Jump to content
Sign in to follow this  
beleg

Zapas surowców

Recommended Posts

Witam

 

Proszę o skontrolowanie poprawności dobrania surowców.

Z podanych słodów chcę uzyskać kilka warek 20l piwa o gęstości początkowej 12-15 blg w stylu angielskim i szkockim (dużo karmelowych ciemniejszych w tym Stout koniecznie) z "kontynentalnych" kolsch i weizen. Postanowiłem zebrać większą ilość słodów w ziarnie i kupić śrutownik aby samodzielnie "kombinować" z recepturami.

Jeśli chodzi o chmiele to wcześniej stosowałem tylko Marynkę i Lubelski więc nie wiem czy podane będą dobre do wybranych styli.

Drożdży mało ale mam zamiar wykorzystać gęstwę przynajmniej jednokrotnie.

 

 

PS. Jestem dopiero po dwóch warkach z zacieraniem a już mnie to wciągnęło jak bagno :)

post-7113-0-76642900-1387217302_thumb.jpg

Edited by beleg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sam ostatnio robiłem takie większe zakupy wraz ze śrutownikiem. Worek pilzeńskiego się wydaje rozsądnym posunięciem ale skoro chcesz piwa w stylu angielskim to pewnie się by przydał też słód pale ale bądź maris otter. Sądzę że bardziej doświadczeni koledzy (bo ja nadal początkujący) pomogą w nie długim czasie ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Karmelowy 150 jest dosyć ciemny i czuć w nim już paloność wystarczy jedno opakowanie. Ja bym wziął 25kg i pilsa o monacha. Liczyłeś to w jakimś programie, poszczególne warki? Bo moim zdaniem, to masz za mało tych chmieli na takie średnie zużycie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@05paw

Tak rygorystycznie nie zamierzam warzyć piwska przy zachowaniu klasyfikacji BJCP, nie wysilam się na robienie klonów. Jeśli chodzi o słód Pale Ale to z lektury tego i innych for obecnie Pilzneński nie odbiega "jakościowo", od PA a że jest jaśniejszy można go używać do wszystkich stylów. Zapewne "ortodoksi" powiedzą że to nie to samo ale wystarczy przejrzeć oferty sklepów dla piwowarów i w zestawach na Pale Ale IPY AIPY i inne Mildy bazowym słodem będzie w większości Pilzneński. Ktoś tu pisał i ten zwrot jest często przytaczany że: "browar to nie apteka" i tego się mam zamiar trzymać z wyjątkiem dezynfekcji i czystości tutaj "dryl Pruski" musi być :)

 

@karczmarz

 

Chmiele w takiej ilości bo na wiosnę uzupełnię o świeższe a do tego czasu może przyjdzie ochota na inny styl i zakupię też przy okazji inne drożdże. Warek nie przeliczałem w żadnym programie, receptury zaczerpnąłem z tego forum od innych użytkowników (niesamowita kopalnia) i na tej podstawie mam wstępnie określony kierunek warzenia, wprowadzając małe zmiany.

Edited by beleg

Share this post


Link to post
Share on other sites

To chyba nie jest apteka, aby tak dokładnie zamawiać towar, zresztą podczas warzenia kolejnych warek zmienia się koncepcja i tak pewnie czegoś zabraknie, i trzeba będzie domawiać.

Do kolscha to polecam specjalne drożdże, zapewne chciałeś to zrobić na S-33, moim zdaniem to są „średnie” drożdże jak na ten gatunek, dodatkowo słabo odfermentowują brzeczkę, ja używałem tych (do Ata też):

http://www.sklepzinn...lsch-duplicate/

są w dobrej cenie, a kilka Warek na nich zrobisz.

Nie masz też chmielu do kolscha (goryczka i aromat), a warto użyć tu niemieckich, typowych dla tego gatunku.

Zamów pale ale do „anglików”, choć pilzneński też spokojnie może być.

Edited by Billy the Kid

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chmiel czy kupisz teraz czy na wiosnę to i tak z tego samego zbioru będzie

Share this post


Link to post
Share on other sites

Teraz w CP przy chmielu w granulatach widnieje data 2012, na wiosnę może będzie 2013 :P

 

Tak patrzę na to zestawienie i za radą zmniejszę karmelowy 150 do 1 kg a zwiększę chyba monachijski do 10kg.

Edited by beleg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Natomiast na wiosnę 2015 będzie napisane, że zbiór 2014 tymczasem to bedzie 2013 itd. zaraz wyjdzie, że sklepy sprzedają chmiel z 95 roku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Do przechowywania słodów nabyłem drogą żebraczo koleżeńską 4szt 20l wiadra PP z pokrywami nówki nie śmigane (z metalowymi uchami !). Mam nadzieję że mi się zmieści biorąc po uwagę że 1kg słodu to ok. 1,66 l

 

Edit:

Genialny pomysł z maszynką do makaronu a koszt adaptacji symboliczny, potrzebne elementy znajdzie się na strychu bądź w szopie.

Edited by beleg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Co do tego wiadra to oby ci starczyło, ja do fermentora 30l ledwo upchalem 21 kg pilzeńskiego. Musiałem nieco potrzasc pojemnikiem żeby się "uklepalo" a pozostałe 4kg poszły na FAH'a i jestem pewien że ich już bym tam nie zmieścił.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.