Skocz do zawartości

pomoc przy zakupach


Meriadock

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów i zwracam się z uprzejmą prośbą o pomoc w moim problemie.

Mam za sobą dopiero dwie warki(obie warzone z zacieraniem): Brown Ale i Hefeweizen ze śrutowanych zestawów browamator, kupionych razem z pierwszym sprzętem. Brown Ale już praktycznie całe wypite, a pszeniczniak gazuję się w butelkach od tygodnia.

Przyszedł więc czas na kolejne zakupy, pozwalające mi kontynuować swoją przygodę z warzeniem. Śrutownika na razie nie posiadam, i chyba zdecyduję się na kupno już ześrutowanego słodu. Mam w planach za jednym zamachem zamówić surowce na cztery lub pięć warek, dlatego myślałem, żeby wszystkie one były na jednych drożdżach, co obniży koszty. Jako najbardziej uniwersalny szczep wybrałem S-04 i na nim chciałem oprzeć swoje receptury. Myślałem, żeby wziąć na warsztat trzy rodzaje IPA a mianowicie: tradycyjne Angielskie, Amerykańskie i Polskie. Wszystkie na około 15 BLG chciałem rozpisać i zmieniać tylko rodzaje użytych chmieli. Jako czwartą i (ew.) piątą warkę planowałem dry stout i owsiany bardziej słodki. Podstawa zasypu to chyba będzie w każdym przypadku Pale Ale, w IPA dojdzie monachijski i karmelowy, w Dry Stoucie jęczmień palony, słód czekoladowy i płatki jęczmienne, natomiast w owsianym jęczmień palony, słód karmelowy ciemny i płatki owsiane.

 

Tak więc z grubsza przedstawiłem swoje przemyślenia, i teraz mam następujące pytania:

1. Czy popełniłem jakieś rażące błędy w doborze składników?

2. Czy składniki (głównie słód) lepiej zamówić do każdego piwa osobno pakowane?

3. Czy płatki owsiane można kupić w supermarkecie?

4. Czy stosując zasadę jasne pierwsze, potem ciemne, dam rady wszystko na jednej paczuszce drożdży zrobić(Do pierwszej dam połowę, żeby zostawić sobie rezerwę w razie wypadków nagłych)?

5. Czy do stoutu opłaca się sypać chmiel angielski(fuggle), czy może marynka jest odpowiednia, jeśli tylko na goryczkę dajemy?

6. Czy można prosić o jakiś link do kalkulatora(Z polskimi jednostkami), pozwalającego obliczyć proporcje zasypu i ilość chmielu na poszczególne fazy chmielenia(W tym na zimno)?

7. Czy warto użerać się z kalkulatorem, czy wzorować się na recepturach?

8. Jeśli możecie, to wklejcie linki z jakimiś recepturami powyższych stylów (Najbardziej interesuje mnie PIPA, bo mało tego jest. Coś na wzór PLONa lub Misia).

 

Z góry dziękuję za wyrozumiałość i odzew.

 

PS. Taki sam post zamieściłem na browar.biz, nie traktujcie tego jako spamu. Wynikło to z faktu, że tam miałem już założone konto. Jednak później zdecydowałem się na rejestrację na piwo.org, które czytam chętniej, ze względu na panujący tu porządek. A jak już konto zrobione, to czemu by nie napisać. ;P

Edytowane przez Meriadock
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :)

ad1 nie, błędu nie popełniłeś :)

ad2 na 4-5 warek wyjdzie ci około 20-25 kg słodów, wiec zamów cały śrutowany.

ad3 Tak, płatki kupisz w markecie, najlepiej wybierz te z dopiskiem "błyskawiczne"

ad4 tak, zaczyna sie od najsłabszego do mocniejszego i od jasnego do ciemnego. JAk masz obawy to....zamów 2 paczki drożdży.

ad5 mozesz dać i jeden i drugi, na początku nie wyczujesz różnicy ;)

ad6 brewtarget,toolkit piwowara, beerSmith itp :)

ad7 receptury to jedno , kalkulatory to drugie, ja jednak bardziej ufam ludziom. Choć z programów piwowarskich BS'a korzystam, bo sprawdzenia "toku rozumowania" ;)

ad 8 Baza wiedzy -->wiki --> receptury ;) W plikowni jest w formacie pdf wszystkie receptury :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad.1 Jako słód podstawowy proponowałbym zamówić do połowy piw słód pilzneński.

Ad.4 Na wszelki wypadek zamów więcej niż 1 saszetkę drożdży. Różnie może być, możesz złapać infekcję, może coś nie ruszyć, lepiej być przygotowanym na takie okazje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łał! Naprawdę szybki odzew i to bez narzekania na moją niekompetencję. Dziękuję pięknie.

Jeśli można zapytać jeszcze, to dlaczego pilzneński jest lepszy do IPA niż Pale Ale? Gdzieś już na forum widziałem tą opinię. Czy to oznacza, że jest Pale Ale tylko z nawy, skoro do tego typu piwa lepszy pilzneński?

 

PS. Jeszcze mała edycja, żeby nie zaśmiecać:

Planowałem użyć tyko połowę saszetki na raz, więc druga połowa szczelnie zaklejona w lodówce, będzie czekała w razie czego.

Taki mi pomysł jeszcze wpadł do głowy, że może gęstwa od jakiegoś piwowara z Krakowa była by dobrym rozwiązaniem. A może nie warto ryzykować na razie i zobaczyć efekt czystych drożdży?

PS.2 W związku z powyższą myślą zastanawiałem się, czy praktykujecie już coś takiego jak właśnie wymiana gęstwą? Jak chce się na przykład pszeniczniaka, to nie trzeba by ważyć ich kilka pod rząd, czy bawić się z mrożeniem, tylko popytać, czy ktoś akurat nie robił tego ostatnio.

