Jump to content
Sign in to follow this  
lodzia_gacon

Pomoc w sporządzeniu receptury. ,,Dzikie piwo''

Recommended Posts

Witam wszystkich,

Po kilku standardowych warkach postanowiłem że uwarzę coś ,,dzikiego''. Dlatego zakupiłem słody:

Słód Pale Ale Weyermann 1kg

Słód monachijski Typ II Weyermann 1kg

Słód melanoidynowy Weyermann 0,5 kg

Słód Carabelge ® 0,5kg

Słód Abbey Malt 0,5 kg

Dodatkowo powiadam chmiele:

Fuggles 50g i

Cascade

Przy czym tym drugim chciałbym chemilić piwo na zimno. Oprócz tego zakupiłem jeszcze :

Mech irlandzki 10g

Prosiłbym o parę propozycji sporządzenia planu warzenia.

Może coś uda się z tego wykombinować

Pozdrawiam

Michał

kolega napisał, że to ma być piwo dzikie, czyli na dzikich drożdżach.

problem jest taki, że u nas bardzo ciężko "złapać" jakiś dobry dziki szczep, zwłaszcza o tej porze roku - nie ma żadnych owoców. Proponuję zakupić jakąś paczkę wyeast z mieszanką drożdży dedykowanych oraz bakterii.

Co do składników, to nie do końca wiem co chcesz uzyskać, to ma być lambic czy jakieś inne piwo z dodatkiem dzikusów, jak belgijski Orval czy brytyjski Old ale?

Słód Pale Ale Weyermann 1kg

Słód monachijski Typ II Weyermann 1kg

z 2 kg słodu (plus maks 20% karmelowych) to cudów nie będzie, chyba że 10 litrowa warka.

ok to może zamieńmy tą dzikość na niestandardowość :D, jak proponowalibyście chmielić piwo na takich słodach,

posiadam Fuggles 50g i 50 g Cascade, tym drugim chciałbym na zimno pochmielić, macie jakieś propozycje, dodatkowo chciałbym użyć mchu irlandzkiego, kiedy najlepiej jest go dodawać?

drożdże : Fermentis Safale S-04

Dziękuję bardzo za wszelkie propozycje

Pozdrawiam Michał

Edited by lodzia_gacon

to na początek musisz się zastosować do tego co napisał mimazy, z 2kg słodu podstawowego nie będzie standardowej warki. Poza tym słodu karmelowego zdecydowanie za dużo, ja bym dał max 20%, poza tym wywal ten melanoidowy, bo daje takie dziwne posmaki.

Co do chmielenia, to oba chmiele nadają się na aromat, potrzebował byś czegoś na goryczkę.

goryczkowy Xg - 60'

Cascade 25g- 15'

Fuggles 25g- 5'

Fuggles 25g- 1'

Cascade 25g - 5 dni na zimno

Mech 2g - 15'

Wg. mądrych książek dotyczących wytwarzania wina to dzikie drożdże, póżniej się wytwarzają w produkcie, a poprzez to pozwalają na wytworzenie się np. infekcji, bardzo rzadko pozwalają osiągnąć odpowiednią moc w produkcie , jak tzw. drożdże szlachetne.

To zasyp bardziej na 10 l warkę . Jeśli nie będziesz miał innego chmielu to wpakuj tego Fugglesa na całe 60 minut , Cascade na koniec a przez czas burzliwej skombinuj coś na cichą na aromat .

Przy małej warce powinno się to już fajnie nachmielić ( o ile chcesz mocno chmielonego piwa )

Ale w winie zależy Ci na mocy. A w piwie wysoka zawartość % niekoniecznie jest ważna.

Oj nie koniecznie, jak wina robię na 9% to portery mają więcej % :)

Dlatego napisałem "niekoniecznie jest ważne" zamiast "nigdy nie jest ważne". Ok. 8% z dzikich (zależy jeszcze jakich) to wartość dla znakomitej większości piw wystarczająca.