Skocz do zawartości

Pabianicki Browar Domowy Biniauer


Biniu

Rekomendowane odpowiedzi

Też postanowiłem poprowadzić zapiski na forum. Za mną 7 warek dzięki, którym udało mi się wypracować jako taką technikę warzenia, odpowiednią do panujących w moim domu warunków.

 

#8 Dark Passenger

warzone 13.11.2013

 

Surowce fermentowalne:

  • 1 kg - Słód Pale Ale
  • 2 kg - Słód Pilzneński
  • 0,66 kg - Słód Pszeniczny
  • 0,25 kg - Słód Monachijski
  • 0,25 kg - Słód Jęczmienny Czekoladowy
  • 0,25 kg - Pszenica palona
  • 0,25 kg - Jęczmień palony

Chmiele:

  • 36 g - Marynka 7,1% aa

Drożdże:

  • Fermentis Safale S-04

Dodatki inne:

 

 

Schemat zacierania:

  • 63-61°C - 50'
  • 73-71°C - 20'
  • 75°C - 5'

Wysładzanie i filtracja: Wysładzanie do ok 30 L

 

Czas gotowania: 60

 

Schemat chmielenia:

  • Marynka - 60'

 

Brzeczka nastawna ok. 23 L ok 11,3°Blg + 1,2 L rezerwy.

Coś na wzór Dry Stout, by wykorzystać pozostałości słodów z poprzednich warek. Zacierane wybitnie na "wytrawnie". Zobaczymy co z tego wyjdzie, mam nadzieję, że trochę mocniej odfermentuje, niż robiony wcześniej Stout Owsiany na tych drożdżach prosto z saszetki.

 

Chyba już przestało fermentować - oceniam po wydzielaniu się ciepła w pudle fermentacyjnym.

Edytowane przez Biniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzisiaj zajrzałem do mojego al'a Dry Stoutu. Zacieranie prowadziłem tak aby uzyskać jak najwięcej cukrów fermentujących. Mimo to jakoś wybitnie niskiego odfermentowania nie uzyskałem. Co utwierdza mnie w przekonaniu, że schemat zacierania nie ma jakiegoś wielkiego wpływu na ten parametr piwa, a użyte drożdże.

 

Z wyjściowych 11,3°Blg zeszło do 3°Blg. Zabutelkowałem z dodatkiem 54 g cukru rozpuszczonego w 1,2 L rezerwy. Razem wyszło 22 L. Według programu Jacka Kocukra nagazowanie powinno 2,3 v/v wynieść.

 

Zebrałem też 1,5 L gęstwo-piwa. Muszę to przemyć kilka razy, bo w piątek chcę warzyć jakiegoś jasnego Ale.

Edytowane przez Biniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co utwierdza mnie w przekonaniu, że schemat zacierania nie ma jakiegoś wielkiego wpływu na ten parametr piwa, a użyte drożdże.

S-04 nie są jakoś wybitnie żarłoczne to fakt i nie schodzą nisko, ale schemat zacierania również odgrywa ważną rolę, myślę że gdybyś zacierał jednotemperaturowo uzyskałbyś głębsze odfermetowanie. Mimo że zacierałeś przez 50 minut na wytrawnie, te 20` w 72°C też jeszcze zrobiło swoje. Wbrew pozorom podgrzanie zacieru powyżej 70°C uwalnia jeszcze trochę nieprzerobionej skrobi uwięzionej w ziarnie.

Edytowane przez Bzdzionek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To o czym piszesz ma sens i zgadzam się z tym. Zrozumiałem to jak poznałem budowę skrobi w jęczmieniu.

 

Skrobia w jęczmieniu składa się z dużych i małych ziaren (małych jest więcej, ale wagowo zdecydowanie przeważają te większe). Duże szybko kleikują już w 60°C, te najmniejsze dopiero z upływem zacierania i wzrostem temperatury, a niektóre nie pękną nawet do końca zacierania.

