Skocz do zawartości

Płatki Jęczmienne, owsiane itp. - W jakim celu i jak stosować


waluś

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Skoro jestem w piaskownicy to się pobawię tym piaskiem :)

 

Otóż często w Waszych "recepturach" piwnych jako dodatek spotykam płatki czy to owsiane, czy to jęczmienne, tu dzież inne podobne dodatki

Chciałbym się dowiedzieć w jakim celu dodaje się takie składniki do piwa, co powodują, na co maja wpływ, no i w końcu jak stosować podczas zacierania, kiedy dodawać, jakie ilości i tp ?

Poszperałem po forum, ale w sumie nie znalazłem żadnych istotnych informacji na ten temat, chyba że szukałem zbyt pobieżnie, to chętnie poproszę o jakieś linki

z góry dzięki za wszelkie info :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

płatki czy to owsiane, czy to jęczmienne, tu dzież inne podobne dodatki

 

Chciałbym się dowiedzieć w jakim celu dodaje się takie składniki do piwa, co powodują, na co maja wpływ, no i w końcu jak stosować podczas zacierania, kiedy dodawać, jakie ilości i tp ?

Ułatwiają odczyt przy próbie jodowej ;) ot co :)

Możesz rozwinąć temat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o piwowarstwo domowe stricte, to surowce o których wspomniałeś stosuje się z dwóch powodów:

a) bo takie surowce wchodzą w skład oryginalnych receptur na określone style (np. oatmeal stout)

b) dlatego że poprawiają fakturę (kremowość, oleistość, aksamitność) oraz pienistość końcowego produktu którym jest piwo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jęczmiennych i owsianych. Zwykle stanowią dodatek rzędu 10% zasypu czyli mniej więcej od 500g do kilograma. Jeśli chodzi o oleistość to jak pewnie zauważyłeś na warzelnie u Pinty poszedł też słód żytni (Żytorillo, Apetyt na Życie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

płatki czy to owsiane, czy to jęczmienne, tu dzież inne podobne dodatki

 

Chciałbym się dowiedzieć w jakim celu dodaje się takie składniki do piwa, co powodują, na co maja wpływ, no i w końcu jak stosować podczas zacierania, kiedy dodawać, jakie ilości i tp ?

Ułatwiają odczyt przy próbie jodowej ;) ot co :)

Możesz rozwinąć temat?

 

http://homebeer.pl/pl/piwo-domowe-milk-stout-12-blg-zestaw-ze-slodow.html

Tutaj napisano - dodanie płatków owsianych ułatwi nam później odczyt przy próbie jodowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

C

http://homebeer.pl/p...-ze-slodow.html

 

Tutaj napisano - dodanie płatków owsianych ułatwi nam później odczyt przy próbie jodowej.

Czytaj uważnie całe zdanie. Odczyt próby jodowej przed słodami ciemnymi a nie ,że płatki ułatwią Ci tą próbę. !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żytnie dają oleistość jak słód żytni, ale filtrują się dużo lepiej.

Jęczmienne poprawiają pianę i treściwość, dają posmaki ziarniste i zbożowe.

 

Tyle z nich używam. Gryczane mi nie podeszły, wolę sobie skleikować zwykłą kaszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

C

http://homebeer.pl/p...-ze-slodow.html

 

Tutaj napisano - dodanie płatków owsianych ułatwi nam później odczyt przy próbie jodowej.

Czytaj uważnie całe zdanie. Odczyt próby jodowej przed słodami ciemnymi a nie ,że płatki ułatwią Ci tą próbę. !!!

 

Moja "kulpa" tak to jest jak się czyta szybko nie zwracając uwagi na interpunkcję :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaśniejsza barwa ok . Czy klarowność też poprawiają ? Jeśli tak , może warto ich używać w tym celu skoro są neutralne . Kleikuje się je ?

 

( próbowałem kiedyś Tyskiego Książęcego z tej nowej serii "smakowej" - ryżowego . Faktycznie , smaku nie było . Może tyle co w Jurajskiej wodzie gazowanej ...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli reasumując:

b) dlatego że poprawiają fakturę (kremowość, oleistość, aksamitność) oraz pienistość końcowego produktu którym jest piwo :)

Jęczmiennych i owsianych. Zwykle stanowią dodatek rzędu 10% zasypu czyli mniej więcej od 500g do kilograma. J

Żytnie dają oleistość jak słód żytni, ale filtrują się dużo lepiej.

Jęczmienne poprawiają pianę i treściwość, dają posmaki ziarniste i zbożowe.

Głównie jaśniejsza barwa i dodatkowo zwiększają odczucie wytrawności. Generalnie wybitnie na smak nie wpływają, są raczej neutralne.

O takie info mi chodziło, dzięki :)

A możecie jeszcze opisać sposób ich "zadawania" do zacieru ?

Na samym początku razem ze słodami ?, czy może w jakimś konkretnym momencie ? czy płatki błyskawiczne też należy kleikować, czy po prostu wystarczy wsypać ?

Ot takie laickie pytania ale lubię wiedzieć co poco i dlaczemu :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Płatki pszenne i żytnie dają większy smak pszenicy i żyta niż ich słody.

nie zauważyłem takiego zjawiska, chociaż częściej stosuję niesłodowane ziarno niż płatki.

przerobiły proteiny z płatków na cukry

Scooby, zmień to proteiny na skrobię, bo to bzdura

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.