Skocz do zawartości

Wędzenie kiełbaski


GB...

Rekomendowane odpowiedzi

Tak robię -dzień wcześniej wieczorem już wieszam w pomieszczeniu gospodarczym ,aby podeschły do wędzarki wrzucam ustalam temp 30-50stopni ,wyciągam szyber i trzymam tak ok. 1 godz. Potem dopiero po zasunięciu szybra zaczynam wędzenie w gęstym dymie i czasami to trwa trochę za długo ,bo wychodzą niektóre lekko okopcone co bardziej uwidacznia sie po parzeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Beltigo, jaka jest różnica w smaku kiełbaski wędzonej 'surowej' a parzonej? U nas po 3 dniach nie było śladu po kiełbasce, infekcyjną wadę 'malizny' miała ~3kg. 5~6 kg będzie następnym razem. Edit-notka: właściwie to nie miałem czasu na wędzenie kiełbaski bo wędziłem pszenicę :)

Edytowane przez GB...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Ja od kilku dni zadymiam małe conieco:

 

post-5772-0-22799600-1397034313_thumb.jpg

 

post-5772-0-22662300-1397034369_thumb.jpg

 

Tam z tyłu wiszą jeszcze dwie szynki oprócz kiełbasy. Kiełbasy jest sporo, choć się nie wydaje, bo nierówne długości. W weekend pojadę nad stawy hodowlane i wezmę się za wędzenie pstrągów i może jeszcze uda mi się kupić sieję i sielawy od kaszubskich rybaków, bo uwielbiam te ryby. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dziś mam oddelegowane zadanie zakupu mięsa na kiełbasę. W tym roku tylko kiełbasa wędzona+biała, do tego dalsze eksp[erymenty z wędzeniem sera białego http://parawkuchni.blogspot.com/2013/10/wedzony-ser-twarogowy.html . Eksperymentalnie, jako sakąske chcemy uwędzić ozory wieprzowe. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, dzięki za podsunięcie pomysłu z tym wędzonym twarogiem. Jakiś czas temu jadłem takie coś z Lidla - gotowiec, pewnie potraktowany "aromatem wędzarniczym" i inną chemią, ale i tak mi przypasował. Czyli samodzielnie uwędzony będzie 100 razy lepszy, do tego różne kombinacje z przyprawami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

1 Maja upiekłem na grilu własną kiełbaskę. Trochę z internetu, trochę po swojemu, taki recepturowy mix. Całość ok 1kg: mięso zwykłe 0.7kg, skrawki wołowe 0.2kg, tłuszcz z boczku 0.1kg. Przyprawy: 2 ząbki czosnku, 12gr pektosól, 3gr pieprzu, pół grama gałki muszkatołowej, pół grama majeranku. Wykonanie identyczne jak wędzona kiełbaska. Wyszła super, ze względu na sezon będę powtarzał. Koszt mięsa na bazarach ~11zł i trochę czasu. Recepturka prawie idealna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 Maja upiekłem na grilu własną kiełbaskę. Trochę z internetu, trochę po swojemu, taki recepturowy mix. Całość ok 1kg: mięso zwykłe 0.7kg, skrawki wołowe 0.2kg, tłuszcz z boczku 0.1kg. Przyprawy: 2 ząbki czosnku, 12gr pektosól, 3gr pieprzu, pół grama gałki muszkatołowej, pół grama majeranku. Wykonanie identyczne jak wędzona kiełbaska. Wyszła super, ze względu na sezon będę powtarzał. Koszt mięsa na bazarach ~11zł i trochę czasu. Recepturka prawie idealna.

 

DO kiełbasy grilowe nie używa się peklosoli. Następnym razem zmień ją na sól.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ozorki wyglądają pysznie. Ja robię ozorki w galarecie w osłonce barierowej. Muszę następnym razem spróbować wędzenia.

Jeżeli chodzi o kolor kiełbasek wędzonych. Wiele osób wędzi kiełbasy jeszcze wilgotne i dlatego wychodzą ciemne osmolone. Kolor nie jest wykładnikiem dobrego uwędzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być wykładnikiem złego wędzenia, ale nikt nie jest w stanie wg tego stwierdzić na zdjęciu. Próba smakowa jest najpewniejsza.

Jeśli dobrze zrozumiałem, to jesteś gotowy kupić w sklepie spaloną wędzonkę, by po próbie smakowej ją oceniać?

Ja widzę na zdjęciu spaloną wierzchnią warstwę i jest to dla mnie oznaka złego wędzenia. Inna sprawa, że wnętrze wędzonki jest nawet smaczne, bo domowe zazwyczaj jest lepsze od oferty sklepowej, to nie zmienia faktu popełnienia błędu w sztuce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być wykładnikiem złego wędzenia, ale nikt nie jest w stanie wg tego stwierdzić na zdjęciu. Próba smakowa jest najpewniejsza.

Jeśli dobrze zrozumiałem, to jesteś gotowy kupić w sklepie spaloną wędzonkę, by po próbie smakowej ją oceniać?

Ja widzę na zdjęciu spaloną wierzchnią warstwę i jest to dla mnie oznaka złego wędzenia. Inna sprawa, że wnętrze wędzonki jest nawet smaczne, bo domowe zazwyczaj jest lepsze od oferty sklepowej, to nie zmienia faktu popełnienia błędu w sztuce.

Napisałem o ocenie wędzenia na zdjęciu. Chyba nie doczytałeś. Jeżeli widzisz kiełbasę na żywo to całkiem inna sprawa. Może ominąłem jakieś zdjęcie, ale jak kiełbasę podpiekasz w wędzarni to też będzie ciemna. Przy lichym zdjęciu - może spalona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.