 

Czyli lepiej byłoby zacierać w 66/67°C ? Dopóki b-amylaza nie jest jeszcze inaktywowana?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak, takim złotym środkiem wydaje się być temperatura zacierania 66°C, wtedy uzyskujemy nieco mniejszą fermentowalność brzeczki niż w 62°C ale lepszą wydajność :) Należałoby również zwrócić uwagę na wartość pH, im niższe tym bardziej jest faworyzowana b-amylaza (optimum pH dla b-amylazy 5.4-5.6)

Edytowane przez Bzdzionek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wczorajszym spotkaniu łódzkiej grupy piwowarów i degustacji naprawdę dużej ilości dobrych piw ciężko było wstać, a w głowie czułem lekki szum. Jednak zaplanowane było warzenie i musiało się odbyć.

#9 Export

warzone 06.12.2013

 

Surowce fermentowalne:

  • 5 kg - Słód Pale Ale Strzegom
  • 0,5 kg - płatki owsiane błyskawiczne
  • 0,16 kg - Słód karmelowy 150 EBC Stzregom

Chmiele:

  • 36 g - Marynka
  • 31 g - Lubelski

Drożdże:

  • Fermentis Safale - 04. Gęstwa - trzecie użycie.

Dodatki inne:

  • 2 łyżeczki Mech Irlandzki

Schemat zacierania:

  • 63-61°C - 30'
  • 73-71°C - 30'
  • 75°C - 5'

Wysładzanie i filtracja: Wysładzanie do 32 L

 

Czas gotowania: 80

 

Schemat chmielenia:

  • 70' - Marynka
  • 1' - Lubelski

Brzeczka nastawna 22 L o ekstrakcie 13,5°Blg + 2,5 L rezerwy.

 

Znajomy poprosił mnie o uwarzenie jakiegoś zwyczajnego piwa do popijania wieczorem. Jako, że Wity srity, ipy sripy to nie jego bajka zrobiłem zwykłe Pale Ale.

Poeksperymentowałem trochę i starałem się nieco dłużej pogotować brzeczkę oraz znacznie intensywniej niż zwykle. Aby nie odparować połowy brzeczki pół garnka było przykryte przykrywką (mam nadzieję, że DMS odparował :P ). Przełom uzyskałem naprawdę bardzo ładny, dużo białek zostało wytrąconych. Efekt był tego taki, że niewiele ponad 3 litry brzeczki zostało mi z osadami i chmielinami w garze. Odzyskałem z tego ~2,5 L czystej rezerwy.

Niestety stłukł mi się termometr, ale na szczęście mam elektroniczny z IKEI, widziałem, że wielu piwowarów go używa w swoich browarach, więc także dołączę do tego grona. Tylko muszę zabezpieczyć sondę przed dostępem wody.

Edytowane przez Biniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze wysładzam do objętości i raczej już nie koryguję ekstraktu (z lenistwa). Zapomniałem napisać, że uzyskałem 13,5°Blg w brzeczce nastawnej. Na pewno już skończyło fermentować (przynajmniej burzliwą) teraz dam mu jeszcze czas, żeby się wyklarowało i dofermentowało - cichej nie przewiduję. Za 2 tyg planuję rozlew.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka 9 rozlana do 42 butelek 0,5 L. Do refermentacji poszło 1,4 L rezerwy i 50 g cukru. Nagazowanie powinno wynieść 2,7 v/v.

Kolejne piwo bez przelewania na cichą i chyba poza chmieleniem na zimno cichej stosował nie będę. Piwo wyszło bardzo klarowne.

Zebrałem też ok 1 L gęstwy. Być może zrobię na niej jakąś swoją interpretację Brown Porteru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Popijając Stout (dobry, ale trochę za mało palony jak na mój gust- nauczka by sypać więcej palonego jęczmienia) z warki ósmej doszedłem do wniosku, że trzeba uzupełnić zapiski o piątkowej warce:

 

#10 London Calling

warzone 10.01.2014

 

Surowce fermentowalne:

