Skocz do zawartości

Środki dezynfekujące - jodofor i jodopowidon.


Rekomendowane odpowiedzi

Jako, że czytałem, że chlor zbyt dobrze nie współdziała ze stalą nierdzewną postanowiłem znaleźć nowy tani sposób na sterylizacje sprzętu. Jedna z opcji to właśnie sterylizacja przy użyciu środków jodowych. Póki co dowiedziałem się ,że zarówno Jodofory jak i Jodopowidon działają bardzo dobrze i są powszechnie używane w piwowarstwie domowym.

 

Stosowanie:

Koncentracja musi być wyższa niż 12.5 PPM i pH niższe niż niższa niż 5pH (najlepiej 3pH) i temperatura powyżej 24°C. Do użycia w sprzęcie spożywczym zaleca się koncentracje 25PPM, ale w tym wypadku należy sprzęt wypułukać, natomiast 12.5PPM dezynfekuje bez potrzeby płukania.

Źródło: http://www.allqa.com/IodophorSanitizing.htm

Jeśli ktoś ma obiekcje do nie płukania proszę przeczytać to http://www.bayareamashers.org/content/maindocs/iodophor.htm

Podsumowując dla osób nie czytających po angielsku. Jodofor jest wyczuwalny w destylowanej wodzie jeśli przekracza 8 krotność koncentracji, która by była normalnie użyta do sterylizacji. Natomiast przy 4 krotności i 2 krotności już nie jest wyczuwalny. W piwie nawet użycie stężenia ośmiokrotnie wyższego niż zalecane ilości do sterylizacji nie są wyczuwalne.

 

Praktyka:

1,25ml na litr letniej wody, minimalny czas 60 sekund zalecany czas kontaktu 10minut i powinno zabić 99.999%. Wiele środków już zawiera odpowiednie dodatki by odpowiednia reakcja zaszła, więc nie trzeba bawić się w obniżanie pH.

 

PS

Jodyna dostępna w aptekach to nie to samo. Niby można byłoby ją używać, ale na pewno jest w jakimś tam stopniu bardziej toksyczna niż Jodofor czy Jodopowidon.

Ale mimo to używa się jej do odkażania skażonej wody. Zatem zapewne wszystko zależy w jakich stężeniach jest używana.

Edytowane przez Makaron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zazwyczaj właśnie Iodophoru używam do sterylizacji fermentorów. Środek jest bardzo wydajny i moim zdaniem skuteczny. Jednak w opisie na BA zalecają płukanie po użyciu i tak też robię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zawsze trzeba rozważyć wszystkie za i przeciw i się samemu zdecydować.

Niektórzy twierdzą, że woda kranowa jest sterylna, ale węże i instalacje wodne niekoniecznie.

Tak samo jak można upierać się, że środek będzie wyczuwalny w piwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
Używając środków jodowych ryzykujesz zabarwienie przezroczystych wężyków itp.

Po kilku miesięcznym używaniu nie zauważyłem trwałego przebarwienia plastiku. Faktycznie zbiorniczek od spryskiwacza się przebarwił, ale tak mieszam wszystko więc ma kontakt z mocnymi stężeniami więc ma prawo się przebarwić.

 

Może małe sprostowanie co do roztworów.

Przy użyciu jodoforu powinno być 0,7 ml na litr by uzyskać roztwór którego nie trzeba płukać. Natomiast szpitalnego Jodopowidonu należy użyć troszkę więcej czyli właśnie jak napisałem 1,2ml na litr.

 

Opis użycia.

Fermentory, rurki, urządzenia pomiarowe, łyżki, cedzaki itd. dezynfekuje tak:

Około pół litra mocniejszego roztworu ( 1.5 - 2ml na 3/4 litra) przygotowuje w spryskiwaczu, następnie spryskuje dokładnie odkażane elementy i zostawiam tak wszystko na kilka/kilkanaście minut. Następnie raz płucze zimną wodą.

 

Kegi:

Zalewam 1 litrem roztworem takim jak wyżej 2ml/ litr i bełtam zamkniętym kegiem przez kilka minut, lekko nabijam co2 i wypuszczam trochę środka przez zaworki.

Zostawiam na 10 minut, następnie płucze raz zimną wodą, wypychając wodę przez zaworki wlotu/wylotu.

 

Butelki:

Przygotowuje roztwór 0.7ml na litr (1,2ml litr w przypadku jodopowidonu), następnie wlewam po troszku do butelek mieszam zostawiam na chwilke i wylewam do następnej butelki. Butelek nie płucze jedynie zostawiam do wysuszenia.

Ostatnio znalazłem prosty sposób na deznyfekcje butelek. Przy użyciu spryskiwacza wpryskuję dwie dawki jodoforu do środka. Na przeźroczystych butelkach widać było, że cała wewnętrzna część butelki była pokryta płynem.

 

Przebarwienia na rękach znikają po kilkunastu minutach ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, po prostu znika ;)

 

To jedna z właściwości jodopowidonu, dla którego używa się go w szpitalach. Bardzo wyraźnie widać które miejsce jest zdezynfekowane. Jeśli zabarwienie zacznie znikać znaczy że skóra już nie jest zdezynfekowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio używałem Iodphoru do dezynfekcji szklanych balonów. Ostro mi się zapieniła woda w środku, co spowodowało, że z 30 minut zeszło mi na pozbycie się jej. To normalne ?

A jaki roztwór przygotowałeś? Mi się pieni, ale nie aż tak mocno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 lat później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.