Skocz do zawartości

Pierwsze zacieranie - American Stout


adrick

Rekomendowane odpowiedzi

Ja warzyłem zgodnie z instrukcją do zakupionego zestawu słodów z homebeer :) i tam było że na ostatnie 10 minut.

 

Nie wszystko co jest napisane należy brać na 100%, ale to prawda bardzo często przewija się informacja, że słody palone należy dodawać pod koniec zacierania, choć w przypadku stoutu wydaje się to zupełnie nieuzasadnione, bo przecież stout z charakteru ma być palony i ta paloność ma być wyraźna.

Z drugiej strony może to być związane nie tyle z palonością, co z próbą jodową, tzn że należy dodawać czarne słody po negatywnej próbie jodowej, ponieważ mogą dawać fałszywie pozytywny wynik, ale bez przesady, uważam że przy zacieraniu minimum godzinę można sobie próbę podarować, a jeśli ją robimy to też nie powinno być problemu z rozróżnieniem barwy.

Na początku też wrzucałem pod koniec, teraz wrzucam na początku w ilości 400g i jest git :)

 

Leży u mnie zestaw na stouta. Zgodnie z tym co napisałeś - próbę jodową podaruję sobie ;) i wszystko wrzucę do gara na dzień dobry :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo przydatne informacje, dzięki wszystkim.

Jeszcze się waham co do chmielenia.

 

Opcja pierwsza:

 

60` Chinook 30 gr

10` Chinook 20 gr

10` Simcoe 30 gr

0` Simcoe 20`

 

Opcja druga:

 

60` Chinook 30 gr

10` Simcoe 20 gr

Na zimno 20 gr Chinook i 30 gr Simcoe

 

Zacieranie zrobię w 60` w 66 C , 10 ` w 72 C i mashout

Jakiego BLG w przybliżeniu powinienem oczekiwać z tej receptury ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam pytanie odnośnie mojego Stout`a.

W piątek wieczorem rozpoczęła się fermentacja burzliwa . Temp otoczenia to 15 C. W fermentorze doszło do 21 C. Piana była bardzo obfita, zastosowałem blow of tube. W niedziele rano się uspokoiło. Dzisiaj (wtorek) już nic się nie dzieję tzn. drożdże opadły na dno tworząc około 1 cm osad. W rurce nic nie słychać, poziomy wyrównane. Z 16 BLG spadło do 6. Temp otoczenia nadal 15C a w fermentorze już tylko 16C. Moje pytanie - czy przenosić fermentor w cieplejsze miejsce, czy zostawić w spokoju do końca tygodnia? Zastanawia mnie czy S 04 W tej temperaturze sobie poradzą. Aha, tym razem brzeczkę porządnie napowietrzyłem. Test szybkiego odfermentowania pokazuje 4 BLG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przenieś w cieplejsze miejsce. Nie staraj się robić tego delikatnie, niech się trochę zmiesza, podniesienie z dna drożdży powinno pobudzić je do pracy.

 

Zrobiłem jak radziłeś. Przeniosłem fermentor do temp 19 C, troszeczkę go wzburzyłem. Wydawało mi się, że fermentacja ruszyła bo pojawiło się wydzielanie CO2 z rurki. Dziś z ciekawości sprawdziłem BLG. Po dwóch dniach nadal 6 BLG, w piątek mija tydzień burzliwej, nie wiem czy ją przedłużyć czy przelewać na cichą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.