Skocz do zawartości

Koci zapach - od czego?


tibek

Rekomendowane odpowiedzi

Zrobiłem sobie Citra Single Hop Pale Ale

W zasypie pilzneński, monachijski i pszeniczny

Drożdże S04.

Chmielone Citrą na goryczkę, aromat, w whirlpoolu i na zimno (4 dni, potem przelane do tanka rozlewczego z dodatkiem żelatyny, klarowane na balkonie 3 dni (temperatura ok 5C) i butelkowane takie zimne z dodatkiem świeżych drożdży.

 

 

Kilka dni po zabutelkowaniu piwo miało świetny aromat owoców tropikalnych (papaja?). Wczoraj otworzyłem trzy butelki i w każdym kocie siki :/ Od czego to może być?

 

Jedyna informacja, którą udało mi się wyguglać, to że taki zapach może powstać w wyniku utlenienia, ale czy to może postępować aż tak szybko?

Piwo od zabutelkowania ok tydzień temu stoi w temperaturze ~20C.

 

Jeśli problem faktycznie wynika z utlenienia, moje pomysły na walkę z tym są takie (proszę o komentarze/inne pomysły):

1) Skrócić cichą - zazwyczaj piwo w fermentorach stoi u mnie ok 3 tygodni, tak dla bezpieczeństwa, że dofermentowało, ale to też oznacza, że może się odgazować za mocno...

2) Dodać na cichą/przy chmieleniu na zimno trochę cukru - 4g cukru dają ok 1l CO2. Tak, żeby uzupełnić ubytek CO2 (wiem, że to oznacza, że część aromatu z chmielu zniknie)

3) Po przelaniu "polać" powierzchnię CO2 z butli - ma to jakikolwiek sens?

4) Używać baniaków na wino do cichej/chmielenia na zimno - mniejsza powierzchnia kontaktu z powietrzem

 

Jeśli natomiast to raczej nie z kontaktu z tlenem, to też proszę o rady jak uniknąć tego w przyszłości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piłem kiedyś single hopa z Hausta Dr Citra i miało to samo koci mocz, więc może ten chmiel w "jakiś okolicznościach" daje taki zapach.

Edytowane przez Dario
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konkretniej wystepuję w początkowych fazach utlenienia. Może to też być wpływ użytej odmiany chmielu i co ciekawe, może to byc kwestią słodu, jeżeli jęczmien kiełkował, gdy obok pojemnik był malowany ( chemią zanudzał nie będę :) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj wyczułem taki zapach u siebie przy zlewaniu Dry Stouta na cichą. Chmielone tylko na goryczkę 30g Northen Brew. Drożdże też s-04. Fermentacji burzliwej bylo raptem 10 dni..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Mam ten sam problem co autor wątku. Poczyniłem Citra SMaSH i pierwsze co "rzuca" się w nos to kocie siki... Nie jest to odrzucający smród. Mam wrażenie, że jest to połączenie zapachu Citry i jakiś estrów?. W innych warkach nie wyczułem tego problemu. Nie wykluczam utleniania, ale jakiś dziwny zbieg okoliczności z tą Citra ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.