Skocz do zawartości

Pompka i filtr do napowietrzania


Quentin

Rekomendowane odpowiedzi

Witam .

 

Chciałbym zakupić pompkę do napowietrzania brzeczki , najlepiej taką akwariową . Pozostaje kwestia filtra który zabezpieczy przed zasysaniem mikrobów .

 

Czy można skorzystać z czegoś typu gaza nasączona spirytusem lub nadwęglanem czy są gotowe i pewne rozwiązania ( jakoś nic nie mogłem znaleźć na aledrogo )

 

Znalazłem taką pompkę z filtrem do piwa na jednym ze sklepów znanych na forum ale cena jest dość wysoka a filtr nie sprawia wrażenia bakteriobójczego .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śmiech śmiechem , ale ... Napowietrzam do tej pory rozchlapując przy zlewaniu z gara zaciernego . Brzeczka jest wtedy gorąca i czas krótki więc ryzyko infekcji niewielkie . Jednak robiąc to pompką jednak zasysam duże ilości powietrza z zewnątrz co jednocześnie chłodzi brzeczkę i na pewno sporo czasu to robiąc mogę zwiększyć ryzyko zassania ( z kuchni jakiegoś dziadostwa ) Sporo starań poświęcamy na sterylność i zastanawiam się tylko , czy przepuszczanie powietrza przez taki nasączony filtr zmniejszy znacznie ryzyko . Nie mówię o zakupie filtrów jakich używa się do operacji na otwartym sercu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMHO, napowietrzanie gorącej brzeczki mija się z celem ponieważ rozpusczalność gazów w gorących płynach jest zdecydowanie niższa niż w zimnych (praw fizyki Pan nie zmienisz....).

Napowietrzam blenderem zimną brzeczkę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak tak, a propos praw fizyki, a teraz do sedna. Do tego typu zastosowań spokojnie nadają się filtry strzykawkowe z PES o wielkości porów 0,22 μm. Spokojnie można kupić w sklepach z wyposażeniem medycznym w cenie 5-6pln za szt. np w genosie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam .

 

Chciałbym zakupić pompkę do napowietrzania brzeczki , najlepiej taką akwariową . Pozostaje kwestia filtra który zabezpieczy przed zasysaniem mikrobów .

 

Czy można skorzystać z czegoś typu gaza nasączona spirytusem lub nadwęglanem czy są gotowe i pewne rozwiązania ( jakoś nic nie mogłem znaleźć na aledrogo )

 

Znalazłem taką pompkę z filtrem do piwa na jednym ze sklepów znanych na forum ale cena jest dość wysoka a filtr nie sprawia wrażenia bakteriobójczego .

 

 

mam na zbyciu układ do napowietrzania z filtrem mikrobiologicznym sterylnym ( nówka zapakowana nie śmigana)

jak jesteś zainteresowany to PW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak tak, a propos praw fizyki, a teraz do sedna. Do tego typu zastosowań spokojnie nadają się filtry strzykawkowe z PES o wielkości porów 0,22 μm. Spokojnie można kupić w sklepach z wyposażeniem medycznym w cenie 5-6pln za szt. np w genosie

 

Czyli to jest to co dają w zestawach w sklepach browarniczych po 13 zł .

Wielkie dzięki , również za sugestię co do temperatury .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcale bym tak nie trywializował doboru pompki. Mam kamień z nierdzewki 2um i filtr strzykawkowy.

Próbowałem to zasilić z

  • jakiejś taniej pomki i nie jestem pewien ile powietrza tam idzie. Bąble się nie pojawiają.
  • nebularyzatora - dużo za duża wydajność. Ogromne bąble. Dławienie bezskuteczne bo wąż wyrywa ;)

Najlepiej byłoby dobrać pompę tak, żeby miała lekki naddatek wydajności, który łatwo by można przydławiać do momentu aż przestaną pojawiać się widoczne bąble. Mamy pewność, że pompujemy optymalną ilość powietrza, która rozpuszcza się w brzeczce.

 

Macie może jakieś sprawdzone modele?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcale bym tak nie trywializował doboru pompki. Mam kamień z nierdzewki 2um i filtr strzykawkowy.

Próbowałem to zasilić z

  • jakiejś taniej pomki i nie jestem pewien ile powietrza tam idzie. Bąble się nie pojawiają.
  • nebularyzatora - dużo za duża wydajność. Ogromne bąble. Dławienie bezskuteczne bo wąż wyrywa ;)

Najlepiej byłoby dobrać pompę tak, żeby miała lekki naddatek wydajności, który łatwo by można przydławiać do momentu aż przestaną pojawiać się widoczne bąble. Mamy pewność, że pompujemy optymalną ilość powietrza, która rozpuszcza się w brzeczce.

 

Macie może jakieś sprawdzone modele?

 

podłączam sie do pytania

faktycznie dobór pompku kluczowy, za słaba nie pociągnie, sprawdzone

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Usłyszałem od Wihury , że ponoć 5 minut jest zalecane ale mówił , że gdzieś wyczytał na amerykańskich forach , że 15 minut .

Potwierdzi ktoś ?

leszcz007 - link z "proszę bardzo" mnie rozwalił :) Ale myślę , że faktycznie dobrze by było posłuchać zdania użytkownika konkretnego modelu . W końcu ja chcę napowietrzać 20 litrów z hakiem . To tyle co w małym akwarium . Myślę , że pompka proponowana w sklepach piwnych wystarczy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.