Skocz do zawartości

Weizenbock a Dunkelweizen


Kamill

Rekomendowane odpowiedzi

mam pytanko o różnicę pomiędzy gatunkami piw Weizenbock a Dunkelweizen.

Czy dobrze się domyślam , że różnica polega tylko na mocy piwa, składy słodów podobne (chyba , że do weizenbocka można dodać trochę czekoladowego ), IBU i kolor podobne....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnią się zasypem :lol::cool:

Różnią się zasypem :lol::cool:

co to znaczy? ilością zasypu,? bo skład ten sam , czyli ponad 50% pszenicznego i monachijski lub wiedeński

ilością zasypu zwiększoną w Weizenbockach w celu uzyskania odpowiedniego BLG

Edytowane przez Kamill
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem napisać stylem. Jak dla mnie to diabeł tkwi w szczegółach. Jedyne wyjście to zrobić, bo soczyste opisy będą tylko opisami. Jak nie beknę to nie zapamiętam piwa :lol::beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.wiki.piwo.org/Dunkelweizen

 

Ogólne wrażenia

 

Umiarkowanie ciemne, przyprawowe, owocowe, słodowe, orzeźwiające ale oparte na pszenicy. Odzwierciedla najlepsze cechy drożdżowe i pszeniczne stylu hefeweizen zmieszane z bogatą słodowością Munich dunkel.

 

 

http://www.wiki.piwo.org/Weizenbock

Ogólne wrażenia

 

Mocne, słodowe, owocowe, oparte na pszenicy ale, łączące najlepsze walory dunkelweizena z bogatą mocą i treściwością koźlaka

 

 

W weizenbocku masz też:

Mocny aromat ciemnych owoców (śliwek, suszonych śliwek, rodzynek i winogron)

Długo leżakowane egzemplarze mogą wykazywać oznaki utlenienia, przypominające sherry i jest to jeden ze składników kompleksowego smaku.

Edytowane przez bart3q
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja odpowiedź będzie zdecydowanie subiektywna, tym bardziej że odnosi się do mojej własnej produkcji: piwa te różnią się smakiem. O ile dunkelweizen szału nie robi, o tyle weizenbock to chyba najlepsze moje piwo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mocny aromat ciemnych owoców (śliwek, suszonych śliwek, rodzynek i winogron)

Mocny aromat ciemnych owoców (śliwek, suszonych śliwek, rodzynek i winogron)

aromaty te wytworzą się ze słodów i przede wszystkim z drożdzy? czy zalecałby ktoś dodanie niewielkie ilości rodzynek czy suszonych śliwek (wątpię w takie rozwiązanie)

piwa te różnią się smakiem

w to nie wątpię ale moje pytanie dlaczego się nim róźnią? czy różnica w smaku będzie spowodowana poprzez różne proporcje dodania słodów do zacierania w celu zwiększenia BLG , czyli np. na 20 litrów brzeczki

Dunkelweizen 2,5 kg pszenicznego , 2 kg monachijskiego

Weizenbock 3,5kg pszenicznego, 3kg monachijskiego plus ewentualnie 50gram czekoladowego czy 100g karmelowego?

Edytowane przez Kamill
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mocny aromat ciemnych owoców (śliwek, suszonych śliwek, rodzynek i winogron)

 

aromaty te wytworzą się ze słodów i przede wszystkim z drożdzy? czy zalecałby ktoś dodanie niewielkie ilości rodzynek czy suszonych śliwek (wątpię w takie rozwiązanie)

Głównie słody - ciemne karmelowe, trochę utlenienie, trochę mogą też drożdże.

przy okazji tego wątku zapytam czy gęstwa drodźowa z Hefe Weizena robionego na drożdzach WB 06 może posłużyć do zadania w piwach opartych na słodach niepszenicznych np. (skrajny przykład) do RISa

Tak ale piwo będzie mocno niestylowe, drożdże weizenowskie do weizenów.

w to nie wątpię ale moje pytanie dlaczego się nim róźnią?

Głównie przez różny ekstrakt.

Zresztą w opisie stylu weizenbocka: Piwo dunkelweizen warzone jest do mocy koźlaka albo doppelbock.

Edytowane przez kantor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.