Skocz do zawartości

Który gar zacierno-warzelny wybrać? Kilka innych pytań.


dr Humulus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Powoli składam sobie sprzęt do warzenia piwa w domu. Aktualnie przyszedł czas na zakup gara zacierno-warzelnego. Do warzenia będę używał taboretu gazowego (jeśli przy okazji ktoś mi poleci jakiś sprawdzony taboret to będę bardzo wdzięczny) i zastanawiam się nad tymi 3 garnkami:

http://allegro.pl/garnek-gastronomiczny-z-pokrywka-50-l-okazja-i3718204569.html

http://allegro.pl/garnek-50-l-garnek-gastronomiczny-100-70-okazja-i3773259688.html

http://allegro.pl/garnek-emaliowany-50-l-45-cm-olkusz-gwiazdka-i3772966369.html

 

Który z nich będzie najlepszym wyborem? Będzie to moje pierwsze piwo. Szykuje się od razu na proces zacierania - "brewkity" mnie w ogóle nie interesują. Wyczytałem, że jeśli już kupuje się taboret gazowy (w moim przypadku to konieczność) to warto zainwestować w większy gar więc stąd mój wybór padł na 50l i wydaje mi się że będzie to dla mnie najbardziej optymalna opcja. Jeśli macie jakieś inne ciekawe propozycje to oczywiście jestem na nie otwarty i za każdą odpowiedź będę bardzo wdzięczny.

Na koniec jeszcze tylko dodam że aktualnie mieszkam we Wrocławiu i jeśli znacie sklep,w którym można by było zaopatrzyć się w sprzęt do warzenia to będę bardzo wdzięczny za informacje o takim sklepie. Aktualnie posiadam zestaw startowy z browamator'a + termometr elektr. i suszarkę na butelki więc tego już nie poszukuje.

Pozdrawiam gorąco i zapraszam do pomocy i dyskusji. :beer:

Edytowane przez dr Humulus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem gar z pierwszego linku wygląda najsolidniej. Ja mam 100l takie jak w drugim linku, ale ich stal jest jakaś dziwna i o ile do zacierania, filtracji niewiele mnie obchodzi to, tak przy gotowaniu już wiem, że jak tylko będę miał funduszę, to zmieniam na gar Stalgasta 100l. Emalia niczego sobie, ale nierdzewka to nierdzewka - wygodniejsza w użytkowaniu i jak Ci spadnie, to nic Cię nie boli ;-) We Wrocku na pewno jest TwójBrowar.pl, który mogę Ci polecić. Jeśli chodzi o słody, to nie masz tak daleko do Strzegomia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@piwosz - Powiem tak - jeśli warto dopłacić to portfel nie będzie miał nic przeciwko, ale jeśli nie ma większej różnicy to, jak mówi słynna reklama, po co przepłacać?

@korzen16 - nie jestem przekonany co do kształtu tego gara

@karczmarz - dzięki za uświadomienie mnie na temat sklepu TwójBrowar. W tygodniu pobiegnę po kapslownice. Co do garnka to mi również najbardziej ten 1 przypadł do gustu.

Edytowane przez dr Humulus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i to mi się podoba. Zacieranie, a nie jakieś puszki.

 

Różnica taka, że gar z nierdzewki to już na całe życie praktycznie. Emalię o wiele łatwiej uszkodzić. W obu zrobi się bardzo dobre piwa. Kwestia wytrzymałości w dłuższym czasie i tyle :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak też myślałem. Prawdopodobnie wybiorę gar nierdzewny. Zakup na styczeń. W grudniu kapslownica Grifo HD. Jest to nadal najlepsza kapslownica do 200 zł czy może polecacie już coś innego? Będę wdzięczny za wszelkie informacje na temat taboretu gazowego, a temat gara jest nadal aktualny - jeśli ktoś znajdzie jakąś okazje lub ma do polecenia coś sprawdzonego to również oczywiście będę wdzięczny.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@korzen16 - nie jestem przekonany co do kształtu tego gara

Ktoś mnie kiedyś uświadamiał, że lepszy jest gar niski o dużej średnicy niż wysoki o średnicy mniejszej (zakładając oczywiście, że mają identyczną pojemność). Tylko nie pamiętam, gdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@korzen16 - nie jestem przekonany co do kształtu tego gara

Ten Gar jest dobry przede wszystkim do zacierania, łatwiej w nim będzie uniknąć dużych różnic w temp zacieru. A do gotowania to w sumie nie ma wielkiej różnicy czy będzie wysoki czy niski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Gar jest dobry przede wszystkim do zacierania, łatwiej w nim będzie uniknąć dużych różnic w temp zacieru. A do gotowania to w sumie nie ma wielkiej różnicy czy będzie wysoki czy niski.

 

Co do zacieranie to się zgodzę - szerszy, niższy gar to lepszy rozkład temperatur góra-dół. Zaś w przypadku gotowania na szerszym garze może być trochę większe odparowanie (ale łatwo nad tym zapanować), po dekantacji po whirpoolu zostanie trochę więcej brzeczki ale to też niuans.

