Skocz do zawartości

Środki czyszczące - soda kaustyczna (ług sodowy).


Rekomendowane odpowiedzi

Zacząłem używać do mycia gratów czystego wodorotlenku w nieco większych stężeniach i boleśnie się przekonałem, że nie jest taki znów bezpieczny. Łapy mam czerwone i błyszczące jakbym włożył do wrzątku.

Oj! Oblales sie niedawno? Przemyles od octem zeby zneutralizowac? Nie chce straszyc, ale moze byc paskudnie :tort::beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przemyśle spożywczym mycie sodą w tzw. CIP'ie to soda stężenie 2-3% i temperatura max. 80st.C myje wszystko - kwestia czasu. Zwiększenie stężenia nic nie daje, a znacznie zwiększa ryzyko poważnych poparzeń. W kwestii bezpieczeństwa to najbardziej niebezpieczną rzeczą jest rozrabianie roztworu. Powolutku małymi ilościami do zimnej wody.. do rozpuszczenia.. w trakcie rozpuszczania mocno grzeje. Nigdy do gorącej wody i sporej porcji.. nastąpi coś jak wybuch i po oczach!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Mam sprzęt do wyczyszczenia ale jak czytam ten wątek co się zastanawiam czy używać tej kaustycznej :).

Ale jeżeli już użyję to jakie proporcje zastosować tego środka by dokładnie wyczyścić i odkazić sprzęt?

W ostatniej warce miałem dzikie drożdże i czytałem że najlepiej wyczyścić wszystko właśnie tą sodą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I do tego przed wszystkim okulary ochronne na żeby zasłonić oczy (jakbyś się coś chlapnął) i rękawiczki żółte grube gumowe, bo to jednak jest żrący środek a lepiej zapobiegać niż później biadolić ;). Stężenie będzie takie jak napisał slotish i będzie dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak przy okazji, pytanie do chemików: czym sie różni KOH od sody kaustycznej? Widzę że na allegro jest dwa razy droższy. Jest jakaś róznica w działaniu między tymi dwoma środkami?

Edytowane przez slotish
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak przy okazji, pytanie do chemików: czym sie różni KOH od sody kaustycznej? Widzę że na allegro jest dwa razy droższy. Jest jakaś róznica w działaniu między tymi dwoma środkami?

Z chemicznego punktu widzenia różni się tylko pierwiastkiem z którego się składa. W działaniu nie powinno być różnicy, bo oba wodorotlenki tworzą w wodzie silnie zasadowe roztwory, które będą porównywalnie żrące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Czy ktoś orientuje się ile w przybliżeniu wynosi czas aktywności ługu sodowego (chodzi o gotowy roztwór wody z sodą kaustyczną ~3-5%)? Czy jest sens przelewać go z butelki do butelki pozostawiając roztwór w niej na kilka godzin?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w wiadrze nawet kilka tygodni, ale nie ma tam tak dużego dostępu powietrza. Wymieniam kiedy widzę że już nie doczyszcza butelek. Z tym że wkładam butelki do roztworu, zamykam wiadro, po 24h tylko wymieniam butelki. W ten sposób działa nawet kilka tygodni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś orientuje się ile w przybliżeniu wynosi czas aktywności ługu sodowego (chodzi o gotowy roztwór wody z sodą kaustyczną ~3-5%)? Czy jest sens przelewać go z butelki do butelki pozostawiając roztwór w niej na kilka godzin?

Ług sodowy możesz przechowywać długo, ale nie widzę celowości nalewania go w pojedyńcze butelki na parę godzin.Wygodniej chyba na te kilka godzin wrzucić kilka/kilkanaście butelek do fermentora i zalać to ługiem.Mniej zabawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. A jest jakiś czas jaki powinno trzymać wodę z  kwaskiem w butelkach po sodzie kaustycznej? Czy wystarczy przepłukać i wylać?

Reakcja w teorii jest natychmiastowa, przy założeniu doskonałego wymieszania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Jeśli chodzi o zakup sody kaustycznej można się zapytać weterynarza czy nie posiada takowej na zbyciu.

Jakiś czas temu kupowałem parę kilo sody do odkażania ramek używanych w pszczelarstwie.

Polecam stronę http://soda-kaustyczna.pl/ znajdziecie tam kilka ciekawych informacji na temat sody + informację gdzie kupić dobrej jakości sodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sorry za offtop, ale czy można gdzieś kupić ług sodowy (czysty, bez żadnych dodatków) najlepiej z atestem do żywności? On jest niezbędny do zrobienia oryginalnych bawarskich precli piwnych :-) do oktoberfestu jeszcze trochę, ale...

Edytowane przez soda-kaustyczna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jeśli chodzi o zakup sody kaustycznej można się zapytać weterynarza czy nie posiada takowej na zbyciu.

Jakiś czas temu kupowałem parę kilo sody do odkażania ramek używanych w pszczelarstwie.

Polecam stronę http://soda-kaustyczna.pl/ znajdziecie tam kilka ciekawych informacji na temat sody + informację gdzie kupić dobrej jakości sodę.

 

Do ogłoszeń kupna - sprzedaży mamy na forum specjalny dział - polecam, dla ułatwienia wkleję nawet link http://www.piwo.org/forum/19-kupi%C4%99-sprzedam-odst%C4%85pi%C4%99-praca/

 

ale uprzedzam, że przy minimalnym opakowaniu 25 kg to raczej wielu klientów tu nie znajdziecie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jeśli chodzi o zakup sody kaustycznej można się zapytać weterynarza czy nie posiada takowej na zbyciu.

Jakiś czas temu kupowałem parę kilo sody do odkażania ramek używanych w pszczelarstwie.

Polecam stronę http://soda-kaustyczna.pl/ znajdziecie tam kilka ciekawych informacji na temat sody + informację gdzie kupić dobrej jakości sodę.

 

Do ogłoszeń kupna - sprzedaży mamy na forum specjalny dział - polecam, dla ułatwienia wkleję nawet link http://www.piwo.org/forum/19-kupi%C4%99-sprzedam-odst%C4%85pi%C4%99-praca/

 

ale uprzedzam, że przy minimalnym opakowaniu 25 kg to raczej wielu klientów tu nie znajdziecie :)

 

W opracowaniu są też mniejsze opakowania, z czasem powinny pojawić się w naszej ofercie. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W opracowaniu są też mniejsze opakowania, z czasem powinny pojawić się w naszej ofercie.

 

jak to się ma do informacji że współpracujecie tylko z firmami?

 

druga sprawa - od wielu osób słyszałem, sam też przypadkowo sprawdziłem, że płatkowana jest gorsza w obyciu od granulatu, w szczególności w kontekście ewentualnej wilgoci - jeśli otworzycie się na klientów indywidualnych to będzie dostępny również granulat? 

 

jakie zniżki dla forumowiczów?

Edytowane przez jaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

od wielu osób słyszałem, sam też przypadkowo sprawdziłem, że płatkowana jest gorsza w obyciu od granulatu, w szczególności w kontekście ewentualnej wilgoci

Dokładnie tak jest , w dodatku bardziej zanieczyszczona mechanicznie od granulowanej . W dużych workach bryluję się totalnie . Sprawdziłem cenę zakupu ...... słabo to wygląda . Wiem dla tego że dostarczałem do kilku firm i zrezygnowali na korzyść granulowanej ( ze wschodu ) , choć cena była minimalnie wyższa ale jakość granulowanej nie do porównywania lepsza .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.