Skocz do zawartości

Piwo bożonarodzeniowe


Stasiek

Rekomendowane odpowiedzi

Drożdże Wyeast 3068 Weihenstephan Weizen.

 

Założenia są takie, dodatek cukru ma dać piwu rozgrzewającą moc, a wynikającą z tego wytrawność chce zrównoważyć dodatkiem płatków owsianych. Drożdże takie bo akurat planuję serię weizenów, więc może użyję ich do osiągnięcia goździków.

Myślę że pomysł całkiem niezły, nie wnikam w przyprawy itp. bo mam jeszcze zero doświadczenia z przyprawami.

Zwrócę tylko uwagę na drożdze. Sugerowałbym albo użycie dolniaków, albo tych pszenicznych i przy butelkowaniu zadać dolniaki, i od razu do zimnego pomieszczenia. Chodzi o to że pszeniczne nie żyją zbyt długo, a później ulegają autolizie.

Taka moja opinia.

 

(za błedy przepraszam, w razie czego jeszcze raz przestudiuje co po niektóre działy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Początkiem Lipca uwarzyłem swoje Bożonarodzeniowe według własnego przepisu (22 litry, 17,5°Blg):

 

3 kg - Pilzneński

1 kg - Pszeniczny Jasny

0,4 kg - Płatki Owsiane Błyskawiczne

0,3 Kg - Karmelowy Jasny (Strzegom)

0,2 Kg - Karmelowy Ciemny (Strzegom)

120 g - Jęczmień Palony

80 g - Barwiący

 

30' w 20°C

30' w 64°C

20' w 74°C

Palone ziarna dodane przy Mash-Out'cie.

 

Gotowanie 60'

- 30 g szyszek Marynki od początku

- na 10' przed końcem:

* 15 g granulatu East Kent Goldings

* Cukier biały - 500 g

* Cukier Wanilinowy - 16 g

* Cynamon Mielony - 7 g (jedna płaska łyżka)

* Gałka muszkatołowa świeżo starta - 6 g (jedna płaska łyżka)

* Śliwki suszone, posiekane - 100 g

* Skórka z 3 pomarańczy

* Goździki całe - 16 sztuk

 

Drożdże 1028 London Ale - gęstwa 2 zbiór. Fermentacja burzliwa 17 dni, cicha 5 dni (FG 2,5°Blg) , refermentowane 155 gramami cukru.

 

Dziś otworzyłem pierwszą małą butelkę żeby sprawdzić, czy wszystko jest OK. Powiem tyle: piwo już jest wspaniałe, więc na święta pewnie będzie wyborne. Kolor nieprzeniknienie czarny, piana beżowa, obfita i rewelacyjnie trwała, nagazowanie umiarkowane. W smaku delikatna paloność, nutki karmelowe, ale przede wszystkim banany (zasługa drożdży, o dziwo!), pomarańcze i piernik (poszczególnych przypraw nie odróżniam ale całościowo efekt jest wspaniały). Czuć w nim moc (~7,5%) ale nie trąci spirytem. Czuć że jeszcze nie dojrzało, goryczka jest mocna i niezrównoważona (przyprawy oprócz aromatu dały też sporo goryczy), ale do świąt mamy jeszcze prawie 4 miesiące :D

 

Dam jeszcze znać jak piwo będzie smakowało po dojrzewaniu, ale pewnie będę wracał do tego przepisu. Następnym razem dałbym więcej cukru wanilinowego i śliwek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To było śniadanie :lol:

 

Planowo chciałem zrobić płynną przerwę ferulikową (a nóż widelec by się jakiś goździk urwał) podgrzewając powoli zacier do 63°C, ale zaraz po zasypie zostałem wezwany do stołu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam wszystkich,

od jakiegoś czasu nosiłem się z zamiarem uwarzenia jakiegoś piwka w sam raz na święta, wszystko mam już kupione i tylko dwie rzeczy nie dają mi spać, mam nadzieję że mi pomożecie:

-mam mielony kardamon i prawdę mówiąc nie wiem ile go dodać, jakiś pomysł? Nie chcę żeby zdominował piwo.

-lepiej dodać starte skórki z 3 pomarańczy czy lepiej użyć kandyzowanej skórki pomarańczowej?

Warka docelowo 22 litry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

od jakiegoś czasu nosiłem się z zamiarem uwarzenia jakiegoś piwka w sam raz na święta, wszystko mam już kupione i tylko dwie rzeczy nie dają mi spać, mam nadzieję że mi pomożecie:

-mam mielony kardamon i prawdę mówiąc nie wiem ile go dodać, jakiś pomysł? Nie chcę żeby zdominował piwo.

-lepiej dodać starte skórki z 3 pomarańczy czy lepiej użyć kandyzowanej skórki pomarańczowej?

Warka docelowo 22 litry.

Kardamon ma bardzo wyrazisty smak i aromat , ja daję 5gr-10gr w zależności od ilości innych przypraw. Co do pomaranczy to dodałbym skórkę z 3szt. Tylko pamiętaj żeby usunąć białą wewnętrzną część ,jest gorzka.

