Skocz do zawartości

Chłodzenie


jacorregis

Rekomendowane odpowiedzi

Ja planuję zwinąć chłodnicę z 12m rury karbowanej 16/12mm:

http://www.karbowane...ceg4lrn9dbabs91

Cena w porównaniu z miedzią kusząca :D

 

Chłodnica będzie chłodzić około 60-70l brzeczki.

Tylko zastanawiam się, czy nie za duży przekrój ma ta rura.. większość z Was widzę operuje w zakresie 8-12mm.

 

Myślę że zda egzamin, powiem więcej, będzie lepsza od miedzi i innych. Spróbuj policzyć powierzchnię tej rurki i zwróć uwagę na grubość ścianki, a sam będziesz wiedział że musi być dobrze. ;) Poza tym nadanie tej rurce odpowiedniego kształtu, to żaden problem. Problemem może być tylko odpowiedni sposób jej zakończenia, ale z tym, na "innym" forum, już sobie ludziska poradzili. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 144
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Chociaż właściwie rurki miękkie w sklepie są zwinięte w krążek. Wystarczy tylko ją bardziej ścisle zwinąć.

Powiem Ci że czasem nawet nie trzeba bardziej zwijać. Ja dostałem w krążku średnicy 25cm - powiem więcej - musiałem ja nawet troszkę rozwinąć. Jutro zrobię fotę mojego wynalazku to wrzucę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Materiał z jakiego jest wykonana z pewnością ma gorsze przewodnictwo cieplne od miedzi. Ale ścianka 0,2 zamiast 1mm z pewnością to rekompensuje. Poza tym rozwinięcie powierzchni ścianki rury karbowanej znacznie przewyższy powierzchnię rurki gładkiej. A im większa ta powierzchnia tym sprawniejsze chłodzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie cały czas nurtuje pytanie czy w warunkach domowych da się zwinąć chłodnicę z rurki nierdzewnej 8mm lub 10mm, ścianka 1mm ?Cena w pobliskiej hurtowni jet bardzo kusząca < 6PLN/1mb.

Napiszcie proszę co o tym sądzicie, czy jest może na to jakiś patent czy w grę wchodzi tylko miedź albo wspomniana wyżej karbowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i byś dał radę ale przy użyciu dość dużej siły (co wymaga jakiegoś stabilnego obiektu na którym nawijasz) + piasek w rurce.

 

Kiedyś na przystani żeglarskiej gięliśmy taką rurkę ale chyba w 3 osoby :P (rurka była większa i grubsza)

 

Oczywiście piasek w tym przypadku jest konieczny bo inaczej "złamiesz" rurkę

Edytowane przez rosek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie cały czas nurtuje pytanie czy w warunkach domowych da się zwinąć chłodnicę z rurki nierdzewnej 8mm lub 10mm, ścianka 1mm ?Cena w pobliskiej hurtowni jet bardzo kusząca < 6PLN/1mb.

Napiszcie proszę co o tym sądzicie, czy jest może na to jakiś patent czy w grę wchodzi tylko miedź albo wspomniana wyżej karbowana.

 

Moim zdaniem to się nie uda. Próbowałem zwijać z kolegą rurkę 10mm za ścianką 1mm. Rurka była wypełniona piaskiem kwarcowym. Nie udało się tego zrobić ręcznie. Powstawały załamania. Do tego potrzebna jest tokarka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 mm nie chłodzi dramatycznie długo. W sumie nie mam powodów do narzekań. 20 litrów do 25 stopni załatwiam w 20 minut zużywając ok. 30 litrów wody. A wziąłbym większą średnicę, bo może zmajstrowałbym chłodnicę przeciwbieżną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielu narzeka że nie zrobi chłodnicy przeciwbieżnej bo nie widać co się we wnętrzu z rurką dzieje.Może i ja zrobię taką,pytanie czy taka chłodnica w praktyce jest bardziej wydajna i to się przekłada na mniejsze zużycie wody. A może lepszy wymiennik ciepła na chłodnice ?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe ile można zaoszczędzić wody przy takiej chłodnicy ?.Wymiennik wymiennikowi nie równy,pytanie które wymienniki warto kupić na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze.

Dwadzieścia płyt cena 249zł.

snap8_17_min.jpg

Edytowane przez maxhot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe ile można zaoszczędzić wody przy takiej chłodnicy ?.

Dwadzieścia płyt cena 249zł.

snap8_17_min.jpg

 

Maxhot, masz tu:

http://www.piwo.org/...miennik-ciepla/

 

Są też minimalnie tańsze:

http://allegro.pl/wymiennik-plytowy-20kw-20plyt-1-2-x-3-4-i2174574295.html

Edytowane przez pieddro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też o takim wymienniku kiedyś myślałem, ale znam dwóch piwowarów co zastosowali a potem z nich zrezygnowali. Jeden z powodu odrobin śruty które dostawały się do środka i tam pozostawały. Drugi nie był z niego zadowolony i zamienił go na chłodnicę przeciwbieżną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

są 2 wersje wymienników - te są spawane miedzią i są nierozbieralne - w przemyśle stosuje się skręcane z płyt i te można rozebrać i umyć. Te lutowane można czyścić chemią albo zanurzające je w roztworze i go co jakiś czas wymieniając, albo puszczając przez nie chemię.

 

co rozumiesz przez wydajniejsza? zużywa mniej wody, działa na takiej samej zasadzie co wymmienik ciepła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

hey. Czy ktoś próbował kiedyś chłodzić brzeczkę suchym lodem ?? temp -78* czy coś takiego chodzi mi np. suchy lód w jakimś pojemniku i to do naszej warki??? i dookoła mieszając co wy na to ??

Ja kiedyś dodatkowo obniżałem temp. wody chłodzącej(latem do pilsa). Dodatkową chłodnicę umieszczałem w pojemniku z kostkami lodu z solą. Myślę że z powodzeniem można zastąpić mieszaninę lodu z solą na lód suchy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.