Edytowane przez Meriadock
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek baw eis tylko słodem Pale Ale. Wg mnie PA wybacza błędy bardziej niż pils.( a przynajmniej w przypadku pilsa z Optimy ;P )

Gęstwa to dobry pomysł, ale jak będziesz kupować ponad 20kg słodu to te 20 zł na 2 paczki drożdży nie zrobi różnicy ;) Mamy wątek z wymiana i poszukiwaniem gęstwy http://www.piwo.org/topic/4027-oddam-poszukuje-gestwe/page__st__660 :)

Edytowane przez Lusterko87
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodanie połowy paczki nie jest dobrym rozwiązaniem - będzie za mało drożdży i mogą wyprodukować trochę niechcianych smaków i zapachów. Lepiej kup 2 paczki, to nie jest taki wielki koszt. Gęstwą oczywiście się piwowarzy wymieniają, ale z suchych, to już niekoniecznie, a poza tym ryzyko przeniesienia infekcji jest spore. No i jeśli chodzi o pszeniczniaka, to każdy kolejny pasaż "zużywa" drożdże i produkują coraz gorsze piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Meriadock, jeśli S-04 na pierwszej warce, nie mocno chmielonej, 12blg max dobrze będą fermentować to uzbierasz pół litra gęstwy lub więcej. To są super rozmnażające się grzybki i czyste. Spokojnie Ci na kilka warek starczy. Sypnij całą saszetkę, wg instrukcji, nic nie kombinuj a się odwdzięczą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem już w miarę sporządzać listę zakupów i okazało się, że kupienie całego wora 25kg słodu Pale Ale, będzie najrozsądniejszym pomysłem, bo oszczędności są bardzo duże. Jednak przy tej ilości słodu śrutowanie w Browamatorze kosztuje około 20zł, a nie wiem nawet czy mi osobno to popakują w mniejsze worki, tak, żeby zachował świeżość. Czyli jednak sprawa śrutownika powraca jak bumerang. Orientujecie się czy jest to częsta praktyka, żeby pożyczyć od kogoś z sąsiedztwa śrutownik, albo poprosić go o ześrutowanie za domowe piwko, czy tam parę?

 

PS. Jeszcze pytanko dopisuję, czy stosujecie może mech irlandzki do swoich IPA czy stoutów? Domowemu piwu chyba zmętnienie nie przeszkadza zbytnio.

Edytowane przez Meriadock
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze dobrze mieć dodatkową paczkę drożdży, koszt nie jest wielki , a szukanie na biegu jeśli nie ruszą to spory problem. I nie bawiłbym się dzielenie saszetki na pół , tylko zebrał potem gęstwę. Jak dobrze zaplanujesz , to możesz zebrać gęstwę odrazu do nowego zdezynfekowanego fermentora i zalać świeżo uwarzoną brzeczką. Resztę zlej sobie do sloików.

 

Co do słodów , nie zamawiałem nigdy ześrutowanego całego worka 25 kg.Ale nie wyobrażam sobie żeby wsypali wszystko do jednego wora. Poza tym możesz poprosić o spakowanie ich po 5 kilo. Raczej dla sklepu nie powinno być problemu. Ja zazwyczaj zamawiam po 10 , 15 kilo ( czyli 3 razy po 5 na przykład ) i dostaję ześrutowane w workach po 5 kilo.Różnica pomiędzy zamówieniem worka 25 kilo, a 5 razy po 5 kilo wcale nie jest taka duża Ja zamówiłbym śrutowane , nie posiadam śrutownika i jakoś sobie radzę. Co do różnicy pomiędzy pale i pilzneńskim , nie sądzę że poczujesz różnice na początku ( ja na przykład nie byłbym w stanie poznać chyba różnicy przy takim samym zasypie ) , ale to też nie problem żeby zamówić powiedzmy po połowie tych słodów , dla wypróbowania.

 

Co do chmieli , skoro planujesz zrobić angielskie IPA , to i tak potrzebujesz chmieli z wysp. Zamów dodatkowo 50 gram tego fuggles do stoutu . Ale na marynce też będzie dobrze , stout i tak chmielisz lekko.

 

Mech irlandzki bardziej pomaga przy zmętnieniu na zimno i ja akurat widzę różnicę w swoich piwach więc polecam.

 

Wypróbuj Beertarget , jest w miarę prosty w obsłudze , darmowy.

 

Jeśli potrzebujesz jakiejś gęstwy , to piszesz w wątku w dziale giełda , suchymi tez ludzie się wymieniają.

Edytowane przez pepek84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli można zapytać jeszcze, to dlaczego pilzneński jest lepszy do IPA niż Pale Ale? Gdzieś już na forum widziałem tą opinię. Czy to oznacza, że jest Pale Ale tylko z nawy, skoro do tego typu piwa lepszy pilzneński?

Nie wiem dlaczego, ale jak zrobiłem sobie ostatnio przegląd dotychczasowych warek, to mi wyszło że IPA na pilzneńskim były bardziej udane.

Być może po prostu brytyjskie słody pale ale są lepsze niż te ze Strzegomia, a my mamy dobry pilzneński. A może jest jakiś zupełnie inny powód. Na przykład Lusterko87 uważa, że PA bardziej wybacza błędy.

 

Właśnie dlatego proponuję żebyś sobie potestował obydwa. :)

 

EDIT: dodam jeszcze że u mnie ta różnica między IPAmi na pilzneńskim i pale ale nie była jakaś olbrzymia, dlatego wciąż jeszcze używam i jednego i drugiego

Edytowane przez adamsky
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.