Skocz do zawartości

Odpowiedniki zagranicznych słodów - pomocy!


nms007

Rekomendowane odpowiedzi

w sklepie HB abbey opisany jest jako odpowiednik biscuita.

 

jakie są słody "niezastąpione", których brakuje w Strzegomiu?

najbardziej interesują mnie karmelowe i palone.

oczywiście wszelkie inne zboża, coś więcej z pszenicy i wędzonki tam brak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wiki są opisy tego, co się spotyka w zagranicznych recepturach, a nie zamienniki słodów jednej firmy na innej.

 

Np. nie wiem co to są honey malt (CA) i victory malt (US). Ten drugi radzą zastępować biscuit, ale czy jest różnica w intensywności? Niby amber malt (UK) można zastąpić biscuit, ale jest on o wiele bardziej intensywny i nie da się zastąpić 1:1, raczej co najmniej 1:2, czyli za 100g amber - 200g biscuit.

 

Weyermann a w szczególności ich dział marketingu to są w ogóle lepsi modele, generalnie ludzie uwierzyli, że carared daje czerwone piwo, a to jest zwykły słód karmelowy 45 EBC. Tak samo niby jakieś ekstra jest z caramunich, a to są zwykłe karmelowe 100-150 EBC. Carafy poza Spezial też nie są niczym wyjątkowym, to zwykły słód barwiący - od jasnego (czekoladowego) do czarnego (black patent).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a czekoladowy wnosi posmaki czekolady..

No wlasnie czasami watpie czy czekoladowe sa do siebie podobne. Uzywam tylko Briess Chocolate I naprawde daje smak czekolady a name tym forum czesto widze okreslenie ' palony'.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest po prostu słabiej wyprażony słód barwiący. W Strzegomiu pokazywali nam jak to się robi - pobierają próbkę w trakcie prażenia, mielą na mąkę i porównują kolor ze wzorcem, jak jest ok to koniec prażenia i wyłączają palarkę. "Czekoladowy" wg producenta odnosi się do koloru, a nie smaku w piwie. Smak prawdopodobnie bierze się skąd inąd (ale nie wiem skąd, moje piwa są raczej kawowe niż czekoladowe).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to był sarkazm z czekoladą ;)

natomiast ciekawi mnie jak to technicznie wygląda różnica miedzy paleniem a karmelowaniem :)

to jest ten sam proces? tylko jedne krótko, drugie dłużej?

chyba nie, bo palony czekoladowy jest jaśniejszy niż karmelowy 600

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Looknijcie fachowym okiem czy to się do czegoś nadaje i czy czegoś nie spieprzyłem

 

W kolumnie produktów Briess`a dwa razy powtarza się Victory. I dla Weyermannów jest on odpowiednikiem raz Melanoidowego a drugi raz CaraAmber. Mogło się coś pomylić.

 

Edit: w plikowni też.

Edytowane przez Bączek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
A jeszcze przy okazji - co to jest Flaked maize? Płatki kukurydziane, takie jak klasyczne Cornflakesy zalewane mlekiem?

 

Nie. Jest to prawdziwa kukurydza. No i płatki zrobione z calych ziaren.

 

ok, czyli rozumiem, ze mogę do zacieru dodać całe ziarna kururydzy i będzie ok? A jeśli tak, to pewnie i kleikowanie by się przydało?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem przekonany, że flaked maize to całe ziarna kukurydzy. Mam wrażenie, że podobnie jak np. kasza kukurydziana, są robione po usunięciu zarodków, które zaw. sporą ilość tłuszczu.

 

1. Palony bez łuski (carafa special, debittered black)

 

Pszenica prażona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.