Skocz do zawartości

Browar The Dire Wolf


Rekomendowane odpowiedzi

Oficjalnie w tym temacie chciałbym się z wszystkimi przywitać :) A jednocześnie rozpocząć na forum prowadzenia zapisków z moich piwowarskich poczynań. Warek mam za sobą już naście,dokładnie nie liczyłem, dlatego dla wygodnego rachunku przyjmę że zacznę od warki numer 15.

 

Warka #15

 

Porter Bałtycki - Magister

 

Krótkie wprowadzenie:

od porterów bałtyckich komercyjnych rozpoczęła się moja przygoda z piwowarstwem. Jest to mój ulubiony styl który niejako badałem podczas pracy magisterskiej. Należytym więc było uwarzenie warki porteru bałtyckiego, gdy historia ze studiami się zakończyła

 

Zasyp:

Słód wiedeński 7-9 EBC Weyermann ® - 5 kg

Słód monachijski typ I 12-17 EBC Weyermann ® – 1 kg

Słód pszeniczny ciemny 14-18 EBC Weyermann ® – 1 kg

Słód belgijski karmelowy ciemny Special B 400 EBC - 500 g

Słód Caramunich ® typ III 140-160 EBC Weyermann ® - 500 g

Słód karmelowy ciemny Caraaroma ® 300-400 EBC Weyermann ® - 500 g

Słód pszeniczny, czekoladowy 800-1200 EBC Weyermann ® - 200 g

Słód Carafa ® Special typ III 1300-1500 EBC Weyermann ® - 100 g

Cukier biały kryształ 500g

 

Chmiele:

Chmiel Hallertau Tradition 2011 (DE) 5,0% A-A --- granulat --- 20 g

Chmiel goryczkowy Marynka (PL) 9,0 % A-A --- granulat --- 20 g

Chmiel aromatyczny Lubelski 2012 (PL) 3,8 % A-A --- granulat --- 30 g

 

Drożdże:

Saflager W-34/70 saszetka 11,5g

 

 

Zacieranie:

Infuzyjne, przerwy:

62-64 - 15 minut (słody jasne i karmelowe)

72-74 - 60 minut (słód czekoladowy)

78 - mash out

 

Wysładzanie:

Dodano słód carafa special III do złoża filtracyjnego

Wysładzano do objętości 25L

 

Chmielnie (90 min):

0' - marynka + tradition - całość

75' - lubelski - całość

 

Chłodzenie:

Łaźnia wodna - 4h

 

Ostatecznie dodano zrehydratowane drożdże W34/70 do wystudzonej brzeczki, po uprzednim oddzieleniu od chmielin napowietrzono i zamknięto fermentor. Końcowo uzyskana 22 litry 23 Blg.

 

Fermentacja burzliwa:

Oznaki fermentacji po umieszczeniu fermentora w temperaturze 9 stopni po około 8 godzinach.

Fermentacja trwała 14 dni w przedziale 12 - 6 stopni. (testy styropianowej izolacji, początkowo ciut za mało wkładów chłodzących). Na zakończenie fermentacji przeniesiono fermentor do 15 stopni na 24h (redukcja diacetylu). Końowe Blg 7

 

Fermentacja cicha:

21 dni w temperaturze 2 - 4 stopnie. Końcowe Blg 6.

 

Butelkowanie:

Zapewne nie więcej niż 120g cukru. Musze jeszcze przeliczyć uwzględniając temperaturę.

 

Piwo przeznaczone będzie na leżakowanie i konkursy w Cieszynie :)

 

Uwagi końcowe:

Można rzucić nieco więcej czekoladowego, ale posmaki kawowe i czekoladowe są póki co świetne. Po brzeczce z cichej zapowiada się super.Długie chłodzenie do wyeliminowania - czas na chłodnicę zanurzeniową. Chmiel tradition świetnie mi pasuje do tego piwa. No i trzeba jeszcze pokombinować z lukrecją/wanilią/płatkami dębowymi/suszonymi owocami jako dodatkami. Więcej uwag po próbie gotowego produktu :)

 

Degustacja:

Receptura do powtórzenia z dodatkiem płatków. Wszytko super i dobre zadatki na leżakowanie. Zadbać o dobrej kondycji drożdże by wyeliminować autolizę.

