Skocz do zawartości

Po raz pierwszy...


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

 

Stało się... 23.05(sobota).Po szybkiej decyzji o zakupie sprzętu rozpoczęła się moja przygoda z warzeniem piwka.

 

Na pierwszy ogień poszedł gotowiec:Piwo Domowe Pszeniczne WES 1.7kg + Drożdże pszeniczne Safbrew WB-06.

Całość na 12 l wody

 

Uzbrojony w sprzęt i wielkie chęci po starannym wymyciu i dezynfekcji w Chemipro OXI od soboty działam.

 

 

Przed dodaniem drożdży -12 blg

W dniu dzisiejszym -5 blg.

 

Temperatura 21,5

 

Mimo braku bulgotania fermentacja przebiega . Dziś z ciekawości zajrzałem do środka :)

 

Butelki czekają w gotowości :beer:

 

 

Pozdrawiam

Edytowane przez froniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo, brawo !

Witamy kolejnego piwowara. :beer:

 

Ode mnie tylko taka uwaga: jeśli fermentujesz w wiadrze z kranikiem, zasłoń czymś ten kranik (np. ALU folia), żeby nic Ci tam nie weszło. Kranik też zdenzynfekowałeś mam nadzieję ?

Ciekawe ile spadnie BLG na ekstrakcie WES-owym, bo WB-06 są dość żarłoczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za słuszną uwagę,już się do niej zastosowałem.Dezynfekowałem wszystko:) od termometru po kurek. A propos,co do termometru to używałem go przez chwilę,znalazłem lepszy zamiennik,termometr na podczerwień mojego synka :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propos,co do termometru to używałem go przez chwilę,znalazłem lepszy zamiennik,termometr na podczerwień mojego synka :beer:

To tylko w teorii jest taki genialny pomysł. Takim sposobem mierzysz temp. na powierzchni brzeczki. IMO na 100% jest ona różna od temp. w głębi brzeczki. O ile? Oto jest pytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za słuszną uwagę,już się do niej zastosowałem.Dezynfekowałem wszystko:) od termometru po kurek. A propos,co do termometru to używałem go przez chwilę,znalazłem lepszy zamiennik,termometr na podczerwień mojego synka :)

no piknie! i burzliwa w fermentatorze z kranikiem :] też tak planuje żeby się nie bawić w przelewanie wężykiem (co mnie najbardziej irytuje ze wszystkich etapów warzenia) :)

 

na pewno wyjdzie pyszny browar. WES daje radę :beer:

Edytowane przez Marek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tylko w teorii jest taki genialny pomysł. Takim sposobem mierzysz temp. na powierzchni brzeczki. IMO na 100% jest ona różna od temp. w głębi brzeczki. O ile? Oto jest pytanie.

Fakt ,różnica była ale tylko 0,5 stopnia.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tylko w teorii jest taki genialny pomysł. Takim sposobem mierzysz temp. na powierzchni brzeczki. IMO na 100% jest ona różna od temp. w głębi brzeczki. O ile? Oto jest pytanie.

Fakt ' date='różnica była ale tylko 0,5 stopnia.

Pozdrawiam[/quote']

To całkiem dobrze, ja słyszałem, że te termometry na podczerwień dają bardzo przybliżony wynik. Jakiego modelu używasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co będzie to za kolejna warka?

Kolejnym krokiem wtajemniczenia jest zestaw na bazie ekstraktów- "Ale" 10°Blg z oferty browaramatora:

- ekstrakt słodowy jasny w proszku: 2,5 kg

- chmiel aromatyczney granulat 40 g

- chmiel goryczkowy granulat 20 g

- suche drożdże piwne górnej fermentacji Safale S-04 - 11,5 g

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejnym krokiem wtajemniczenia jest zestaw na bazie ekstraktów- "Ale" 10°Blg z oferty BA:

- ekstrakt słodowy jasny w proszku: 2,5 kg

- chmiel aromatyczney granulat 40 g

- chmiel goryczkowy granulat 20 g

- suche drożdże piwne górnej fermentacji Safale S-04 - 11,5 g

No to składniki dotarły,teraz tylko oczekiwanie na piątek i do boju...

 

Mam tylko małe pytanie,czy radzicie aby zostawić trochę suchego ekstraktu aby dodać go do butelek zamiast cukru ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tylko małe pytanie,czy radzicie aby zostawić trochę suchego ekstraktu aby dodać go do butelek zamiast cukru ??