  • Słód Pale Ale (Strzegom) - 3,15 kg
  • Słód Amber (Fawcett Malsters) - 0,5 kg
  • Słód Brown (Fawcett Malsters) - 0,5 kg
  • Słód Pszeniczny (Bestmalz) - 0,5 kg
  • Słód Karmelowy 600 EBC (Strzegom) - 0,25 kg
  • Słód Monachijski II (Bestmalz) - 0,25 kg
  • Słód Karmelowy 150 EBC (Strzegom) - 0,2 kg
  • Słód Chocolate (Fawcett Malsters) - 0,15 kg

Chmiele:

  • Challanger 7,2% granulat - 40 g
  • Fuggles 5,37% granulat - 15 g
  • East Kent Golding 6.0% granulat - 15 g

Drożdże:

  • Fermentis Safale - 04 - gęstwa, 4 użycie drożdży

Dodatki inne:

  • Gips piwowarski 5,5 g
  • NaCl - 6,5 g
  • Woda demiralizowana 10 L
  • Mech irlandzki

Schemat zacierania:

  • 63-61°C - 30'
  • 73-71°C - 30'
  • 75°C - 10'

Wysładzanie i filtracja: Wysładzanie do 36 L - do maksymalnej bezpiecznej pojemności gara

 

Czas gotowania: 80

 

Schemat chmielenia:

  • 70' - 30g Challanger
  • 25' - po 5g Challanger, Fuggles, East Kent Golding
  • 5' - po 5g Challanger, Fuggles, East Kent Golding

Po gotowaniu 29 L brzeczki 12°Blg.

Finalnie do fermentora poszło 24 L brzeczki 12°Blg i 2 L w słoiki.

 

 

Mój eksperyment i próba utworzenia Brown Porteru. Jak zwykle nie korzystałem z gotowych i sprawdzonych rozwiązań tylko zrobiłem po swojemu. Najwyżej będę się męczył z piciem. Podczas warzenia przygrywała mi płyta zespołu The Clash, nazwa taka, a nie inna.

 

Po 10 warkach prawie już doszedłem do całkowitej wprawy i wyrobiłem sobie swoje metody, może dobre, może złe. Znalazłem też dobry dla mnie sposób na pozbycie się osadów białkowych i chmielin po gotowaniu - zrobić 5 L więcej piwa. Brzeczki po gotowaniu miałem jakieś 29-30 L, z czego przy 24 L w fermentorze przestałem ściągać. Po zawirowaniu większość osadziła się na środku, a drobniejsze farfocle wyłapałem na rajstopo-skarpetach założonych na końcu węża. Brzeczka bardzo klarowna była. Z pozostałych 5 L, 2 odzyskałem do słoików, z resztą nie chciało mi się pieścić.

 

Koniec końców brzeczka w menzurce brązowa, w szklance czarna, w garze miała kolor mlecznej czekolady. Ciekaw jestem niezmiernie co z tego wyjdzie.

 

Teraz minimum do marca przerwa w warzeniu. Potem ruszam z pszenicami na sucharkach by szybko uzupełnić zapasy w piwnicy.

Edytowane przez Biniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś zmierzyłem gęstość testu fermentacji. Pomiar wskazał ok. 3,5-3,6°Blg. Co mnie trochę zdziwiło, że przez te 4 dni piwko zdążyło się całkowicie sklarować. (Przynajmniej w 100 ml zlewce było idealnie przejrzyste). Do fermentora i tak nie zaglądam przez najbliższe 2 tyg minimum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Warka 10 Brown Porter rozlana do 53 butelek 0,5 l z dodatkiem 1,85 l rezerwy i 20 g sacharozy.

 

Pierwszy raz miałem tak masakrycznie zabrudzone wiadro i pokrywę pozostałościami piany po fermentacji. Gorąca woda, delikatne skrobanie łyżeczką, płyn do mycia naczyń - nic nie pomagało. (te osady bardzo ładnie chmielem pachniały, aż szkoda było się ich pozbywać ;) ). Rozrobiłem 3 litry gorącego 4% roztworu NaOH, odwróciłem do góry dnem zamknięte wiadro i po 20 minutach wszystko elegancko czyściutkie. Super sprawa to NaOH, polecam każdemu. Fermentor bialutki jak nigdy.