 

Projekt etykiety:

post-6970-0-77082000-1386516853_thumb.jpg

Edytowane przez Wilkor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Warka #16

 

Rauchbier Marzen - Chimera

 

Krótkie wprowadzenie:

Piwo wędzone jest jednym z tych stylów które bardzo zapadają w pamięć. Zdecydowanie różnią się od typowej komercji - z drugiej jednak strony nie podchodzą wielu moim znajomym. Jako że mi akurat zazwyczaj smakują wybornie, a jednocześnie w tym roku są przynajmniej dwie kategorie na Rauchmarzena, postanowiłem spróbować sił w tym temacie.

 

Zasyp:

Słód pilzneński 2-5 EBC Strzegom - 2 kg

Słód wędzony 5,3 EBC Steinbach - 2 kg

Słód karmelowy ciemny 200-400 EBC Strzegom – 0,5 kg

Słód monachijski jasny 14-22 EBC Steinbach ® – 0,5 kg

 

Chmiele:

Chmiel Hallertauer Tradition 2013 (DE) 7,2% A-A --- granulat --- 50 g

 

Drożdże:

Plot twist ;)

Danstar Nottingham

 

 

Zacieranie:

Infuzyjne, przerwy:

62-64 - 25 minut

72-74 - 35 minut

78 - mash out 5 minut

 

Wysładzanie:

Do objętości 23 L

 

Chmielnie (90 min):

0' - tradition - 30g

60' - tradition - 20g

 

Chłodzenie:

Łaźnia wodna - 2,5h do 17 stopni

 

Końcowo uzyskano 19 litrów 14 Blg.

 

Fermentacja burzliwa:

Średnia temperatura 10 stopni

Czas trwania 10 dni

 

Fermentacja cicha:

Średnia temperatura 5 stopni

8 dni - ostatnie trzy z żelatyną

 

Butelkowanie:

Zabutelkowane 36 butelek (tak to jest jak się ma fermentor z kranikiem i robi testy :P) ze 110g cukru

 

Uwagi końcowe:

Klarowanie żelatyną daje bardzo dobry rezultat, jeszcze nie miałem tak klarownego piwa. Zobaczymy po miesiącu jak będzie z gazem. Danstary dały radę - w próbie zielonego piwa brak jakichkolwiek estrów, piwo jest bardzo lagerowe, nieco sodowe - od tej strony typowe marcowe. Jednakże brak przerwy diacetylowej/zbyt mała ilość zadanych drożdży spowodowała dość wyraźnie wyczuwalny diacetyl - wydaje się jednak że zgodnie z wyobrażeniem redukuje się w czasie. Może jeszcze troche poeksperymentuje z górniakami w temperaturach lagerowych w przyszłym roku :). Wędzonka wydaje się jednak słabsza niż oczekiwałem, być może jeszcze przykrywa ją diacetyl, ale... następnym razem 80% zasypu to będzie steinbach. No i cholera, 50g chmielu 7,2 alfa to jednak za dużo, jest przechmielona na gorycz... następnym razem 30g.

 

Degustacja:

Więcej słodu wędzonego. Zacierać na wytrawnie. Chmiel tylko na gorycz w rozsądnej ilości. Drożdż jednak lagerowe.