Osobiście dodałbym jeszcze innych przypraw: gożdziki , cynamon , ziele angielskie , imbir , cukier waniliowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Goździki, cynamon i laskę wanilii też dodaję, nie wspomniałem o nich bo proporcje do ich zastosowania znam :)

Serdeczne dzięki za odpowiedź, dodam jakieś 5-8 gram.

Moja propozycja: dodaj pare rozbitych ziarenek ziela angielskiego ( pasuje do piwa) , co do laski wanilii ( zawiera sporo tłuszczu , mogą być problemy z pianą) cukier waniliowy jest dobrą alternatywą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

No tak... tylko mały problem z przetłumaczeniem nazw przypraw.

To ja już wolę beertools.

No to udało się przetłumaczyć :smilies:

 

Millenniumbier

Styl: Beer Winter

Wielkość partii: 10 l.

czas gotowania: 75 min

Zawartość alkoholu: 9,7%

początkowej SG: 1092

koniec SG: 1019

rodzaj wody 6,8 litra wody

 

Słód Pilzneński (3 EBC) 1600 g.

Słodu monachijski (20 EBC) 800 g.

Słód pszeniczny (4 EBC) 240 g.

Belgijski słód aromatyczny (150 EBC) 200 g.

Słód Carapils (120 EBC) 200 g.

Słód Carafa typu I (800 EBC) 24 g.

Słód czekoladowy (800 EBC) 24 g.

cukier kandyzowany ciemny 240 g.

52°C 15 min.

63 °C 30 min.

68 °C 15 min.

73 °C 30 min.

78 °C 5 min.

 

Warzenie:

Northern Brewer chmiel 10 g. 75 min.

Styrian Goldings chmiel 3 g. 75 min.

Saaz chmiel 5 g. 15 min.

anyż gwiazdki 1 g. 15 min.

Lukrecja 4 g. 75 min.

 

Wyeast 1214 Belgian Abbey

Edytowane przez Shooter
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...cukier waniliowy...

Nie żebym się czepiał ale cukier jest wanilinowy a nie waniliowy :smilies:

To fakt' date=' waniliowy jest bardzo bardzo bardzo trudno dostępny.[/quote']

To też fakt, chociaż ostatnio na półkach sklepowych, w poszukiwaniu wanilli, znalazłem właśnie "cukier z prawdziwą wanilią" zamiast oczywiście wanilii. Leży toto na przyprawach a na opakowaniu ma o ile pamiętam laskę i kwiat wanilii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...cukier waniliowy...

Nie żebym się czepiał ale cukier jest wanilinowy a nie waniliowy :smilies:

To fakt' date=' waniliowy jest bardzo bardzo bardzo trudno dostępny.[/quote']

Jest dostępny. Skoro mi udało się kupić w mojej miejscowości , to w większych miastach nie powinno być problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Końcem sierpnia zrobiłem swoje 1 bożonarodzeniowe , wczoraj była 1 degustacja.

Piwo jest naprawdę dobre z ładną trwałą pianą , chociaż trochę za mało nagazowane , ale to dolniak więc ma jeszcze czas.

 

-Słód pszeniczny jasny - 5,00kg

-Słód pilzneński - 2,00kg

-Słód monachijski 1 - 2,00kg

-Słód wędzony - 2,00kg

-Słód carahell - 0,25kg

-Słód barwiący 1600 EBC - 0,10kg

-Chmiel Marynka - 35gr

-Chmiel Hallertau Her. - 40gr

-Curacao - 20gr

 

60 minut - 46 tylko pszeniczny

15 minut - 53

40 minut - 64 reszta z wyjątkiem barwiącego

20 minut - 72

Dodać barwiący i podgrzać do 78

 

Chmielenie 70 minut

10 minuta - 35gr marynka

50 minuta - 30gr hallertau hersbrucker

55 minuta - 20gr curacao

65 minuta - 10gr hallertau hersbrucker

Schłodzone do 18 i dodane starter wyeast 2633 octoberfest lager blend

Wyszło 26,5l/21BLG

Fermentacja burzliwa 15 dni w 9'

Fermentacja cicha 20 dni w 9"

Blg końcowe 4,5

Zabutelkowano ( 50 butelek/0,5l ) 04-10-2010 z 4,2gr/butelkę miodu spadziowego do refermentacji

Na te święta poświęcę tylko końcówkę 3 skrzynki.

2 skrzynki poleżą do następnych świąt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 2 lata później...

Jako że Boże Narodzenie tuż tuż ;) , odświeżam temat.

 

W planach jest wykonanie kopii piwa świątecznego autorstwa TomX . Niestety, z płynnych to posiadam jeszcze jedynie Wyeast 1275 Thames Valley Ale oraz Wyeast 3944 Belgian Witbier, a nie odważe się teraz zamówić czegoś nowego z powodu panujących upałów.

Czy te drożdże nadają się do takiego piwa, a jeżeli nie, to może jakieś suche.

 

A tak w ogóle to czy te wszystkie przyprawy nie zdominują zupełnie aromatów w piwie i wystarczające będzie użycie najzwyklejszych US-05?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w zeszłym roku warzyłem wg. TomX dodałem tylko więcej przypraw. Niestety fermentowałem T-58 i piwo dopiero w te Święta będzie na prawdę gotowe do picia :D

Ja myślę, że US-05 są zbyt neutralne, ja w tym roku recepturę powtarzam, ale na S-04.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.