Skocz do zawartości

taki sobie dziwny milk stout&coffe :)


Tupta83

Rekomendowane odpowiedzi

Troche się tej kawy już wypiło w/na różnych zadupiach świata, więc moim zdaniem zależy co lubisz. Co do czystej "arabiki" to hmmm:

http://kawa.kipme.pl/strona/gatunki-kawy.html

Nie wiem na ile żetelny jest opis poszczególnych odmian ( w palarni na bank powinni wiedzieć co mają i jak smakuje), ale ze swojego doświadczenia wiem że arabica arabice nie równa, więc jeśli nie wiesz jakiej dodać to dadaj takiej jaką pijesz i lubisz.

 

Nezrok, WIELKIE DZIĘK IZA INFO O LAKTOZIE, piwko geruje dalej :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo, że arabicy są różne. A raczej tylko arabica wchodzi w grę, no i wolałbym nie taką gotową ze sklepu. Ja myślałem o excelsso columbia, ale wyczytałem gdzieś że jest raczej kwaśna i nie chciałbym żeby w połączeniu z ciemnymi słodami wyszło za kwaśne piwo. Z drugiej strony nie wiadomo na ile to wpłynie w ogóle na smak piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

ok , 4 tygodnie cichej, piwko spadło do 4 blg więc najwyższy czas butelkować (choć ono wciąż sobie bulgocze i to tak cakiem nieźle co mnie dziwi bo to taki pierwszy przypadek u mnie że tak długo stoi i jeszcze jest takie aktywne).

 

Po otwarciu pokrywy fermentatora trochę się przeraziłem widząc bańki na całej powierzchni pełne "czegoś". Ale piwo jest ok, a raczej takie się wydaje być po spr, zero kwasów.

 

Smakowo kawa zdominowała wszystko, na przyszłość dodam jej zdecydowanie mniej, niestety próbując jedynie jednej łyzeczki nie wyczułem posmaku "milk"... Mam nadzieję że po kilku butelkach się to zmieni... Póki co zmykam butelkować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

no i coffe mlk stout wyszedł jak się patrzy.

 

Po wypiciu już paru butelek mojego specjału i porównaniu go z Herą z Olimpu i Sweet cow z AleBrowaru stwierdzam:

 

- 150g kawy dało bardzo wyrazisty i zajefajny smak kawy, jeśli się lubi mocną kawę (oprócz mnie próbowało go 5 osób i póki co zero negatywów.)

- 1kg laktozy daje na prawde delikatny mleczny posmak, nawet się zastanawiałem czy nie za słaby, ale w Herze i słodkiej krowie, słodki posmak jest jeszcze mniej wyczuwalny więc w sumie jestem usatysfakcjonowany.

- piwko wyszło klarowne, o ciemnej, wręcz czarnej barwie, fajnie się pieni... no nie wiem co tu więcej doodać.

 

Następnym razem jesli już będę modyfikował ten przepis to poza modyfikacjami podanymi w trakcie wątku, rozważam, na prośbę żony która nie lubi mocnej kawy, zmniejszenie dawki kawy.

 

A teraz tak żeby się NIKT NIE URAZIŁ, ZRAZIŁ I OBRAZIŁ. To mój pierwszy coffe milk stout w życiu, pomimo tego że wczesneij chciałem spróbować jakiegoś kupnego to nie udalo mi się żadnego dostać :/. Natomiast próbując swojego CMSa, Herę i SC, stwierdzam że w moim piwku mleczny posmak + posmak kawy są najlepiej zakcentowane i wyczuwalne. Także jesli ktoś planuje popełnić warkę wg mojego przepisu (gorąco polecam) a ma odniesienie to wie czego się spodziewać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ufff , ale się naczytałem . Ale dzięki Wam za dużo informacji. Ja planuję dwie warki w tym klimacie . Najpierw espreeso stout do którego dodam ( nie wiem jeszcze ile ) espresso po wyłączeniu palnika a później na cichą trochę i na koniec do syropu cukrowego. Mniejsze ilości ale trzyetapowo .

Później planuję CMS ze 100 g dobrej kawy przed końcem gotowania i dorzuceniem trochę na koniec cichej . Już się nie mogę doczekać co z tego wyjdzie.

 

EDIT : Doradźcie mi drożdże . Mam na te dwa piwa Windsory i Nothingamy . Które do czego sugerujecie ?

Mam też S-04 ale chciałbym tamte na stouty wykorzystać . Będą ok ? Nie robiłem na nich jeszcze .

Edytowane przez Quentin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.