Edytowane przez Wilkor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz wyjaśnie dlaczego dla warki 16 na początku napisałem w drożdżach "plot twist" :D Otóż jak wiadomo rauchbier marzen to piwo dolnej fermenacji. Chciałem zrobić to piwo na drożdżach Brewferm Lager o których nie ma zbyt wielu opinii, nie mniej chciałem "za dobrze" w wyniku czego drożdże nie odpaliły. Następnie piwo zostało zadane gęstwą Saflager W34/70,jednak była to gęstwa po portzerze bałtyckim z warki 15 i niestety również nie dała rady. Wobec czego pokusiłem się o eksperyment - zlałem piwo znad osadów do drugiego fermentora i zadałem je sucharkami Danstar Nottingham. Czytałem wielokrotnie że dają czysty profil i fermentują nawet w 12 stopniach... no to poszedłem o krok dalej. Po zaszczepieniu trzymałem je 12 godzin w 16 stopniach a następnie obniżyłem temperaturę do 9-10 stopni... i wyobraźcie sobie że dają radę :D Dziś, po tygodniu fermentacji zjadły z 14 do 4 Blg. Smak próbki jest ok, choć wędzonka mniejsza niż spodziewałem się po Steinbachu ale wszystko przed nami.Jeszcze "chwila" nim piwo będzie w optymalnej kondycji :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Warka #17

 

American Pale Ale, single hop Centennial

 

Krótkie wprowadzenie:

Bez zbędnej filozofii - lekkie i aromatyczne piwo przygotowywane na majówkę. Żeby dało się sporo wypić i nie zabijało goryczą, z drugiej strony żeby było zauważalnie inne (lepsze :P) niż typowy koncerniak.

 

Zasyp:

Pale Ale 5,5 - 7,5 EBC Strzegom - 3,5 kg

Pszeniczny - 3-6 EBC Strzegom - 1 kg

Płatki ryżowe błyskawiczne - Kupiec - 0,5 kg

Cara Blond 20 EBC Castle - 0,2 kg

 

 

Chmiele:

Chmiel Centennial US 2013 - 10,2% A-A --- granulat --- 100 g

Drożdże:

Gęstwa Danstar Nottingham ok 150 ml

 

Zacieranie:

Infuzyjne, na lenia:

67-68 - 1h

78 - mash out

 

Wysładzanie:

Wysładzano do objętości 27L odą o T = 80 stopni

 

Chmielnie (60 min):

0' - 20g Centennial

40' - 10g Centennial

45' - 10g Centennial

50' - 10g Centennial

55' - 10g Centennial

60' - 10g Centennial

 

Chłodzenie:

Łaźnia wodna - 2h do 25 stopni

 

Ostatecznie dodano gęstwę drożdży Danstar Nottingham do wystudzonej brzeczki, po uprzednim oddzieleniu od chmielin napowietrzono i zamknięto fermentor. Końcowo uzyskano 23 litry 12 Blg.

 

Fermentacja burzliwa:

Oznaki fermentacji po umieszczeniu fermentora w temperaturze 18 stopni po około 12 godzinach. Po 18 godzinach fermentacja daje czadu. Przewidywany czas trwania - 7 dni. Średnia temperatura - 17 stopni.

 

Fermentacja cicha:

Łącznie 8 dni, na ostatnie 5 wrzucone 30g Centennial na zimno.

 

Butelkowanie:

Zabutelkowane łącznie 45 sztuk butelek ze 140g sacharozy. Dwa tygodnie w temperaturze pokojowej, kolejne dwa w ok. 12 stopniach

 

Uwagi końcowe:

Ogólnie w smaku piwo wyszło idealnie takie jak powinno być. Lekkie, nieprzesadnie nagazowane, o raczej czystym profilu i uwypuklonym aromacie chmielowym. Sam Centennial sprawdził się całkiem nieźle jako single hop, goryczka lekka, w stronę skórki grejpfruta, w zapachu raczej średnia intensywność ale dość orzeźwiająca. Nie ma jednak buchania aromatem owoców do którego przyzwyczaił amerykański chmiel. To samo piwo na Mosaicu wypadło trochę lepiej - goryczka jakby słodsza i gładsza, zapach intensywn i charakterystyczna multiwitaminka z cytrusami. Wygląd bez zastrzeżeń prócz osadu - coś nawaliłem przy odfiltrowywaniu chmielin po przelewaniu z cichej. Pokombinuje się jeszcze z innymi syngle hopami. Zasyp ulegnie pewnie modyfikacji o mój ukochany słód wiedeński.

