Skocz do zawartości

Jaki zestaw do warzenia sobie kupić?


Macck

Rekomendowane odpowiedzi

To jest mój pierwszy post na tym forum więc witam wszystkich bardzo gorąco :-)

 

Przejdę od razu do rzeczy - chciałbym zrobić własne piwo. Troszkę na ten temat poczytałem, pooglądałem jakieś filmiki i oczywiście miało by to być z ekstraktu i słodu z puszki. Zastanawiam się co warte są te zestawy za ~180 -200 zł i czy warto to kupić. Chciałbym kupić wszystko co będzie potrzebne do uwarzenia piwa i zapobiegnięciu infekcji ( o czym też trochę tu poczytałem) i zastanawiam się czy potrzebuje coś jeszcze oprócz fermentatora, przyrządu do mierzenia blg,

 

Jeszcze nie wiem co to za piwo będzie ponieważ na razie znane mi są tylko takie które stoją w każdym sklepie na półce i nie mam wyrobionej opinii nt. innych piw niż "lager". Także szukam jednocześnie czegoś co każdemu posmakuje abym mógł się podzielić moim piwem i żeby było to kilka klas wyżej niż piwo koncernowe te tanie pospolite tyskie, warki, i inne żywce (bo taki chyba jest sens warzenia w domu, prawda?)

Mam ochotę na jakieś pale ale (tak czytając) ale no cóż, nie próbowałem i nie mam na ten temat pojęcia.

 

Brewkit zakupię, piętnaście razy wszystko zdezynfekuję i będę coś kombinował. Myślę o butelkach czy też kupić, czy np użyć po koncernówkach.

czy to jest dobry pomysł?

http://allegro.pl/ze...3743951461.html

 

 

czy lepiej coś takiego http://www.homebrewi...bpro-p-190.html ?

 

a może nawet ? http://twojbrowar.pl...owar-domowy.html

 

tylko tutaj jest coś o zacieraniu, a nie wiem czy dam radę sam na początek ;>

Dodam też, że posiadam szklany gąsior z przedwojennych zapasów w domu.

 

Pozdrawiam!

Edytowane przez Macck
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja kupilem zestaw z TB, na poczatek wystarczy. z czasem warto zmienic wezyk na silikonowy, kapslownice na stolowa [ niebo i ziemia w porownaniu z greta , btw grete mam do sprzedania jezeli ktos by byl zainteresowany ;] ] i co wazne przy zacieraniu kupic/zrobic chlodnice [ ja zrobilem z karbowanej rurki stalowej, cenowo wyszlo prawie tak samo jak zakup gotowej - o jakies 20 pln taniej -.. tyle ze gotowa jest z prostej rurki,a karbowana ma wieksza powierzchnie odprowadzajaca cieplo ]. miarki do cukru raczej nigdy nie bedziesz uzywal, chyba ze bedziesz za leniwy aby wbic pare cyferek w kalkulator ;]

 

Od samego poczatku zacieram i w sumie wydaje mi sie troche bez sensu robic wlasne piwo z koncentratu... fakt, zacieranie zabiera wiecej czasu, ale stwarza rowniez o wiele wiecej mozliwosci jezeli chodzio efekt koncowy warzenia piwa [ a przeciez o to nam chodzi aby piwo bylo takie jakie sobie eghm wymyslilismy ;] ]. moim zdaniem dodaj do zestawu wielki garnek i rob z zacieraniem [ jezeli masz czas ]. Lagera na poczatku raczej nie zrobisz [ utrzymanie temp jest dosyc klopotliwe], ale IPA na 99% powinna sie udac :] Moim pierwszym piwem bylo Zestaw "Prawdziwe Pszeniczne" ,podobno pszeniczniak nie jest dobry na poczatek, ale wyszedl bdb :]

 

btw: na TB jest filmik krok po kroku warzenie z zacieraniem + kopyra rowniez bardzo fajnie - ale troche dluzej ;] -wszystko tlumaczy.

 

Butelki od koncerniakow, tylko zeby byly brazowe.

