Skocz do zawartości

słodko wędzona pszenica (projekt)


Bielo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

po kwasach chlebowych i cydrze postanowiłem się zabrać za uwarzenie piwa. na pierwszy raz chciałbym użyć ekstraktów pszenicznych i uzupełnić ich smak dodatkiem słodu który bym zacierał na lenia (godzinę w 68-69 stopniach). moja receptura wygląda następująco:

 

wes ekstrakt pszeniczny 2x1,7 kg

słód pilznenski 0,5 kg

słód pszeniczny wędzony 1kg

chmiel lubelski 10g na goryczkę

chmiel lubelski 20g na aromat

drożdże WB-06 (?)

 

dodatkowo pod koniec chmielenia 20g skórki słodkiej pomarańczy, ewentualnie drugie 20 na cichą jeżeli uznałbym że za mało aromatu.

brzeczke rozcienczylbym do uzyskania 12-13°Plato. moje pytanie jest takie: jest sens takich operacji? nie robię całkowitego zacierania ponieważ zależy mi na tym aby piwo wyszło, natomiast taki trening chyba może się przydać. słód pilznenski daję żeby oddał enzymy do rozłożenia skrobi. może jednak lepiej użyć 2kg wędzonego?

pozdrawiam, Maciej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co zamierzasz zrobić to jest całkowite zacieranie.

Słód pszeniczny wędzony jest bogaty w enzymy prawie tak jak pilzneński jednak użycie słodu jęczmiennego ułatwia filtrację.

Skórka tylko na koniec gotowania ale skoro chcesz użyć drożdży weizenowych to może lepiej w ogóle z niej zrezygnuj. Zamiast WB-06 lepiej użyć Mauri Brew

Za mało chmielu na goryczkę i niepotrzebny na aromat. Dodaj całość na goryczkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mauribrew dałoby smak bardziej belgijskich witbierów niż zwykłego weizena? Chyba byłaby to lepsza droga, w zamyśle mam stworzenie dość treściwego, nie za wysoko alkoholowego pszeniczniaka z lekką goryczką po której maszerowałyby aromaty to wędzonki, to pomarańczy. Dzięki za odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerwa ferulikowa ma za zadanie uwolnić kwas ferulikowy, który drożdże przerobią na 4VG, czyli aromat goździków - czyli ten aromat wynika bezpośrednio z pracy drożdży, a słód dostarcza tylko surowców do tej pracy.

 

Z drugiej strony tutaj jest eksperyment z dwoma schematami zacierania, z których jeden uwzględniał 30 minutową przerwę ferulikową i nie było znaczących różnić w ilości goździków:

http://braukaiser.com/blog/blog/2010/06/04/how-much-effect-does-a-ferulic-acid-rest-have/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez pomyłkę dodałem do swojego pszeniczniaka słód wędzony. Wyszedł browar w okołoGrodziski. Bardzo dobre i orzeźwiające piwko ale z pszeniczniaka niewiele w nim zostało. Wędzonka jak w Grodziskim i kwaskowatość pszeniczniaka. Nieźle zbalansowane. Żadnych bananów czy goździków nie wyczułem. Robione na WB-06. Piana że ho ho.

 

pszeniczny 2,7kg

pilzneński 1,5kg (wędzony)

Aroma 0,2kg

 

Hallertau Spalt Select 30g

 

40C 30min

53C 15min

63C 30min

72C 30min

78C 10min

 

Gotowanie:

60min

w 0min 10g Hallertau Spalt Select

w 30min 10g Hallertau Spalt Select

w 45min 10g Hallertau Spalt Select

 

poprawka:

Właśnie prowadzę degustację! Goźdiki jednak są ;)

Edytowane przez leon9999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez pomyłkę dodałem do swojego pszeniczniaka słód wędzony. Wyszedł browar w okołoGrodziski. Bardzo dobre i orzeźwiające piwko ale z pszeniczniaka niewiele w nim zostało. Wędzonka jak w Grodziskim i kwaskowatość pszeniczniaka. Nieźle zbalansowane. Żadnych bananów czy goździków nie wyczułem. Robione na WB-06. Piana że ho ho.

 

pszeniczny 2,7kg

pilzneński 1,5kg (wędzony)

Aroma 0,2kg

 

Hallertau Spalt Select 30g

 

40C 30min

53C 15min

63C 30min

72C 30min

78C 10min

 

Gotowanie:

60min

w 0min 10g Hallertau Spalt Select

w 30min 10g Hallertau Spalt Select

w 45min 10g Hallertau Spalt Select

 

poprawka:

Właśnie prowadzę degustację! Goźdiki jednak są ;)

 

 

Ile blg Ci wyszło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rada ode mnie - jeśli chcesz dobrą pszenicę, ale takiego faktycznie dobre hefe-weizena, to nie używaj WB-06. Po prostu nie :P

Zwycięskie weizeny zarówno z Kłodzka jak i ostatnio z Poznania są na WB-06 :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rada ode mnie - jeśli chcesz dobrą pszenicę, ale takiego faktycznie dobre hefe-weizena, to nie używaj WB-06. Po prostu nie :P

Zwycięskie weizeny zarówno z Kłodzka jak i ostatnio z Poznania są na WB-06

Tyle że ja tu nie widzę sprzeczności. Szyderę a i owszem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjątek potwierdza regułę :P

Nie wiem w czym tkwi sekret, niektórym faktycznie udaje się na nich ponoć zrobić smacznego weizena. Ale nie mam pojęcia - czy to kwestia indywidualnego podejścia, jakiś sekret piwowarów or sth. Sam nigdy nie piłem dobrej pszenicy na WB-06, a fora tylko potwierdzają moja odczucia. Za to takich generalnych obiekcji nie ma chociażby co do Mauribrew Wiess. Choć tak jak mówię wyjątki się zdarzają.

Edytowane przez Wilkor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.