 

Degustacja:

Można sobie darować płatki ryżowe. Poza tym do powtórzenia, dobre do testowania chmielów. Uważnie odfiltrowywać chmieliny.

Edytowane przez Wilkor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Warka #18

 

Cascadian Dark Ale, duo hop Simcoe + Cascade - Taiga by Night

 

Krótkie wprowadzenie:

Jeden z moich ulubionych stylów piwa. Warzone specjalne na festiwal Birofilia. Inspirowane Ale Browar Saint No More. Iglasta bomba chmielowa w wersji dark :)

 

Zasyp:

Pale Ale 5,5 - 7,5 EBC Strzegom - 5 kg

Słód pilzneński 2-5 EBC Strzegom - 1 kg

Słód monachijski jasny 14-22 EBC Steinbach – 500 g

Słód karmelowy ciemny Caraaroma ® 300-400 EBC Weyermann ® - 500 g

Słód pszeniczny, czekoladowy 800-1200 EBC Weyermann ® - 400 g

Słód Carafa ® Special typ III 1300-1500 EBC Weyermann ® - 300 g

 

Chmiele:

Chmiel Cascadel US 2011 - 8,6% A-A --- granulat --- 50 g

Chmiel Simcoe US 2013 - 11,9% A-A --- granulat --- 200 g

 

Drożdże:

Safale US-05

 

Zacieranie:

Infuzyjne, na lenia:

65-66 - 1h

78 - mash out

Słody ciemne (mimo że bez łuski) ekstrahowano zimno wodą przez dobrych kilka godzin i samą wodę dolano do mash-outu.

 

Wysładzanie:

Wysładzano do objętości 20L wodą o T = 80 stopni

 

Chmielnie (60 min):

0' - 50g Simcoe

30' - 20g Cascade

45' - 10g Cascade

55' - 20g Cascade

57' - 20g Simcoe

60' - 40g Simcoe

 

Chłodzenie:

Łaźnia wodna - 2h do 20 stopni, dolano sterylnej wody by uzupełnić ubytek po gotowaniu

 

Ostatecznie dodano uwodnione drożdże Safale US-05 do wystudzonej brzeczki, po uprzednim oddzieleniu od chmielin napowietrzono i zamknięto fermentor. Końcowo uzyskano 20 litrów 17 Blg -wskutek problemów z filtracją kiepska wydajność.

 

Fermentacja burzliwa:

Oznaki fermentacji po umieszczeniu fermentora w temperaturze 18 stopni po około 8 godzinach. Średnia temperatura wynosiła 20 stopni, brzeczka możliwe że ciut więcej. Zakończona po 8 dniach.

 

Fermentacja cicha:

Łącznie 7 dni, z powodu wyjazdu brak możliwości większych kombinacji więc wrzucono od początku 90g Simcoe na zimno.

 

Butelkowanie:

Zabutelkowane łącznie 36 sztuk butelek ze 140g sacharozy. Dwa tygodnie w temperaturze pokojowej i przez resztę czasu w chłodnym stryszku.

 

Uwagi końcowe:

Póki co rokuje bardzo dobrze :) Tylko jest bardziej brązowe niż czarne ale to się chyba jeszcze zmieni. Nie ma się co dziwić wszak słodami palonymi zostało potraktowane naprawdę delikatnie. Za to z posmaków ciemnych jedynie lekka czekolada.

 

Degustacja:

Jednak co by tu nie mówić CDA musi jednak mieć ten kopyrowy "prażony słonecznik. Ciemnych słodów więcej/wcześniej dodane. Chmiele bardziej różnorodne, centennial, citra, athanum, amarillo, może nowozelandzkie. Zacierać zdecydowanie bardziej na wytrawnie.