 

jeszcze cos: polecam zakup refraktometra, zeby nie przeplacac http://www.aliexpress.com/item/Free-shipping-hand-held-wine-wort-beer-brewing-1-000-1-130-S-G-brix-0/1242700883.html

na fermentorach z TB niestety nie ma miarki, warto zrobic ja samemu + dla wygody kupic naklejany termometr.

 

powodzenia!

Edytowane przez dege
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybierz zestaw z TB z Ześrutowanym słodem i składnikami na Pale Ale. Zaopatrz się jeszcze w garnek 30 ltr i zacieraj. Na początek zacieraj jedno-temperaturowo. Szczegóły znajdziesz na forum. Nie jest to trudne. Podaj więcej informacji skąd jesteś, może znajdzie się kolega co poprowadzi cię na pierwszy raz przez proces zacierania.

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oba zestawy są dobre, początki są fajne :) , gar 35-40 litrów, taboret- jeśli jest możliwość, chłodnica, trochę innych klamotów, pożyteczna literatura (mam książkę i korzystam), chęci koniecznie. Ja po trochu kompletowałem sprzęt, np wczoraj z rurki pcv-alu deszczownicę zrobiliśmy (pomocnika mam).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeanalizuj ceny, czy nie lepiej kupić sprzętu osobno.

Fermentor z podziałką - bardzo wskazany, choć można go też wyskalować samemu.

Greta jest OK, warunek - butelki z szerokim kołnierzem.

Środki dezynfekujące kup w większej ilości - wychodzi dużo taniej.

Wskaźnik jodowy - kup w aptece najzwyklejszą jodynę.

Glukozę do refermentacji można zastąpić cukrem.

Miarka do cukru - zbędna jak masz wagę z dokładnością 1g.

Rurka do rozlewu butelkowego z zaworkiem grawitacyjnym - IMO bardzo przydatny gadżet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Greta jest OK, warunek - butelki z szerokim kołnierzem.

nie mieszaj początkującemu w głowie. Moja Greta (made in italy) wszystko zamyka :)

 

 

''Wskaźnik jodowy - kup w aptece najzwyklejszą jodynę lepiej piwowarską'' w aptece może nie być a ta od piwa jest pewna,

 

Rurka do rozlewu butelkowego z zaworkiem grawitacyjnym bardzo przydatny gadżet (NIEZBĘDNIK a nie zabawka), od razu dwie szt, plus rozdzielacz ogrodniczy na dwie rurki, rozlew jest najgorszą czynnością (u mnie!) w domowym piwowarstwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze swojego doświadczenia, najpierw zrobiłem 3 brewkity, dzisiaj popełniam 4 piwko już zacierane. Zapach przy zacieraniu, i to co wlałem do filtratora to nijak się nie umywa do zapachów tego co jest z brewkita. Co chwilę chodzę i wącham to co się układa do filtracji :) jak będzie smakowało tak jak pachnie to Paaaaaanie nawet nie myśl o puszce :)

 

ZACIERANIE TO NIC STRASZNEGO :) postoisz trochę przy kuchni i tyle :)

Edytowane przez Cezary Daniluk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co chwilę chodzę i wącham to co się układa do filtracji :) jak będzie smakowało tak jak pachnie to Paaaaaanie nawet nie myśl o puszce :)

A moi rodzice jak popełniam warkę w domu rodzinnym, to tylko "śmierdzi i śmierdzi" :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co chwilę chodzę i wącham to co się układa do filtracji :) jak będzie smakowało tak jak pachnie to Paaaaaanie nawet nie myśl o puszce :)

A moi rodzice jak popełniam warkę w domu rodzinnym, to tylko "śmierdzi i śmierdzi" :D

 

Eeeeeeeeee nie kumam czaczy, przecież to pięęęęęęknie pachnie. Co prawda popełniam milk stouta ;) i jak dla mnie pachnie ciut taką starą parzoną kawą zbożową, a jak sypałem słody ciemne to syn 7 letni stwierdził że pachnie kawką :)

W zanadrzu leży jeszcze zestaw na Stouta 12BLG :)

Edytowane przez Cezary Daniluk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekonaliście mnie, tylko teraz będę was zanudzał żeby nie zepsuć ;)

 

Mam w domu jeszcze termometr do żywności szpilkowy za 30 zł jeśli to w czymś pomoże.

