Jump to content
Nano

Delikatnie kipi z rurki fermentacyjnej

Recommended Posts

Witam, wczoraj nastawilem piwko, po 16-20 godzinach zaczela ulatywac pianka z rurki fermentacyjnej( nie za mocno). Temperatura otoczenia 18-19C, tmp brzeczki 21-22. C. Co powinienem zrobic? Dodam, ze jest to piwo z brewkita, irish stout coopersa na drozdzach yeast 7g do ktorego dodalem 1,7 kg ciemnego,niechmielonego ekstraktu slodowego w syropie.

Witam, wczoraj nastawilem piwko, po 16-20 godzinach zaczela ulatywac pianka z rurki fermentacyjnej( nie za mocno). Temperatura otoczenia 18-19C, tmp brzeczki 21-22. C. Co powinienem zrobic? Dodam, ze jest to piwo z brewkita, irish stout coopersa na drozdzach yeast 7g do ktorego dodalem 1,7 kg ciemnego,niechmielonego ekstraktu slodowego w syropie.

Schłodzenie fermentora pomoże jeśli drożdże hulają.

Zmocz ręcznik/koc zimną wodą i okryj fermentor, przyspieszy to chłodzenie; temperatura fermentacji (zakładając że dobrze zmierzyłeś) nie jest jakoś wybitnie wysoka, ale możesz ja spokojnie obniżyć o 1-2°C. Jeżeli nadal będziesz miał problem w wędrówka drożdży pomyśl o blow off tube - niezastąpiony patent na niesforne drożdże.

Kipi nieznacznie wiec blow of tube mam nadzieje nie bedzie potrzebne. Troche sie tylko dziwie ze przy takiej temperatuze drozdze tak szaleja, Na razie chlodze mam nadzieje ze bedzie ok, pozniej wymyje rurke zeby nie bylo syfu.

Tez w tamtym tygodniu ustawiłem Irish stout od Coopers'a i tez miałem trochę piwka na pokrywie fermentora:)

Dałem mu się wykipieć co zajęło jakies 5 godz, potem czyszczenie i tyle:)

W sobote mam nadzieję pierwszy rozlew, chociaż wczoraj po tygodniu fermentacji BLG wyszlo az 5 stopni.

Rozszczelnić dekiel. Cały gaz chce się przecisnąć przez ten mały otworek w deklu więc zabiera ze sobą drożdże na pianie. Jak rozszczelnisz to piana w fermentorze opadnie. Na burzliwej nie ma sensu użuwać rurki a najlepiej mieć uchylony dekiel. Tam wydziela się tyle C)2, że żaden żywy organizm tam nie podleci.

Rurka albo blow-off tube sprawdza się najbardziej przy cichej, przy burzliwej, jak sama nazwa wskazuje trzeba się dać wyszaleć towarzystwu i tyle.

Uchylilem wieko, od spodu jest na nim dosc duzo gestego, goryczkowego osadu. Teraz pytanie czy zetrzec to z wieka do brzeczki czy zostawic i nic nie ruszac,

Kurcze mam problem rano docisnalem powieke wiadra do konca a tu nie bardzo piwko chce pracowac :/ tmp opadla do 19-20C, staralem sie ja troche podniesc ale ze slabym skutkiem. Postawic je przy grzejniku moze czy co?

Kurcze mam problem rano docisnalem powieke wiadra do konca a tu nie bardzo piwko chce pracowac :/ tmp opadla do 19-20C, staralem sie ja troche podniesc ale ze slabym skutkiem. Postawic je przy grzejniku moze czy co?

Chyba ze po burzliwim poczatku to normalne ze pozniej moze robic wolno? bulgotanie w rurce raz na jakies 4 min

Nic nie przestawiać i ściągnąć rurkę, bo to niepotrzebne nerwy. Ewentualnie można się wychłostać witką wierzbową.

Może być już po burzliwej części burzliwej fermentacji, w kita (prze zacieraniu czasami też) idzie to szybko. Poczekaj z tydzień i sprawdź poziom odfermentowania, a następne pomiar zrób po kilku kolejnych dniach, to będziesz wiedział na czym stoisz

Faktycznie za duzo chyba o tym mysle... no ale wiadomo chce zeby wyszlo z tego dobre piwko :) To nic juz nie kombinuje poczekam pare dni i zmierze Blg.

Dokładnie tak, a następne piwo fermentuj już bez rurki, nie będziesz się nią sugerować i nie będzie powodów do grzebania przy piwie :).

Witam ponownie. Jest 8 dzien fermentacji, piwko ma okolo 4Blg i bardzo powoli opada, dwa dni temu mialo nieco ponad 4,5Blg. Zastanawiam sie jak dlugo jeszcze trzymac na burzliwej i czy ewentualnie po przelaniu na cicha Blg moze jeszcze opasc?

Przy ekstraktach nie ma potrzeby cichej - nie masz czego klarować. Jeżeli masz obawy o poziom odfermentowania, to pobujaj fermentorem np na piłce (bo jest łatwiej i wygodniej) - powinno wystarczyć.

Piwko mialo 3 dni z rzedu takie samo Blg wiec zlalem wczoraj na cicha. Tylko czy 4-4,2 Blg to nie troche duzo? Za pare dni bede zlewal do butelek czy moge obawiac sie granatow? Dodam ze kolega w tym samym czasie zaczal robic to samo piwo z tego samego brewkita i tego samego slodu i blg ma nawet o jakies 0,5 wieksze niz moje.

Piwko mialo 3 dni z rzedu takie samo Blg wiec zlalem wczoraj na cicha. Tylko czy 4-4,2 Blg to nie troche duzo? Za pare dni bede zlewal do butelek czy moge obawiac sie granatow? Dodam ze kolega w tym samym czasie zaczal robic to samo piwo z tego samego brewkita i tego samego slodu i blg ma nawet o jakies 0,5 wieksze niz moje.

Chyba po to jest cicha żeby piwo mogło dofermentować... podtrzymaj na cichej w temp. pokojowej kilka dni obserwuj BLG jeśli nie będzie się zmieniać lej w butelki. Wszystko w temacie...

Wysyłane z mojego LG-P760 za pomocą Tapatalk 2

Witam ponownie. Jest 8 dzien fermentacji, piwko ma okolo 4Blg i bardzo powoli opada, dwa dni temu mialo nieco ponad 4,5Blg. Zastanawiam sie jak dlugo jeszcze trzymac na burzliwej i czy ewentualnie po przelaniu na cicha Blg moze jeszcze opasc?

Więcej czytaj, mniej pisz. Skoro po dwóch dniach pomiar spadł o 0,5 BLG, to znaczy że nadal trzeba czekać. Jeżeli 3 kolejne pomiary dają takie samo BLG to jest to sygnał do butelkowania. Pomiary rób co 2-3 dni.