Edytowane przez Wilkor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Warka #19

Vienna Lager - Liquid Toffee

Krótkie wprowadzenie:
Styl na rozhulanie drożdży pod cięższego lagera. Ale uwarzenie dobrego jasnego lagera też będzie wyzwaniem, więc trzeba się przyłożyć. A spośród jasnych lagerów wiedeński jest moim ulubionym :)

Zasyp:
Wiedeński 7-12 EBC Strzegom - 3 kg
Monachijski 12-18 EBC Soufflet - 1 kg
Melanoidynowy 60-80 EBC Strzegom - 0,2 kg
Caramunich ® typ II 110-130 EBC Weyermann - 0,2 kg
Cara Blond 20 EBC Castle - 0,2 kg
Abbey 45 EBC Castle - 0,2 kg

Chmiele:
Hallertauer Tradition DE 2013 - 50 g granulat 4,5% aa

Drożdże:
Fermentum Mobile - FM31 Bawarska Dolina

Woda:
33 litry miękkiej wody Oaza z Biedronki w 1,5l butelkach (inne parametry niż w 5l)
+ ok. 5g bezwodnego CaCl2


Zacieranie:
Słody wsypane do 15l o T = 60 stopni
64-66 - 20 min
72-74 - 40 min
78 - 5 min

Kolor wg BS = 18EBC (wygląda mi na ciemniejsze, zobaczymy)

Wysładzanie:
Wysładzano przy użyciu 15l do objętości 24l wodą o T = 80 stopni

Chmielnie (75 min):
15' - 30g Tradition
60' - 20g Tradition

Goryczka wg BS = 18 IBU

Chłodzenie:
Łaźnia wodna, kastra budowlana 60l - 1h do 20 stopni, dolano 3l wody.

Ostatecznie dodano drożdże FM31 Bawarska Dolina zebrane z 3l startera, do wystudzonej brzeczki, po uprzednim oddzieleniu od chmielin. Bardzo dobrze napowietrzono i zamknięto fermentor. Końcowo uzyskano 23 litry 13 Blg. Osiągnięto wydajność wyższą niż zakładano, bo aż 85% wg Beermitha.

Fermentacja burzliwa:
Oznaki fermentacji po umieszczeniu fermentora w temperaturze średniej 14 stopni po 8 godzinach. Następne 12 godzin w temperaturze 11 stopni. Później przeniesiono do pomieszczenia o t = 5 stopni i pozostawiono na okres 12 dni. BLG 4.
3 dni przerwa diacetylowa t = 20 stopni.

Fermentacja cicha:
2 tygodnie t = 7 stopni, na ostatnie 4 dni żelatyna.

Butelkowanie: Zabutelkowano ze 100g sacharozy 17.02.15.

Uwagi końcowe:

Jak na lager wiedeński rzeczywiście nie ma rześkiego finiszu. Po za tym jak dla mnie jest co najmniej dobre. Aromat słodowy przeplatany z toffee/opiekanym chlebem. W smaku pól pełny, nuty słodowe, typowo lagerowo, jest też całkiem przyjemny akcent drożdżowy i toffee, finisz dość słodki, ale nie zamulajacy. Brak alkoholu/dms/diacetylu. Barwa i klarowność swietna, taka jak chciałem. 

Edytowane przez Wilkor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie szkoda że nie dałeś wyższej goryczki, chyba że takie masz preferencje. Przy tym OG, zasypie i dość słodowym szczepie piwo wyjdzie wyraźnie słodowe, a wiedeński lager powinnień jednak się skłaniać w kierunku rześkiego i wytrawnego finiszu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze to nie chciałem przesadzić. Póki co zazwyczaj goryczka wychodziła mi zbyt wysoka. Teraz już wiem, że to przez długie chłodzenie. Aktualnie bardzo szybko zbijam temperaturę poniżej 70, warzę też w innym miejscu i na innej wodzie. Fakt też że lubię piwa z solidną bazą słodową, ale zobaczymy czy tym razem nie przesadziłem. To piwo na pewno pozwoli mi ustalić w jakim kierunku iść dalej :)

Rozważam też dodanie mittelfrueha na zimno, może będzie to dobry pomysł.