Edytowane przez Biniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NaOH masz czysty czy używałeś jakiś roztwór kreta? Gdzie ewentualnie można kupić?

Na alledrogo jest sody kaustycznej pełno, opłaca się kupić większe ilości tego bo dość sporo idzie :) Mi już z wora 25 kg zostało 15 kg w ciągu półroku... tylko w sumie ja robię dość często piwo. Kreta trzeba uważać bo dodają teraz do niego glin który syfi wiadro trochę, jest jeszcze attack który zawiera 40% NaOH, i tak najbardziej opłacalny jest czysty tu kupowałem, najtaniej, szybko i porządnie zapakowane, ma też mniejsze ilości: http://allegro.pl/soda-kaustyczna-granulki-naoh-25-kg-najtaniej-fva-i3932347683.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czysty NaOH na allegro kupiłem: http://allegro.pl/soda-kaustyczna-platki-najtaniej-4kg-i3927317163.html?source=mlt

Z butelkami też świetnie sobie radzi. Miałem kilka w ogóle nie opłukanych z osadu drożdżowego. Gorący roztwór potem 3x płukanko i błysk Panie, błysk!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile sypiesz NaOH na butelkę? Kupiłem kilogram, niestety ze względu na nie do końca prawidłowe przechowywanie część chyba się trochę utleniła i teraz muszę sypać jakieś 6g/l by uzyskać właściwą "śliskość" roztworu. Więc utylizacja tego co zostało jako środek do mycia butelek byłaby dość dobrym rozwiązaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

#11 Łódzka śmietanka

warzone 03.05.2014

 

Surowce fermentowalne:

  • 3,6 kg - Słód pszeniczny Bestmalz
  • 1,6 kg - Słód Pale Ale Strzegom
  • 0,25 kg - Słód karmelowy 30 EBC Strzegom
  • 0,05 kg - Słód zakwaszający Weyermann

Chmiele:

  • 30 g Marynka 7,8% alfa kwasów zbiór 2012

Drożdże:

  • Mauribrew Weiss.

Dodatki inne:

 

 

Schemat zacierania:

  • 45°C - 20'
  • 63-61°C - 30'
  • 73-71°C - 30'
  • 75°C - 5'

Wysładzanie i filtracja: Do objętości 35 L

 

Czas gotowania: 60

 

Schemat chmielenia:

  • Chmielenie brzeczki przedniej 30 g Marynka

Fermentacja: Temperatura otoczenia 18°C. (Utrzymywana w lodówce - mega sprawa. Tutaj wielkie podziękowanie dla kolegi Leszcza, który wyłożył mi w sposób łopatologiczny schemat podłączenia sterownika do lodówki!)

 

 

Po prawie 5 miesiącach przerwy, dokładnie w pierwszą rocznicę warzenia chciałem zrobić piwo do szybkiego spożycia. Hefeweizeny bardzo lubię i od nich zaczynałem przygodę z piwami innymi niż lager. Więc wybór był oczywisty. Niestety z braku naczynia do odbioru dekoktu zacieranie nietradycyjne, infuzyjne, ale piłem kilka pszenic tą metodą robionych i nic im nie odbiegało.

Było to też pierwsze warzenie w nowym mieszkaniu (kuchnia 4m^2) nie obyło się bez przygód, gdy filtracja utkwiła w miejscu, kombinowałem coś przy wężyku ściągającym filtrat, wiadro przechyliło się i dobre 5 L zacieru wylądowało na podłodze zachlapując przy okazji wszystkie szafki (LP obrażona do końca dnia :D )

