Skocz do zawartości

Pierwsza pszenica


Dario

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...

Też zabieram się za pierwszego hefeweizena.

To moje drugie piwo, jutro z rana ruszam z tematem, ale chciałem jeszcze kogoś spytać o moją recepturę.

Chcę osiągnąć 25L

 

Zasyp:

Pszeniczny 3kg

Pilzneński 2 kg

Carahell 0,2kg

Zakwaszający 0,1 kg

 

Zakwaszającego nie było w przepisie. To moja "inicjatywa" Jak się z tym obchodzić ? Lubię lekki kwasek, ale w kilku pszenicznych to było przesadzone.

 

Zacieranie

- 45°C - 10 min

- 50°C - 15 min

- 63°C - 30 min

- 73°C - 40 min

Chmielenie

50g Lubelski

Po 10min – 25 g chmielu

Po 50min – 15 g chmielu

Po 75min – 10 g chmielu

I tu moje główne pytanie. Mam jeszcze 50g East Kent Gold, ok 20g Cascade 15g Challenger i odrobinę, może z 5g Citra.

Boję się trochę tych amerykańskich chmieli, bo zależy mi na wyraźnym bananie i goździku, ale jeśli sama marynka nie da fajnych efektów to proszę o rady.

Drożdże

Mauribrew Weiss

 

Zależy mi też, żeby piwo miało trochę body (czy to porządane w pszenicy ?) i było trochę bardziej alkoholowe - mogę jeszcze lekko zwiększyć zasyp.

Będę wdzięczny za wszystkie rady.

Edytowane przez Krisowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro to Twoje drugie piwo, wywaliłbym zakwaszający (on ma za zadanie zwiększyć fermentowalność zakwaszając zacier a nie dostarczać kwaśności do piwa), karmelowy tez chyba nie jest niezbędny.

Przerwy chyba ok, ja robiłem delikatnie inaczej (max 5°C i 5 minut różnicy)

Czemu tak długo chcesz gotować?

Nie wiem, ale myślę, że o ile Marynka jest tegoroczna (ok 10%AA) to 50 g to zdecydowanie za dużo.

Jaki litraż zakładasz?

 

Citra 5 g na 60 minut albo Marynka 5 g na 60

Cascade 7 g na 30 minut

Cascade 7 g na 10 minut

 

To moje propozycje.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lubelski na goryczkę, to według mojej wiedzy potencjalna trawa w piwie.

Daj na goryczkę te kilka gramów mocnego chmielu, a na smak/ aromat trochę więcej słabszego.

Ja proponuję

Citra 5 g na 60 minut albo Marynka 5 g na 60

Cascade 7 g na 30 minut albo Lubelski 10 g
na 30 minut

Cascade 7 g na 10 minut albo Lubelski 10 g
na 20 minu
Ko

Generalnie chodzi tylko o muśniecie tym chmielem i myślę, że nie masz się co bać amerykańców - lekki cytrus z lekkim bananem i lekkim goździkiem może ładnie zagrać.

 

Ściągnij jakiś program - najszybszy qbrew, optymalnie chyba Brewtarget - pomagają przy takich rozkminkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lubelski na goryczkę, to według mojej wiedzy potencjalna trawa w piwie.

Lubelski też się nada, zresztą jak każdy inny chmiel aromatyczny, o niskiej zawartości AA. Hefe-weizen i tak nie powinien mieć jakiejś wysokiej goryczki, to nie IPA, żeby wrzucać tu jakieś kosmiczne ilości chmielu. Według mojej wiedzy trawa w piwie jest raczej spowodowana niską jakością granulatu/zafałszowanym granulatem (niepotrzebne skreślić), niż samą odmianą. Podsumowując, każdy chmiel się będzie dobry, aby nadać piwu goryczkę na odpowiednim poziomie, a ten poziom nie powinien być nader wysoki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krisowski,hefe-weizen to piwo drożdżowo-pszeniczne, w którym charakterystyczną cechą są nuty bananowo-goździkowe pochodzące z drożdży, śladowa goryczka, wysokie nasycenie i mętność.

Pierwszego błędu czyli użycia drożdży WB 06 już nie popełniasz, plus dla Ciebie :D

Po drugie goryczka w tym piwie to rzecz marginalna, więc nie ma się co zbytnio przejmować chmieleniem, a już zwłaszcza na smak i aromat. Po prostu i tak nie chcemy tego czuć. Osobiście chmieliłbym tylko na goryczkę, lubelski lub marynka (raczej lubelski), a dawanie amerykańców odpuścił sobie zupełnie, bo to by była tylko sztuka dla sztuki. Słód zakwaszający zupełnie nie potrzebny. Bez tego, przy zasypie jaki podałeś, beersmith 2 polecił sypnąć 15g lubelskiego lub 10g marynki na początku 60cio minutowego gotowania (przy tegorocznych alfa-kwasach)

Po trzecie, amerykańce sobie zostaw na coś wybitnie chmielowego, a piwo zatrzyj raczej na wytrawnie, to też powinno być orzeźwiające i lekko kwaskowate :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszego błędu czyli użycia drożdży WB 06 już nie popełniasz, plus dla Ciebie

Z przymrużeniem oka, oczywiście? Jeśli nie, to wyjaśnij dlaczego miałby to błąd być.

Oczywiście, ale ja tych drożdży po prostu nie umiem obsługiwać, żeby z tego zacna pszenica wyszła. Nie tylko ja zresztą miałem z tym problemy. Z drugiej strony o takich sucharkach do pszenic jak Mauribrew Wiess nie słyszałem, więc jak dla mnie, zwłaszcza dla początkującego, wybór jest prosty :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo mnie aktualnie stać na drożdże za 50zł, więc z tego co poczytałem, Mauribrew Wiess to był chyba optymalny wybór.

To jest zrozumiałe ;) jeśli chodzi o suche, to i na WB-06 da się zrobić dobrą pszenicę, która może nawet wygrywać konkursy. Z suchych ludzie chwalą teżMangrove Jack's M20.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnie pytanie. Spotkałem się z czymś takim jak zbieranie piany podczas gotowania. Robić, nie robić ? Jaki jest tego zamysł ?

Ja nie zbieram. Jeśli robisz whirpool, to i tak te osady gorące osiądą w stożku, więc za bardzo się tym nie trzeba przejmować.

Generalnie z tego co wiem, to ich obecność w brzeczce nastawnej obniża kondycję drożdży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnie pytanie. Spotkałem się z czymś takim jak zbieranie piany podczas gotowania. Robić, nie robić ? Jaki jest tego zamysł ?

Raz, czy dwa zdarzyło mi się być zmuszonym do zebrania piany. Dlaczego? Po prostu nie mieściło mi się w kotle i nie mogłem intensywnie gotować. Nie ma innego sensownego wytłumaczenia zbierania piany podczas gotowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.