej strony nie chce przegiąć ze zbyt mocnym nachmieleniem mojego pierwszego piwa. Być może porywam się z motyką na słońce, jak na swoją pierwszą warkę ale chcę od początku zrobić coś swojego :D do odważnych świat należy :smilies:

 

Chmiele jakimi dysponuje:

Cascade 100g

Chinook 100g

Zeus/Columbus 30g

 

Zasyp

Weyermann:

-Pale ale - 5 kg

-Monachijski - 1kg

-Przeniczny jasny - 0,5kg

 

Proszę o rady co do kolejności użycia chmieli na goryczkę, smak, aromat i chmielenie na zimno oraz o ewentualną korektę mojego zasypu.

Z góry dzięki za odpowiedź :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób American Pale Ale. AIPA to na prawdę trudny styl a jak jeszcze nie jesteś obeznany jak co smakuje, to na prawdę możesz się sparzyć. Większości znajomym jak dałem AIPA to najbardziej im nie przechodziła mozna gorycz, trzeba po prostu swoje wypić, by warzyć to piwo świadomie :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

American India Pale Ale pijam czesto i wiem jak smakuje :) dlatego zdecydowalem sie na to piwo. Chodzi mi o to żeby nie wyjechac odrazu z 100 IBU. Celowal bym raczej w cos okolo 60-70 IBU

Edytowane przez SychMieszko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zrobił to tak:

 

Słody:

5 kg Pils/ Pale

0.3 kg Cara Hell

0.1 kg Cara Pils

 

Chmiele:

Chinook 25g 60 min

Chinook 25g 45 min

Cascade 25g 15 min

Cascade 25g 5 min

Clumbus 25g 0 min

Cascade 50g na zimno

 

Drożdże US-05

 

Zacieranie: 67°C / 60 min

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zrobił to tak:

 

Słody:

5 kg Pils/ Pale

0.3 kg Cara Hell

0.1 kg Cara Pils

 

Chmiele:

Chinook 25g 60 min

Chinook 25g 45 min

Cascade 25g 15 min

Cascade 25g 5 min

Clumbus 25g 0 min

Cascade 50g na zimno

 

Drożdże US-05

 

Zacieranie: 67°C / 60 min

Dzięki Scooby_Brew. Mam jeszcze pytanie, czy monachijski i pszeniczny nie będą się nadawać?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monachijski I pszeniczny raczej nie pasują do IPA (chyba żeby rozjaśnić słodowość słodu Pale Ale I zastąpić pszenicznym ok 10%). Jeżeli masz wybór między Pale Ale I Pils, to ja bym wybrał Pils, bo ten jest chyba bardziej podobny do amerykańskiego 2-Row.

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monachijski I pszeniczny raczej nie pasują do IPA (chyba żeby rozjaśnić słodowość słodu Pale Ale I zastąpić pszenicznym ok 10%). Jeżeli masz wybór między Pale Ale I Pils, to ja bym wybrał Pils, bo ten jest chyba bardziej podobny do amerykańskiego 2-Row.

Ok, dzięki wielkie za pomoc :D niedługo biorę się do roboty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będą się nadawać. Uważam, że możesz spokojnie sypnąć tak jak napisałeś w swoim pierwszym poście. Jeśli masz do wybory Pale Ale i Pilzneński, dodaj ten drugi.

Co do chmielenia, dodawanie chmielu w na 45 min. IMHO nie ma sensu. W zamian dodałbym tą samą porcję chmielu na 10 min..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o to żeby nie wyjechac odrazu z 100 IBU. Celowal bym raczej w cos okolo 60-70 IBU

Skorzystaj z któregoś z arkuszy, dostępnych na forum, np: http://www.piwo.org/files/file/16-obliczanie-ibu-metodami-ragera-i-tinsetha/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj te pół kilo pszenicznego, powinien poprawić pianę.

 

A jakim cudem AIPA może mieć problemy z pianą?

Może ktoś mi to wyjaśnić bo wydaje mi się, że piwa mocne i/lub chmielone na zimno nie powinny mieć tego problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokutuje przekonanie, że bez pszenicznego piana jest marna. Pogląd taki szerzą raczej mniej doświadczeni piwowarzy.

Czyli Dagome przez brak doświadczenia sypał do obu zwycięskich IPA po 10% pszenicznego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tibek czytaj dokładnie co ma Jacenty na myśli, chodzi o to, że młodzi sądzą że jak się doda pszenicznego to piana będzie zawsze gęsta i ładna, a jak go nie dodasz to klops... Nie raz się z takim przeświadczeniem spotkałem i go nie podzielam bo w niektórych alesach bez krzty pszenicznego w zasypie miałem cudowną pianę. Czynniki które się na nią składają są złożone i jest ich wiele, pszenica na pewno poprawia pienistość piwa ale to tylko jedna z możliwości, które można wykorzystać dla ulepszenia piany. Czy od teraz jak będzie jakaś niezgodność w dyskusji będziemy rzucać recepturą Dagome GCh na poparcie swoich tez?

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dzisiejszych amerykanskich IPAs nie dodaje sie pszenicznego. Wystarczy przejrzec strony znanych IPAs oni czesto podaja sklad zasypu. W dawnych brytyjskich Pale Ales dodawano pszeniczny bo brytyjskie slody pale byly slodowe w smaku I nie byly zmodyfikowane. Dodatek pszenicznego dawal lzejszy smak I lepsza piane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokutuje przekonanie, że bez pszenicznego piana jest marna.

Tibek czytaj dokładnie co ma Jacenty na myśli, chodzi o to, że młodzi sądzą że jak się doda pszenicznego to piana będzie zawsze gęsta i ładna

To tak apropo dokładnego czytania.

Edytowane przez tibek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Powołujecie się na mnie, więc komentuję.

 

Pszeniczny w obu IPA dałem,

- bo faktycznie podbija nieco pianę, a ja nagazowuję moje IPA oszczędnie, więc taka pomoc czasem się przydaje,

- bo lubię!

 

Słód pszeniczny nieco "wygładza" smak piwa i ja lubię ten efekt. Jest to raczej działanie sprzeczne z duchem stylu, bo AIPA mówi się, że powinna mieć "pazur", ale ja po prostu lubię delikatne i pijalne, a jednocześnie złożone i bogate piwa. To na prawdę niesamowite, jak lekka i delikatna może być IIPA, do której wpakowano kilkaset gramów chmielu i która ma ponad 80 IBU (mierzone przez GŻ, kalkulowane w Beersmith było 101 IBU). Zresztą kto był ze mną w Kuflach i Kapslach w grudniu mógł spróbować. Pewnie sporej części piwoszy tak IIPA nie podpasuje, ale ja lubię, więc warzę.

 

Na koniec jeszcze odnośnie piany, zaryzykuję twierdzenie, że każde piwo, bez względu na to czy jest tam słód pszeniczny, czy nie, o ile nie zostało coś spieprzone przez piwowara pianę mieć powinno i będzie miało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda. Ta IIPA w kuflach smakowała zupełnie inaczej niż ta uwarzona przez Żywca, była bardzo pijalna. A czemu miał służyć dodatek monachijskiego w Twoim piwie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda. Ta IIPA w kuflach smakowała zupełnie inaczej niż ta uwarzona przez Żywca, była bardzo pijalna. A czemu miał służyć dodatek monachijskiego w Twoim piwie?

Podkreśleniu słodowości i podbiciu słodyczy. W tym piwie jest sporo chmielu, który trzeba zbalansować :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.