Skocz do zawartości

Zapas surowców


beleg

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Proszę o skontrolowanie poprawności dobrania surowców.

Z podanych słodów chcę uzyskać kilka warek 20l piwa o gęstości początkowej 12-15 blg w stylu angielskim i szkockim (dużo karmelowych ciemniejszych w tym Stout koniecznie) z "kontynentalnych" kolsch i weizen. Postanowiłem zebrać większą ilość słodów w ziarnie i kupić śrutownik aby samodzielnie "kombinować" z recepturami.

Jeśli chodzi o chmiele to wcześniej stosowałem tylko Marynkę i Lubelski więc nie wiem czy podane będą dobre do wybranych styli.

Drożdży mało ale mam zamiar wykorzystać gęstwę przynajmniej jednokrotnie.

 

 

PS. Jestem dopiero po dwóch warkach z zacieraniem a już mnie to wciągnęło jak bagno :)

post-7113-0-76642900-1387217302_thumb.jpg

Edytowane przez beleg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam ostatnio robiłem takie większe zakupy wraz ze śrutownikiem. Worek pilzeńskiego się wydaje rozsądnym posunięciem ale skoro chcesz piwa w stylu angielskim to pewnie się by przydał też słód pale ale bądź maris otter. Sądzę że bardziej doświadczeni koledzy (bo ja nadal początkujący) pomogą w nie długim czasie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karmelowy 150 jest dosyć ciemny i czuć w nim już paloność wystarczy jedno opakowanie. Ja bym wziął 25kg i pilsa o monacha. Liczyłeś to w jakimś programie, poszczególne warki? Bo moim zdaniem, to masz za mało tych chmieli na takie średnie zużycie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@05paw

Tak rygorystycznie nie zamierzam warzyć piwska przy zachowaniu klasyfikacji BJCP, nie wysilam się na robienie klonów. Jeśli chodzi o słód Pale Ale to z lektury tego i innych for obecnie Pilzneński nie odbiega "jakościowo", od PA a że jest jaśniejszy można go używać do wszystkich stylów. Zapewne "ortodoksi" powiedzą że to nie to samo ale wystarczy przejrzeć oferty sklepów dla piwowarów i w zestawach na Pale Ale IPY AIPY i inne Mildy bazowym słodem będzie w większości Pilzneński. Ktoś tu pisał i ten zwrot jest często przytaczany że: "browar to nie apteka" i tego się mam zamiar trzymać z wyjątkiem dezynfekcji i czystości tutaj "dryl Pruski" musi być :)

 

@karczmarz

 

Chmiele w takiej ilości bo na wiosnę uzupełnię o świeższe a do tego czasu może przyjdzie ochota na inny styl i zakupię też przy okazji inne drożdże. Warek nie przeliczałem w żadnym programie, receptury zaczerpnąłem z tego forum od innych użytkowników (niesamowita kopalnia) i na tej podstawie mam wstępnie określony kierunek warzenia, wprowadzając małe zmiany.

Edytowane przez beleg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba nie jest apteka, aby tak dokładnie zamawiać towar, zresztą podczas warzenia kolejnych warek zmienia się koncepcja i tak pewnie czegoś zabraknie, i trzeba będzie domawiać.

Do kolscha to polecam specjalne drożdże, zapewne chciałeś to zrobić na S-33, moim zdaniem to są „średnie” drożdże jak na ten gatunek, dodatkowo słabo odfermentowują brzeczkę, ja używałem tych (do Ata też):

http://www.sklepzinn...lsch-duplicate/

są w dobrej cenie, a kilka Warek na nich zrobisz.

Nie masz też chmielu do kolscha (goryczka i aromat), a warto użyć tu niemieckich, typowych dla tego gatunku.

Zamów pale ale do „anglików”, choć pilzneński też spokojnie może być.

Edytowane przez Billy the Kid
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz w CP przy chmielu w granulatach widnieje data 2012, na wiosnę może będzie 2013 :P

 

Tak patrzę na to zestawienie i za radą zmniejszę karmelowy 150 do 1 kg a zwiększę chyba monachijski do 10kg.

Edytowane przez beleg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do przechowywania słodów nabyłem drogą żebraczo koleżeńską 4szt 20l wiadra PP z pokrywami nówki nie śmigane (z metalowymi uchami !). Mam nadzieję że mi się zmieści biorąc po uwagę że 1kg słodu to ok. 1,66 l

 

Edit:

Genialny pomysł z maszynką do makaronu a koszt adaptacji symboliczny, potrzebne elementy znajdzie się na strychu bądź w szopie.

Edytowane przez beleg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tego wiadra to oby ci starczyło, ja do fermentora 30l ledwo upchalem 21 kg pilzeńskiego. Musiałem nieco potrzasc pojemnikiem żeby się "uklepalo" a pozostałe 4kg poszły na FAH'a i jestem pewien że ich już bym tam nie zmieścił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.