No i następne piwo może nie będzie bardzo chmielowe ale na pewno mocno wytrawne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Warka #20

Rauchmarzen - Bane of vegans

Krótkie wprowadzenie:
Poprawiony rauchbier, lżejszy, z większą ilością wędzonki, w pełni lagerowy. Mam nadzieję :)

Zasyp:
Wędzony 5,3 EBC Steinbach - 5 kg
Pszeniczny 3,4 EBC Litovel - 0,5 kg
Caramunich ® typ II 110-130 EBC - Weyermann 0,5 kg
Pszenica Prażona 1000 EBC Strzegom - 0,1 kg

Chmiele:
Hallertauer Tradition DE 2013 - 50 g granulat 4,5% aa

Drożdże:
Fermentum Mobile - FM31 Bawarska Dolina

Woda:
38 litrów wody mieszanej 18l oaza z biedronk miękka i i 20l woda kranowa twarda + ok. 3g bezwodnego CaCl2.


Zacieranie:
Słody wsypane do 15l o T = 60 stopni
62-64 - 75 min
72-74 - 15 min
78 - 5 min

Kolor wg BS = 29EBC - mialo byc 35 :P przewidywalem 20 litrow, troche zmienily sie proporcje, nastepnym razem ciut wiecej pszenicy prazonej

Wysładzanie:
Wysładzano przy użyciu 20l do objętości 27l wodą o T = 80 stopni

Chmielnie (60 min):
0' - 50g Tradition


Goryczka wg BS = 16 IBU

Chłodzenie:
Łaźnia wodna, kastra budowlana 60l - 10 do 60 stopni, pozostawiono do wychłodzenia na kilka godzin, dolano wody do 27litrów

Ostatecznie dodano drożdże FM31 Bawarska Dolina zebrane z gęstwy po vienna lager, drugie pokolenie, po uprzednim oddzieleniu od chmielin. Bardzo dobrze napowietrzono i zamknięto fermentor. Końcowo uzyskano 27 litrów 13 Blg. Wydajność 80% jest dobrze :)

Fermentacja burzliwa:
Oznaki fermentacji po umieszczeniu fermentora w temperaturze średniej 7 stopni po 6 godzinach. Fermentacja trwa. po 14 dniach przeniesiono na przerwę diacetylową do 20 stopni. Zeszło do 3.5 blg. Liczyłem na niższe odfermentowanie przy takim zacieraniu. Welp, widocznie faktycznie płytko odfermentowują.

Fermentacja cicha:
Przelane na cichą 18.02.15. 25.02.15 dodano żelatyny. Nadal 3.5 blg.

 

Butelkowanie:

01.03.15 poszło w butelki z dodatkiem 140g cukru.

 

Uwagi końcowe:

Piwo wyszło absolutnie świetnie. Receptura do powtarzania. Wyraźna wędzonka w smaku/aromacie. Wysoka klarowność. Kolor jasna miedź/czerwonawy. Jeśli chodzi o pełnię/wytrawność absolutnie trafia w środek. Jedyne co zrobię to podkręcę goryczkę do tych 20 dla bardziej chmielowego finiszu. Jedyny mankament który mam to piana... z czym nigdy problemów nie mam. Przy poprzednim wędzonym miałem to samo więc strzelam że to kwestia steinbacha. Dodaję już pszenicznego słodu więc na tę chwilę nie mam pomysłu co zmienić.