Edytowane przez Biniu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

23 maja zabutelkowałem pszenicę do refermentacji używając rezerwy i sacharozy. Celowałem w 2,9 v/v. Zobaczymy co z tego wyjdzie, za tydzień planuję pierwszą degustację. Chociaż korci mocno by dzisiaj już otworzyć (brak piwa w browarze ;( ). Jutro jak nic się znowu nie przytrafi kolejna podobna warka, tyle, że zamiast Pal Ale użyję już pilzneńskiego, sypnę więcej karmelu i zwiększę nieco zasyp by finalnie z 13°Blg po gotowaniu dostać (a wyjdzie co wyjdzie). Na pewno też nie będę się bawił w ciągłe wysładzanie, tylko wodę na 3 porcję podzielę i będę dolewał z impetem by wszystko się zbełtało i złoże trochę podniosło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#12 Łódzka śmietanka

warzone 31.05.2014

 

Surowce fermentowalne:

  • 3,4 kg Słód pszeniczny Bestmalz
  • 1,5 kg Słód pilzneński Strzegom
  • 0,25 kg Słód Pale Ale Strzegom
  • 0,3 kg Słód karmelowy 150 EBC Strzegom
  • 0,05 Słód zakwaszając Weyerman

 

Chmiele:

  • 33 g - Marynka 2012 7,8% alfa kwasów

 

Drożdże:

  • Mauribrew Weiss gęstwa 1 zbiór

 

Dodatki inne:

 

 

Schemat zacierania:

  • 43-42°C - 20'
  • 63-61°C - 30'
  • 73-71°C - 30'
  • 75°C - 15'

 

Wysładzanie i filtracja: Do objętości 36 L

 

Czas gotowania: 70

 

Schemat chmielenia:

  • 33 g Marynka do brzeczki przedniej.

 

Powtóreczka weizena na zebranej gęstwie Mauribrew. Skład zasypu nieco zmieniony ze względu na czyszczenie "magazynu". Miało być więcej ekstraktu niż ostatnio, ale coś mi się pomieszało przy ważeniu i w garze wylądowało tyle samo słodów co ostatnio. Dodatkowo wysłodziłem do maksymalnej objętości garnka i uzyskałem dużo brzeczki (z czego część wylałem z osadami do kanału bo nie chciało mi się tego oddzielać).

 

Fermentacja idzie sobie w najlepsze już. Co gęstwa to gęstwa. Lodówkę ustawiłem na 18°C, ile tam w fermentorze diabeł wie. Drożdże zadawałem przy 18°C brzeczki nastawnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

W sobotę rozlałem warkę nr 12, a w niedzielę przyszedł czas na kolejną.

 

#13 Banan w czekoladzie

warzone 29.06.2014

 

Surowce fermentowalne:

  • 2,5 kg - słód pszeniczny Bestmalz
  • 2,5 kg - słód pilzneński Strzegom
  • 0,5 kg - słód karmelowy 600 EBC Strzegom
  • 0,25 kg - słód karmelowy 30 EBC Strzegom
  • 0,05 kg - słód zakwaszający Weyermann

  • 0,1 kg - słód chocolate fawcett maltsters (dodany na 15 ostatnich minut zacierania, głównie dla podbicia barwy)

Chmiele:

  • 20 g - Marynka 7,8% alfa kwasów zbiór 2012
  • 15 g - Chalanger 7,1% alfa kwasów zbiór 2012

Drożdże:

  • Mauribrew weiss - gęstwa II pokolenie

Dodatki inne:

 

 

Schemat zacierania:

  • 60°C zasyp
  • 30 minut - 64-62°C
  • 30 minut - 72-70°C
  • 10 minut - 75°C

Wysładzanie i filtracja: Wysładzanie do maksymalnej objętości garnka ~35l

 

Czas gotowania: 80

 

Schemat chmielenia:

  • 60' - Marynka 20 g
  • 40' - Challanger 15 g

Była gęstwa po dwóch poprzednich hefeweizenach w planach był rogenbier, ale zagapiłem się z zamówieniem słodów i postanowiłem uwarzyć cokolwiek z tego co mam. Wyszło coś ciemnego. Raczej średnio zgodne z dunkelweizenem ;)

Takie warzenie jak lubię, bez próby wpasowania się w jakikolwiek styl. Po prostu liczę na smaczne piwo.

 

Gęstwa jak zwykle bardzo fajnie ruszyła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Biniu zmienił(a) tytuł na Pabianicki Browar Domowy Biniauer

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.