Skocz do zawartości

Wyeast 2352 Munich Lager II


Rekomendowane odpowiedzi

Profile:

From a famous brewery in Munich, this strain is a low diacetyl and low sulfur aroma producer. An excellent choice for malt driven lagers.

 

Alc. Tolerance 10% ABV

Flocculation Medium

Attenuation 72-74%

 

 

Temp. Range 52-62°F (11-16°C)

 

Beer Styles:

Lager,

Oktoberfest/Marzen,

Munich Dunkel,

Schwarzbier,

Traditional Bock,

Maibock/Hellesbock,

Dopplebock, Eisbock

 

Źródło

 

 

Szczep drożdży pochodzący ze słynnego Monachijskiego browaru. Szczep charakterysuje się niską produkcją diacetylem i związków siarkowych. Świetny wybór do piw typu lager o silnym profilu słodowym.

 

Tolerancja alkoholowa: około 10%

Flokulacja: średnia

Atenuacja: 72-74%

Zakres temperatur: 11-16° C

 

Style:

Lager,

Oktoberfest/Marzen,

Munich Dunkel,

Schwarzbier,

Traditional Bock,

Maibock/Hellesbock,

Dopplebock, Eisbock

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję użyć tego szczepu w tym sezonie i mam pytanie, czy te drożdże faktycznie nie chcą pracować w temperaturze <11oC? Bo obecnie mam 9oC i zastanawiam się czy będę musiał dogrzewać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję użyć tego szczepu w tym sezonie i mam pytanie, czy te drożdże faktycznie nie chcą pracować w temperaturze <11oC? Bo obecnie mam 9oC i zastanawiam się czy będę musiał dogrzewać?

 

Zawsze myślałem, że te przedziały temperatur wskazują pewne optimum dla pracy drożdży a nie dosłowny zakres ich działania. W sumie to jest ciekawe zagadnienie, wiele szczepów lagerowych ( zwłaszcza suchych ) ma dziwaczne temperatury w opisie i pytanie pozostaje, czy w ogóle należy na nie zwracać uwagę?

Edytowane przez slotish
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że podane jest optimum, ale z doświadczenia z innymi drożdżami (miedzy innymi 2112 Califronia lager) zauważyłem, że w niższych temeraturach fermentują dużo słabiej i często nie dojadają, co u mnie wiązało się z mocnym przegazowaniem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dwa lata temu walczyłem z bavarianami w temperaturach dużo poniżej zera. Fermentory stały na styropianie i były owinięte karimatami i innymi tego typu rzeczmi. Piwka wyszły zajefajne. Bohemiany przeżyły w temp. +1,5 stopnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Cali Lager to i w zalecanych mi przegazowały piwo

czyli to takie mendy są :)

 

Co do 2352, to zadam w 9C jak nie będą chciały podjąć pracy to będę dogrzewał - zobaczymy. Zdam relację z eksperymentu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

no i sam odpowiedziałem sobie na pytanie :)

okazało się, że drożdże podjęły pracę przy 9C, ale lag było 24h, w porównaniu z 2308 Munich Lager, które ruszyły po 12h. "Na oko" fermentują troszeczkę wolniej - znaczy, nie ma praktycznie ruchu w bulkadełku, ale piana jest jest jednakowa jak przy 2308.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie fermentują w 8C i wolno im to idzie.

Burzliwa trwała 3 tyg. Marcowe z 13,5Blg zeszło do 3.

Na cichej też tyle potrzymam bo fermentacja ruszyła i wybrzusza mi wieko fermentora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.