Edytowane przez Wilkor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Warka #21

American Imperial Red Lager, single hop Citra - Ada

Krótkie wprowadzenie:
Piwo przygotowane według preferencji mojej dziewczyny - nic dodać nic ująć :)

Zasyp:
Pale Ale 6,5 EBC Soufflet - 5 kg
Pszeniczny 3,4 EBC Litovel - 0,5 kg
Cara Gold 120 EBC Castle - 0,5 kg
Cara Blond 20 EBC Castle - 0,2 kg
Pszenica Prażona 1000 EBC Strzegom - 0,1 kg
Cukier - 0,7 kg


Chmiele:
Citra US 2013 - 200 g granulat 13,6% aa

Drożdże:
Fermentum Mobile - FM31 Bawarska Dolina - gęstwa

Woda:
36 litrów wody mieszanej 16,5l oaza z biedronki miękka i i 16,5l woda kranowa twarda + ok. 5g bezwodnego CaCl2.


Zacieranie:
Słody wsypane do 21l o T = 60 stopni
60-62 - 90 min
72-74 - 30 min
78 - 5 min

Kolor wg BS = 30EBC

Wysładzanie:
Wysładzano przy użyciu 12l do objętości 25l wodą o T = 80 stopni

Chmielnie (60 min):
0' - 30g Citra
30' - 20g Citra
45' - 10g Citra
50' - 10g Citra
55' - 10g Citra
60' - 30g Citra
Steep 70 stopni - 30g Citra
Na zimno - 60g Citra

Goryczka wg BS = 66 IBU

Chłodzenie:
Łaźnia wodna, kastra budowlana 60l - 10min do 70 stopni, 60min do 17 stopni. Ostatecznie dodano drożdże FM31 Bawarska Dolina zebrane z gęstwy po rauchmarzen, trzecie pokolenie, po uprzednim oddzieleniu od chmielin. Drożdży było dużo, z jakieś 500ml gęstwy, chciałem overpitching. Bardzo dobrze napowietrzono i zamknięto fermentor. Końcowo uzyskano 22litry 19 Blg. Wydajność 80%. W dalszym ciągu jest ok :)

Fermentacja burzliwa:
Umieszczono w temperaturze 9 stopni. Fermentacja rozpoczęła się szybko i gwałtownie. Pierwszy raz w historii drożdże chciały opuścić swój przybytek, piana zaczęła uciekać przez rurkę. Po zdjęciu rurki sytuacja opanowana, mam nadzieję, że temperatura za bardzo nie uciekła.


Fermentacja cicha:
Temperatura się niestety podniosła...  przelano na cichą na ~~2 tyg. 15 stopni w dzień. Zeszło do 4 Blg. Tak też pokazuje FFT. Na tą chwilę jest słodkie, wręcz likierowate, z rozgrzewającym alkoholem i dość fajną goryczką. Smak/zapach chmielu mam nadzieję że będzie ze 2x silniejszy po chmieleniu na zimno.

25.03.15 - dodano chmiel na zimno :)

Butelkowanie:
01.04.15 Zabutelkowano z 90g sacharozy + woda 0,5l po ekstrahowaniu 100g pszenicy prażonej dla korekty koloru, bo nie wiedzieć czemu wyszedł bardziej przypominający warke #19 niż #20... dziwna sprawa, mam nadzieję, że ten dodatek nie odbije mi się czkawką.

Uwagi końcowe:

Edytowane przez Wilkor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jedno z nich to #19 Liquid Toffee, drugie to Odsiecz Wiedeńska :D Ktoś się podejmie zgadnąć? 

Wyglądem bardzo podobne. Smakowo Odsiecz dużo bardziej melanoidynowa, jakbym pił koźlaka w wersji light, a także mocniej zaznaczona goryczka. #19 pełniejsze, bardziej "smooth", goryczka na granicy wyczuwalności, za to lepsze toffee/opiekany charakter.

post-6970-0-80866700-1425734014_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

#20 wciąga nosem Roztoczańskie Wędzone. Czuje jakby było klasycznym koźlakiem, mimo iżwcześniej wydawało się być wyczuwalnie wędzone :P Trzeba przyrównać do czegoś z wyższej półki. Anyway naprawdę świetne piwo, szkoda tylko że piana marna, ale to zdaje się kwestia steinbacha, ciężko będzie coś zaradzić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.