Eee tam, kup w markecie glukozę - 10dkg za mniej niż 2zł. Albo cukier.

 

Powodzenia.

 

PS. Zacieranie nie jest trudne, śmiało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejnym krokiem wtajemniczenia jest zestaw na bazie ekstraktów- "Ale" 10°Blg z oferty BA:

- ekstrakt słodowy jasny w proszku: 2' date='5 kg

- chmiel aromatyczney granulat 40 g

- chmiel goryczkowy granulat 20 g

- suche drożdże piwne górnej fermentacji Safale S-04 - 11,5 g[/quote']

No to składniki dotarły,teraz tylko oczekiwanie na piątek i do boju...

 

Mam tylko małe pytanie,czy radzicie aby zostawić trochę suchego ekstraktu aby dodać go do butelek zamiast cukru ??

suchy ekstrakt jest bardzo kłopotliwy w dodawaniu bezp. do butelek. chyba, że chcesz zrobić roztwór, dodać do fermentatora, dodać piwa, wymieszać i do butelek :)

 

ponoć glukoza a nawet cukier jest wystarczającym surowcem do refermentacji.

Edytowane przez Marek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejnym krokiem wtajemniczenia jest zestaw na bazie ekstraktów- "Ale" 10°Blg z oferty browaramatora:

- ekstrakt słodowy jasny w proszku: 2,5 kg

- chmiel aromatyczney granulat 40 g

- chmiel goryczkowy granulat 20 g

- suche drożdże piwne górnej fermentacji Safale S-04 - 11,5 g

No i stało się :D.

 

06.06.2009 Kolejna warka wystartowała.

Chmielin pozbyłem się kombinacją sitka z dwiema warstwami gazy :) (oczywiście zdezynfekowane)

 

-przed dodaniem drożdży -10 °Blg

 

W dniu dzisiejszym(09.06.2009 ) - 4 °Blg

 

Pewnie w weekend będę rozlewać do butelek.

 

Już teraz czynię przygotowania(uzupełnienie sprzętu) do pierwszego zacierania.

 

Jakie piwko proponujecie na pierwsze zacieranie??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie piwko proponujecie na pierwsze zacieranie??

Wszystko zależy jakie piwo lubisz :tort: Jeśli chodzi o stopień trudności to na początek polecam stouty bądź jakieś proste ale. Pszenicę jako pierwsze piwo odradzam - znacznie dłuższe zacieranie (przerwa ferulikowa) i bardziej skomplikowane (przydałaby się, choć nie jest obowiązkowa dekokcja) poza tym mogą pojawić się problemy z filtracją zacieru, tak więc pszeniczne odłożyłabym na późniejszy czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

e tam :tort: ja zacieralem jako 1 wlasnie pszenice, a dokladniej dunkel weizena - jak zaczynac to z grubej rury :) bez przesady... jesli sie juz zaciera to wielkiej przeszkody nie ma w tym by zacier podgrzac kilka razy zeby zrobic odpowiednie przerwy. Dekokcji nie robilem, a piwo wyszlo bardzo dobre. Nie mniej jednak ja wlasnie chyba polecalbym pszenice - raz, ze szybko dojrzewa ( mozna a nawet trzeba pic juz po 3 tygodniach, z zblizaja sie wakacje wiec parcie na tego typu piwa jest chyba najwieksze ) dwa, ze to piwo ktore chyba ciezko zepsuc w jakis sposob... robi sie cieplo... a w zasadzie jest juz goraco wiec moga pojawic sie problemu z temperaturami fermentacji - ja swoje dwie dotychczasowe psznice fermentowalem w temp 21-22C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pszenicę może spróbować, zabawy ciut więcej, ale masz rację rad998 ciężko to piwo zepsuć :tort:

Pozwolę sobie nie zgodzić się z tym twierdzeniem. Cholernie trudno jest zrobić wybitne piwo pszeniczne, chyba porównywalnie z pilsem. Pszenica to jest bardzo trudny styl. Mnie kilka wyszło, ale następne kilka zdecydowanie nie.

 

Ciężko to zepsuć stouta, bo nawet jak będzie troszkę kwaśny, to mieści się to w stylu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.