Skocz do zawartości

drożdże płynne- problem


cyjarz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, wczoraj popełniłem 38 warkę, ale 1 na drożdżach płynnych, dokładnie Wyeast XL 1028 London Ale z datą 16-10-2013. Warzyłem Stouta. Niestety nie miałem mozliwości zrobienia startera, więc ustaliłem brzeczkę na 11 BLG (20 litrów). Myslałem że dadzą radę. Rozbiłem kapsułkę, po 3 h saszetka słabo napęczniała, przeniosłem saszetkę do ok 27 stopni, saszetka napęczniała, ale niestety zauważyłem na dole saszetki malutki otworek, przy mocniejszym ściśnięciu gaz uchodził. Ok 9 h po aktywacji szaszetki wlałem drożdże do brzeczki. Domyślam się że popełniłem 2 błędy: nie zrobiłem startera!!!!!!, saszetka mogła za mało napuchnąć. Mija 18 h i narazie w fermentorze cisza, zero piany. I tu proszę o pomoc:

1. Ile dni poczekać żeby ewentualnie zadać gęstwę na Safale US- 05?

2. Jaki czas może stać brzeczka bez drożdży?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem to samo.Moją nie ruszyła. po tygodniu zadałem suche, niestety to niewiele pomogło. po dwóch wylalem kwas mimo tego ze piwo było dolniakiem , stało w lodówce. Nauczka że trzeba zawsze robić starter zwłaszcza przy tak starych drożdżach. samo puchniecie to dla mnie lepszy12 dni ( miesiąc za dzień) a potem jeszcze starter. zdarzyło mi się że jakieś tam też z wyprzedaży wogóle nie ruszyły to też poszły do kibla. Z rocznymi drozdzami to już ryzyk ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, Panie i Panowie jest dobrze- dzisiaj pojawiła się piana , ma ok 2 cm. Chyba będzie dobrze!!! Nigdy nie czekałem tak długo na początek fermentacji......Pozdrawiam

No to siwych włosów przybyło... :smilies:

Ja kiedyś czekałem ponad 48 godzin na start płynnych drożdży (nawet dwa razy tak miałem). Ale w końcu ruszyły. Szkoda, że to były "dzikusy"... Apteka - dwie warki do klopa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.