Skocz do zawartości

Pompka i filtr do napowietrzania


Quentin

Rekomendowane odpowiedzi

Nie napisałem że 5 min zalecane, tylko że 5 min to raczej za mało. Ale nie mam na tym polu dużego doświadczenia. Pompki użyłem tylko raz.

 

Źle Cię zrozumiałem

 

 

Takich rzeczy mam mnóstwo w firmie , handlujemy tym . Ale nie dam głowy , że to będzie odpowiednie . To są tłumiki hałasu do pneumatyki

 

Trzeba tylko przejść na wężyk

http://img.bazarek.pl/231441/14829/2686818/250_4026351064e8aa9ea7309e.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jako, że nie znalazłem łopatologicznej odpowiedzi na to jaką kupić pompkę zapytam. Czy wystarczy taki np. zestaw:

 

http://allegro.pl/napowietrzacz-a-225-midi-pompka-napowietrzajaca-i3837095861.html

 

http://allegro.pl/kamien-napowietrzajacy-walec-25mm-extra-efekt-i3849143290.html

 

http://allegro.pl/wezyk-akwarystyczny-silikonowy-do-napowietrzania-i3860360231.html

 

http://www.equimed.pl/product_info.php/products_id/4489

 

Całość zamknęłaby się w kwocie 30 zł. Nie znam się na tym i nie wiem czy to wystarczająca pompka, czy może szukać czegoś mocniejszego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupiłem od jednego z forumowiczów pompkę sprzedawaną w sklepach piwowarskich markowaną przez Brewferm . To maleństwo i daje radę spokojnie w fermentorze 30 l . Jeśli ta z Twoich linków ma obsłużyć stałą pracę w akwarium 240 l a nie masz większej warki to uważam , że nie masz co przepłacać tylko bierz . Ryzyko też niewielkie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też nad podobnym zestawem się zastanawiam i mam pytanie: na ile wystarcza taki filtr? Wg specyfikacji z linku Darka przeznaczony jest na 100ml płynu... a jak z powietrzem? Parę litrów w końcu chcemy przepompować...

Jeszcze się zastanawiam nad innym rozwiązaniem - coś w rodzaju fajki wodnej żeby zrobić po drodze, ale woda to żeby było np ClO2 100ppm albo OXI czy inny utleniacz. Co myślicie o takim pomyśle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę , że na powietrzu ten filtr gdy spadnie mu wydajność , po prostu ograniczy napowietrzanie co będzie widać .

 

Co do pomki - dziś całą noc pracowała przy starterze ( w sumie ok. 15 h ) . Temperatura pompki stała . Nadaje się do ciągłej pracy . Tak jak wcześniej pisałem - to ta pompka z zestawu Brewfermu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Zamiast kamienia można użyć dyfuzora ze spieku ceramicznego używanego w akwarystyce roślinnej , Ja używam do rozpuszczania CO2 z 6kg. butli. Nie wiem czy brzęczyk dałby radę przepchnąć powietrze przez to. Jednak z takiego dyfuzora leci mgiełka , w czyszczeniu też jest prosty, wystarczy zalać wybielaczem i po kilkunastu minutach jest jak nówka .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie wydajności , mam dość mocna pompkę ( można uwierzyć na słowo ) , kamień średnicy gardła wlotu butli . Niczym nie dławię napowietrzam aż piana nie dochodzi do wylotu butli i tyle . Jak pompkę zdławić to trzeba dłużej natleniać , przy większej wydajności natlenimy szybciej , takie moje IMHO choć nie potwierdzone żadnymi badaniami laboratoryjnymi , po prostu ilość tlenu do natleniania potrzebujemy określoną ilość i szybciej czy wolniej i tak trzeba jakaś tam ilość w litrach ( natleniam 2-3min ) dokładnej wydajności pompy w litrach nie znam . Dopuszczam też że przy zbyt intensywnym natlenianiu mniejsza ilość tlenu przechodzącemu przez brzeczkę rozpuści się , ale to mniej istotne .Bo i tak nie mamy dokładnych pomiarów i nie możemy nawet w przybliżeniu stwierdzić ile już rozpuściło się . W każdym bądź razie natleniam szybko i do podnoszenia się piany do wlotu , u mnie to działa .

Edytowane przez czeburaszka710
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie , że czas 2 - 3 min. jest za krótki . Ile tlenu zdąży się w tym czasie rozpuścić ? Ja stosuję ok. 30 min. i piana faktycznie jest wtedy bardzo bogata . Ale nie mam żadnej pewności , że to właściwy czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób eksperyment. Rozdziel warke na pół, jedną napowietrz kołysaniem 5 min, drugą napowietrz pomką. Zdaj taką samą ilość drożdży (paczka suchych drożdży podzielona dokładnie na pół). Obserwuj przez pierwsze 48h start fermentacji. Teoretycznie ta lepiej napowietrzona wystartuje szybciej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niewiele mi to chyba da . Napowietrzanie pompką stosuję przy piwach o wyższym blg . Może lepiej taki test jak proponujesz ale z napowietrzaniem pompką 5 i 30 minut ?

Tylko , czy będzie mi się chciało :D Może wypowie się ktoś kto ma większe doświadczenia z napowietrzaniem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jeśli już to zwykłe mieszadło do farb lub kleju, sam osobiście stosuję napowietrzacz akwariowy najtańszy na allegro z kamieniem. Napowietrzam 30 minut-60minut, jedyny minus to to, że się strasznie pieni i trzeba to usuwać w trakcie pracy. Każdy ma swoją technikę, moja według mnie jest najskuteczniejsza ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do napowietrzania pompką to wymagany czas powinien wynosić od 30 do 120 minut.

 

Na podstawie jakich źródeł czy pomiarów taki wniosek ?

 

tym bardziej pisałeś ze :

 

Ja stosuję obecnie napowietrzanie inline za pomocą zwężki venturiego. Tutaj zdjęcia. Trwa to tyle ile chłodzenie w wymienniku płytowym, czyli ok. 15-20 minut na brzeczkę 50L.

 

I też jak to skonfrontować z 120min napowietrzaniem pompką do

Najskuteczniej i szybko jednak napowietrza się miksując brzeczkę. Wystarczy wtedy ok. 60 sekund.

 

Gdzie logika ? Tym bardziej że natlenianie za pomocą zwężki ( kontakt powietrza z ograniczoną ilością brzeczki ) gdzie rzeczywista ilość powietrza znacznie mniejsza niż daje pompka ( przynajmniej moja ) ?

To wszystko gdybanie , tylko pomiary mogą potwierdzić czy obalić tezy , z aż tak bardzo rozbieżnymi cyframi .

Edytowane przez czeburaszka710
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.