Jump to content
Pafio

mało gęstwy - ruszy?

Recommended Posts

Witam

Dostałem od kolegi Sławka gęstwę BelgianArdennes, postanowiłem więc zrobic BelgianPaleAle.Ostatnio warze w dwóch garach 2x25l.Te belgi (buteleczka100ml) miały trafićdo jednej połówki, druga misła być na us-05.Niestety moja gęstwa z us nie przetrwała próby czasu, a torebeczkę z suchymi brewgo które miałem właśnie na takie okazje przegryzła moja zdolna córeczka(wciąż nie moge się nadziwic jak dala rade to zrobic w ciągu pół minuty kiedy nie patrzyłem i za pomocą 3 ząbków :) Nie było wyjścia podzieliłem gęstwę na 2 części i zadałem.Teraz mija doba droźdźe się rozmnażają i w tej chwili pokryły ok 1/3 powierzchni brzeczki w fermentatorze.W garze którego uzywam tymczasowo jako fermentator jest gorzej(załączone zdjęcie) moze ze względu na większą średnicę gara .Niedawho listpnosz przyniósł zamówione suche us-05 i danstar notthingham. No i się zastanawiam jak długo czekać aż ruszą, kiedy wspomóc suchymi aby nie zmarnować piwa.

Wdzięczny będę za sugestie.

Pafiopost-5218-0-78884700-1386155466_thumb.jpg

Napowietrz brzeczkę kilka razy i powinno pomóc. Za 24h drożdże powinny się ładnie rozmnożyć i ruszyć do pracy.

Dzięki za podpowiedź. Kiedy czytalem Twoją radę akurat robilem dziecku inhalację,i tu olśnienie;) taki inhalator to idealne urządzenie do napowietrzenia brzeczki. Podłączyłem wysterylizowany wąż igielitowy i napowietrzalem dopóki piana nie sięgnęła pokrywy. Za jakiś czas powtórzę, ale czuje źe będzie dobrze. Wielkie dzięki.

Pozdrawiam

Pafio

P.S. Jest 20:30 i właśnie ruszyło z kopyta :) Już po pierwszym napowietrzeniu w ciągu godziny drożdże pokryły całą powierzchnie brzeczki. Po drugim zaczęło się szaleństwo. Takie proste, ale człowiek uczy się całe życie.

Dzięki jeszcze raz i przyznaje punkt pomoc.

Edited by Pafio