Skocz do zawartości

śrutownik bijakowy


jaworek346

Rekomendowane odpowiedzi

Lepiej nie idź tą drogą.

słód jako bardziej kruchy, od zboża, śrutuje się ze zbyt dużym udziałem mąki, łuska też bardzo się rozdrabnia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem okazję wrzucić parę dobrych kilogramów do polskiego "Bąka" i ziarna były mocno połamane, a łuska gdzieś uciekła. Filtracja była utrudniona, wydajność też siłą rzeczy znikoma. Kaszę jednak zrobił dość ładną :)

Z tym, że to była taka typowa użytkowa maszyna rolnicza. Może jakby to przystosować do piwowarstwa...? Raczej bym się jednak nie napalał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odradzam. Używałem takiego śrutownika przez ładne paręnaście warek. Filtracja to była tragedia. Od 2,5 do 3h. Po kupieniu Śrutownika 3 walcowego, wzrosła mi wydajność a filtracja to czysta przyjemność. Filtruję 100l w od 50 minut do 100 minut w zależności od zasypu (jęczmień/pszenica).

Edytowane przez Qxa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

również nie polecam. Dwa razy podjąłem takowy experyment. Za pierwszym razem przy dużej średnicy oczek na sicie jakoś dało radę i wydajność jak na mnie to na bogato, bo trochę ponad 70%.

Ale, gdy były założone drobniejsze sita wyszła prawie że mąka :D

Zatarłem, włożyłem filtrator i koniec zabawy. Całość poszła czterokopytnym rogatym na 2 śniadanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprobuje ześrutować z ciekawości jakieś 2kg zobacze jak bedzie wygladalo jak bedzie lipa to dam spokój.

a nie posiadam bąka bo właśnie o bąku słyszałem że drobno mieli tylko zwykły bijakowy, ma ułożone bijaki w pionie a bąk w poziomie,

właśnie założyłem nowe bijaki koszt jakieś i sita mam nowe coś około 4mm, postaram sie dzisiaj jeszcze napisac moje spostrzeżenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niestety jest prawie sama mąka...

w załączniku wszystko widać, ale dowiedziałem się że sąsiad ma śrutownik na kamienie i regulując odległość kamieni od siebie(szczelina) spóbujemy co wyjdzie

post-5474-0-65141500-1386088694_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Kolega posiada śrutownik "Bąk", założył sito '10, ześrutował trochę jęczmienia z owsem i oto wyniki. Moim zdaniem mąka z tego jeszcze nie wyszła.

Zdjęcia z opisem "Bąk" są po jego śrutowaniu, dla porównania wrzucam też fotki (opis B.BIZ) ześrutowanego słodu zakupionego w bbiz. Oceńcie proszę czy tak ześrutowany jęczmień nadaje się do warzenia, czy lepiej dać sobie spokój. Kolega ma również mniejsze sita.

 

post-15677-0-85479900-1457878781_thumb.jpg

post-15677-0-63694800-1457878784_thumb.jpg

post-15677-0-52924400-1457878787_thumb.jpg

post-15677-0-56167800-1457878789_thumb.jpg

post-15677-0-75205300-1457878791_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.