 

Ino troszku dużo piniążków się robi z tym garnkiem 30l

Może spróbować poskładać własny zestaw i zobaczyć co z tego wyjdzie?

 

- fermentator bez kranika i z kranikiem

- pokrywki

- rurka fermentacyjna

- areometr

- środki do dezynfekcji tak z kilo pirosiarczanu lub czegoś tam

- waga do cukru

- kapsle

- termometr naklejany

- łyżka piwowarska

- jodowy wskaźnik skrobi

- filtrator z oplotu

- greta

- wąż silikonowy

- zestaw surowców

- garniec 30l

 

no i pewnie parę innych rzeczy. Muszę w wolnej chwili przeliczyć ile to wyjdzie kupując po kawałku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż rodziców się nie wybiera, po za tym każdy kto nieco kuma baze i się z tym spotkał zazdrości mi zapachów w domu :D

 

No i tak w ogóle - zacieranie to nie czarna magia. Sam zaczynałem przygodę z warzeniem od zacierania i polecam. Raz że większa satysfakcja,dwa że efekt lepszy z tego co czytam.

Jaki sprzęt na początek potrzebny to jest masa tematów. Ale trochę się zareklamuję bo mogę :P

http://howaboutbebop.wordpress.com/tag/warzenie/ - tutaj generalnie opisałem w dużej mierze jak warze. Całość ma 4 części, przeczytanie nie zajmuje wiele czasu. A na początek na bank wystarczy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- fermentator bez kranika i z kranikiem

 

- pokrywki

 

- rurka fermentacyjna

Tutaj drobna uwaga, jak będziesz zamawiał osobno, to zwróć uwagę, czy jest uszczelka pod rurkę fermentacyjną. Ja o tym zapomniałem i musiałem osobno zamawiać.

 

- areometr

nieobowiązkowo, ale przydaje się menzurka pomiarowa - większa wygoda przy pomiarach.

 

 

Ps. Podawałem linki do Centrum Piwowarstwa tylko przykładowo.

Edytowane przez matekk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Butelki od koncerniakow, tylko zeby byly brazowe.

Kto te bzdury propaguje? Po raz kolejny czytam takie brednie na temat butelek. Zielone są tak samo dobre.

Nie są. I nie chodzi mi o to, że zielone są bardziej wrażliwe na światło, tylko o to jak piwo w nich wygląda - wstyd komuś pokazać. Sorry, ale to jest paskudne i zielonym butelkom mówimy stanowcze NIE :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

snapback.pngUżytkownik dege dnia 08 grudzień 2013 - 16:56 napisał

 

 

Butelki od koncerniakow, tylko zeby byly brazowe.

 

Kto te bzdury propaguje? Po raz kolejny czytam takie brednie na temat butelek. Zielone są tak samo dobre.

 

sory, ale nikt mi nie powie ze butelka jasniejsza przepuszcza tyle samo swiatla co ciemniejsza...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

osobno raczej wyjdzie drozej, rowniez robilem takie przleiczenia jak zamawialem swoj zestaw.

 

Wyjdzie niewiele drożej. Ja nie brałem zestawu, głównie dlatego, że w każdym coś było nie tak oraz chciałem mieć od razu sprzęt pozwalający na bawienie się w zacieranie. Do tego, po lekturze forum, nie chciałem się pakować w Grete, wolałem Eterne. Dzisiaj chwalę sobie ten zakup. Koniec końców zakupy zrobiłem w 2 sklepach. Bez garnka oraz kosztów wysyłki kosztowało mnie to 190zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kapslownicy, to moja roczna Greta niski kołnierz kapsluje rewelacyjnie. Do tej pory zakapslowała ok. 700 butelek, mam nadzieję, że to nie koniec.

 

Wg. mnie rurkę możesz sobie odpuścić, można fermentować bez niej. Mniej możliwych zakamarków na zarazki i łatwiej się fermentor nosi. Co prawda nie będzie to wielka oszczędność, ale zawsze to coś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.