Skocz do zawartości

Pierwsze zacierane


keda

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich i od razu proszę o poradę. Jestem w tej chwili w trakcie produkcji mojego trzeciego piwa - jasne z ekstraktów słodowych ze sklepu homebrewing. Poprzednie dwie warki również były z ekstraktów. Tym razem planuje zacierane. Mój plan na pierwszy raz to wzorowane na recepturze Full Aroma Tabs z tym że z mniejszą ilością chmielu bez chmielenia na zimno na drożdżach s-04. Kolejne, które planuje to - 4 kg słodu pilznieńskiego + 1 kg karmelowego , drożdże s-04, 40g goryczkowego + 40 aroma - zacierane tak jak poprzednie - czy to ma sens, czy też coś zmienić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Mój plan na pierwszy raz to wzorowane na recepturze Full Aroma Tabs z tym że z mniejszą ilością chmielu bez chmielenia na zimno na drożdżach s-04. Kolejne, które planuje to - 4 kg słodu pilznieńskiego + 1 kg karmelowego , drożdże s-04, 40g goryczkowego + 40 aroma - zacierane tak jak poprzednie - czy to ma sens, czy też coś zmienić

a co to za receptura, napisz jak zacierałeś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich i od razu proszę o poradę. Jestem w tej chwili w trakcie produkcji mojego trzeciego piwa - jasne z ekstraktów słodowych ze sklepu homebrewing. Poprzednie dwie warki również były z ekstraktów. Tym razem planuje zacierane. Mój plan na pierwszy raz to wzorowane na recepturze Full Aroma Tabs z tym że z mniejszą ilością chmielu bez chmielenia na zimno na drożdżach s-04. Kolejne, które planuje to - 4 kg słodu pilznieńskiego + 1 kg karmelowego , drożdże s-04, 40g goryczkowego + 40 aroma - zacierane tak jak poprzednie - czy to ma sens, czy też coś zmienić

Za dużo karmelowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie uzyje 0.3 kg - karmelowy jasny. A ile brzeczki po wysładzaniu powinno mniej wiecej być zeby docelowo wszystko miało ok 12°Blg. Do zacierania planuje wodę w proporcji 3:1 do słodu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i jestem po pierwszym zacieraniu. Poszło sprawniej niż myslałem.

A zrobiłem tak: 5 kg słodu pilznieńskiego, 0.4 karmelowego do 18l wody o temp 68°C , temp spadła do 62 - 45 minut w temp 63-65, później 72-75 przez 20 minut - próba jodowa i 15 minut w 75-78. Chmiel goryczkowy 40 przez 1 godz, aromatyczny 15 minut przed koncem. Wyszła brzeczka 16°Blg dlatego dolałem wody i ostatecznie wyszło 25l - 13°Blg. Drożdże Safale s-04 poszły w 28 stopniach. Po 24 godzinach pieknie pracują.

Prosze o uwagi czy wszystko zrobiłem jak trzeba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro drożdże pracują, znaczy że zacieranie przebiegło pomyślnie. Na pewno jakieś piwo Ci z tego wyjdzie. Czytaj forum, wzoruj się na bardziej doświadczonych użytkownikach i pytaj. W kolejnych warkach zwróć uwagę na dość zasadnicze szczegóły. Napisałeś "Chmiel goryczkowy 40 przez 1 godz," tylko, jakiego chmielu. Bo taki goryczkowy Marynka ma 7,6% alfa kwasów, a goryczkowy Iunga 11%. Różnica dość zasadnicza. Zresztą, nawet jeżeli użyłeś Marynki, to dla mnie ten poziom goryczy to już masakra. Boję się myśleć, że to mogła być Iunga bądź Magnum.

Najlepiej pomyśl jakie piwa najbardziej Ci smakują, bądź jakich nie piłeś i warz takowe. Przepisów szukaj u forumowiczów. Nawet jeśli wszystko zrobisz tak samo jak w recepturze, Twoje piwo będzie inne. Bo woda, warunki fermentacji itd. Może Twoje będzie lepsze. Zresztą często nie da się idealnie powtórzyć przepisów Makarona, czy scooby_brew, bo nie mamy w kraju słodów do których oni mają dostęp. Jeżeli męczy cię dusza eksperymentatora to próbuj tak dopasować receptury, żeby osiągnąć zadowalające efekty z tego co mamy.

 

Edyta. Nie doczytałem receptury. Późno w nocy pisałem po powrocie z roboty. Dość ekstremalny ten przepis jeżeli chodzi o goryczkę, IBU na poziomie 60-70. Ja bym nie dał rady, ale skoro zrobiłeś wszystko jak w przepisie, to będzie dobrze.

Edytowane przez cyfronik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście dałem Marynkę więc chyba nie będzie źle - lubię piwa mocno chmielone, ale czy nie przesadziłem to się dopiero okaże za kilka tygodni. Dzięki za uwagi i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.