 

Możesz co jakiś czas śledzić tą hurtowanie:

http://plastikonagd.pl/

Pojawiają się wyprzedaże garnków w naprawdę atrakcyjnych cenach, garnek 50l poniżej 200 zł, ale dotychczas były to głównie szerokie garnki. Tego typu:

Garnek 55l

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, mógłby się jeszcze wypowiedzieć ktoś nt. garnka z 3 linka?

Myślę, że zmieściłby się taki pod choinką, tylko co z jakością.

Może lepiej emalia olkusz w podobnej cenie z tym, że zamiast 50L 30L.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może lepiej emalia olkusz w podobnej cenie z tym, że zamiast 50L 30L.

W temacie jest napisane, że to Olkusz i przy tej pojemności to dobra cena. Jeżeli ma być to emalia to nie zastanawiałbym się - 50L to zdecydowanie lepsza objętość. Ale przed zakupem upewnij się u sprzedającego, że tytuł jest zgodny z rzeczywistością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Olkusz olkuszem:D

Z tego czego dowiedziałem się na dzień dzisiejszy, to że olkusz gwiazda a emalia olkusz to nie jest to samo:)

Z reszta widac roznice w garnkach pomiedzy tym z EO a tym z aukcji.

http://emaliowane.pl/pl/p/Garnek-Blue/457 link to garnka z EO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opłaca się dołożyć na taboret z BA za ponad 200zł czy te z allegro za 100-150zł dają radę?

 

Moim zdaniem się nie opłaca, ja mam taki i sobie chwalę, co prawda przy odpalaniu potrafi zrobić buum i działa jak depilator :), więc jeśli chcesz ominąć ten efekt to możesz dołożyć i sprawić sobie taki troszkę droższy, ale lepszy (zapalarka i termopara).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybór padnie na ten droższy ponieważ z racji tego, że z gazem nigdy do czynienia nie miałem to czuje strach przed korzystaniem z niego, dlatego też wolę dopłacić do względnie bezpieczniejszego sprzętu. Gdzie na terenie Wrocławia najlepiej zaopatrzyć się w butle i czy nie ma nic przeciwko przewozu jej środkami komunikacji miejskiej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie do użytkowników tego gara. Dno rozumiem jest cienkie? Jak z uchwytami? Da się w min podnieść 40 L bez obawy o ich urwanie?

 

Zobaczymy tu różnego rodzaju narzędzia, mundury, czapki i wiele innych przedmiotów, które niegdyś były używane na co dzień przez pracowników kolejki. Bez znaków - wycieczka nieczynnym torowiskiem bieszczadzkiej kolejki wąskotorowej. Fotorelacja z przejścia kilku odcinków tej trasy od Rzepedzi, przez Prełuki, Duszatyn, Smolnik, Beskid i Smerek po niedostępne obecnie dla turystów Moczarne na terenie BdPN. Kolejna część wędrówki śladem pozostałości po bieszczadzkiej wąskotorówce. Tym razem odcinek prowadzący z Ustrzyk Górnych do Widełek przez Bereżki. Dobrze jest pokonywać ją poza okresem letnim, ponieważ bujna roślinność uniemożliwia wówczas obejrzenie wszystkiego co po kolejce na tej trasie zostało. Linia kolejki wąskotorowej na odcinku Nowy Łupków - Majdan wybudowana została w latach 1890 - 1898 a jej celem był wywóz drewna z okolicznych lasów i przeładunek na kolej normalnotorową w Łupkowie. Powstała zgodnie z ówczesnymi normami, jako kolejka z 760mmm rozstawem szyn. Odwiedzającym Bieszczady oferujemy praktyczne informacje i wskazówki, które pomogą zaplanować wyjazd w Bieszczady, przygotować się do aktywnego wypoczynku(rowery, narty, konie), pozwolą zadbać o bezpieczeństwo i zdrowie, pomogą odnaleźć ważne instytucje i wskażą na co warto zwrócić uwagę w czasie pobytu. Bieszczady stają się coraz popularniejsze jako miejsce aktywnego wypoczynku w zimie. Stanowia idealne tereny dla narciarstwa biegowego i ski-tourowego. Powstaje również coraz więcej nowoczesnych wyciągów dla wielbicieli narciarstwa zjazdowego, a istniejące ośrodki podnoszą jakość usług. Zima w Bieszczadach trwa około 120 dni na obszarach położonych powyżej 700m n.p.m oraz około 80 dni na terenach powyżej 400m n.p.m. Pokrywa śnieżna w Bieszczadach pojawia się już pod koniec listopada, utrwala w połowie grudnia, a w wyższych partiach gór utrzymuje się nawet do pierwszych dni maja(Wielka Rawka, gniazdo Tarnicy i Halicza). Śnieg narciarski czyli powyżej 10 cm grubości utrzymuje się około 60-95 dni w roku. W partiach szczytowych gór występuje głównie śnieg zbity(gips zbity), na połoninach spotyka się szreń i lodoszreń, tworzący skorupy lodowe. Świeżo spadły śnieg zostaje szybko przewiany. W niższych partiach gór i północnych stokach istnieją dobre warunki śniegowe, występuje tu śnieg ziarnisty tzw. firn, z nakładającymi się warstwami świeżych opadów. W lasach śnieg jest mokry i ciężki.

Edytowane przez Warmiński MISIEK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.