Skocz do zawartości

Wyprażanie butelek w piekarniku


bart3q

Rekomendowane odpowiedzi

Ja też zalewam 1l piro,

1 litr piro to na kilka miesięcy mi wystarcza. Mam go w rozpylaczu, spryskuję cały fermentor, nakrywam pokrywą i stoi sobie w garażu kilka tygodni. Wrzucam też do niego wszystkie inne drobiazgi, również popsikane. Nigdy infekcji nie miałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też zalewam 1l piro,

1 litr piro to na kilka miesięcy mi wystarcza. Mam go w rozpylaczu, spryskuję cały fermentor, nakrywam pokrywą i stoi sobie w garażu kilka tygodni. Wrzucam też do niego wszystkie inne drobiazgi, również popsikane. Nigdy infekcji nie miałem.

 

Takie rozpuszczone w wodzie piro po jakimś czasie nie traci swoich właściwości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chlor oprócz tego, że śmierdzi (ale piro też), to ma jeszcze tą wadę, że w przypadku niedokładnego wypłukania może w piwie stworzyć chlorofenole.

I później apteka w piwie.

 

A skąd taka teoria? ClO2 o którym mowa jako chlor, nie wymaga płukania i nie wpływa na piwo. Dezynfekuje on na styku powierzchni, i szybko się utlenia, dodatkowo nie ma tak intensywnego zapachu jak piro. Gotowe piwo, wiele osób wlewa bez płukania po ClO2 butelek i jakoś nie wyczułem u nich apteki, ba sam tak robię od 8 warek w tym AIPA, w której jest dużo chmielu, a dentysty nie wyczułem :) Było nie raz wałkowane na temat apteki w piwie na forum. Dla przypomnienia:

 

][/font]

Jeżeli jest to aromat szpitalny, lizol to jest to infekcja dzikimi drożdżami, natomiast jeżeli jest raczej dentystyczny, dawnych plomb czy tzw. "lekarstwa" wsadzanego w zęby, to jest pochodzenia chlorowego. Apteka to też chlorofenol, którego obecność może być wynikiem stosowania chlorowych wybielaczy (ACE) do dezynfekcji. Dlatego też przy ich stosowaniu należy pamiętać, aby dokładnie wypłukać cały sprzęt, aby nie pozostawić resztek chloru, który w reakcji z fenolami pochodzącymi od drożdży daje właśnie chlorofenol.

 

Gdzie chodzi raczej tu o wybielacze czyli ACE i Bielinka niż o ClO2.

Edytowane przez Undeath
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie opary też dezynfekują. Oczywiście mowa o zamkniętych pojemnikach. Potrafią zjeść metalową nakrętkę bez problemu.

W końcu ClO2 to gaz, a my stosujemy wodny roztwór, więc w oparach też ClO2 jest.

O aptece w piwie nie ma mowy. Ja zawsze staram się wylać roztwór tak by chmura ClO2 została w środku i aby wlewana ciecz ją wypychała. Mam pewność, że powietrze kontaktujące się z piwem/brzeczką jest czyste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eksperymentalnie stwierdziłem, że aptekę daje źle wypłukany Domestos. Nie płukany ClO2 nie daje żadnych posmaków - również doświadczalnie.

No i jeszcze zrobiłem jakiś czas temu taki eksperyment, że 5 butelek wypłukałem tylko wodą, resztę tradycyjnie ClO2. Wynik był taki, że spośród tych pięciu:

- jedno piwo lekko skwaśniało, drożdże łatwo odrywały się od dna

- jedno piwo skwaśniało ledwie wyczuwalnie, drożdże też fruwały

- trzy piwa były bez zarzutu, tak jak te z użyciem ClO2

 

Po tym doświadczeniu nie chcę ryzykować nawet jednego kwacha nie używając np ClO2, bo cała operacja trwa kilkanaście minut, a ile czasu średnio poświęcamy na wyprodukowanie jednego piwa? Właśnie kilkanaście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla odmiany najwiekszą bzdurą przeczytaną na forum jest to, że piro nie wnosi nic do piwa, nie trzeba płukać.

wali siarą aż miło. może ten aromacik znika z czasem, ale np. pszenicę czy ipa to się świerze pije. i czuć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piro mnie strasznie dusiło, teraz używam CLO2 ale na to narzekają teraz domownicy :/ nikomu nie dogodzisz(piwo to jest komu wypić) do czyszczenia używam wybielacza oxy z auchan, do dezynfekcji clo2 rozpylam z atomizera. Generalnie sprzęt jest myty zaraz po zakończeniu robót i spryskiwany clo2, później przed użyciem przepłukiwany jest gorącą wodą i jeszcze raz spryskiwany clo2. Butelki po wypiciu są płukane i.... pryskane clo2 :) i do "krzynki" przed kapslowaniem ponawiam akcję z płukaniem i clo2.

Może to wszystko nadgorliwe ale jakoś udaje się uniknąć syfu.

Sam wcześniej kombinowałem z bielinkami czy innymi wybielaczami ale jakoś teraz uważam że clo2 mimo konieczności aktywacji to najwygodniejszy środek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla odmiany najwiekszą bzdurą przeczytaną na forum jest to, że piro nie wnosi nic do piwa, nie trzeba płukać.

wali siarą aż miło. może ten aromacik znika z czasem, ale np. pszenicę czy ipa to się świerze pije. i czuć.

 

A dla mnie bzdurą jest gadanie, że to piro wnosi siarkę do piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla odmiany najwiekszą bzdurą przeczytaną na forum jest to, że piro nie wnosi nic do piwa, nie trzeba płukać.

wali siarą aż miło. może ten aromacik znika z czasem, ale np. pszenicę czy ipa to się świerze pije. i czuć.

 

A dla mnie bzdurą jest gadanie, że to piro wnosi siarkę do piwa.

 

2 razy na różnych drożdżach wb06 i us05. po dwie warki na drożdze i faken siara.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na allegro. Preparat nazywa się armex.

 

2 razy na różnych drożdżach wb06 i us05. po dwie warki na drożdze i faken siara.

 

To bardziej znaczy, że dwa razy nie dopilnowałeś fermentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że wyprażamy, tylko potem się nieco wymiary i pojemność zmieniają. Od kiedy zacząłem wyprażać fermentory, to moje życie nabrało sensu, a piwo zaczęło być wyśmienite. Od nowego kształtu fermentora mój browar zmienił nazwę na "Browar talerzowy". POLECAM iks de!

Trolololo :smilies: (Wybaczcie, nie moggłem się powstrzymać, zresztą zapewne tak samo, jak kolega powyżej :P )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.