Skocz do zawartości

Porter Bałtycki - dylematy


kopyr

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałbym uwarzyć porter bałtycki, 20-22°Blg 18-20L. Nie chcę używać ekstraktów, bo ich po pierwsze nie mam. Z wód wysłodkowych planuję jakieś lekkie monachijskie ciemne. I teraz tak, jedyne co jest pewne to mam 200g słodu palonego z Żywca i na pewno musi on być w zasypie. :) Piwo ma być dłuuugo leżakowane, stąd planuję je mocne i trochę przechmielone.

 

Widziałbym to tak:

pilzneński - 3,5kg

monachijski - 3,5kg

karmelowy (carahell) - 0,5kg

karmelowy ciemny Strzegom - 0,5kg

słód palony (z Żywca) - 0,2kg

płatki owsiane błyskawiczne 0,4kg

 

Marynka (5-6% a-k) szyszka 100g

 

Zacieranie:

55°C - 10'

62°C - 30'

72°C - 30'

 

Gotowanie:

120'

Marynkę wrzucam w 60'

 

Drożdże Munich Lagery gestwa, dużo. Jakieś 200ml.

 

Co o tym sądzicie? W jakiej ilości wody to zacierać? 25l? 30l?

Czy dodać jeszcze jakieś barwiące Carafa, palony jęczmień, barwiący Strzegom?

Rozumiem, że tylko brzeczkę przednią spuścić, ewentualnie wysładzać tak długo, żeby uzyskać te 18°Blg, z wód wysłodkowych monachijskie ciemne. Czy wystarczy słodu, czy może zwiększyć zasyp?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej da się zrobić portera z samych słodów, trzeba tylko mieć duży gar, 30L raczaj nie wystarczy i pogodzić sie z mniejszą wydajnością - ew. cienkusz możesz wykorzystac na "małe piwko".

 

Poniżej jest przepis na portera którego uwarzyłem, ponad 9 kg ziarna. Zacząłem w 25L wody, wysładzałem 13L. Dostałem ok. 27L 18Blg do gotowania, ostatni cienkusz miał 10 Blg.

 

Recipe Specifications

--------------------------

Batch Size: 22.70 L

Boil Size: 27.82 L

Estimated OG: 20.894 Plato

Estimated Color: 68.5 EBC

Estimated IBU: 38.5 IBU

Brewhouse Efficiency: 70.00 %

Boil Time: 90 Minutes

 

Ingredients:

------------

Amount Item Type % or IBU

5.44 kg Munich Malt II (22.0 EBC) Grain 58.18 %

3.17 kg Pilsner (2 Row) Ger (4.0 EBC) Grain 33.90 %

0.23 kg Caramunich? TYPE III (150.0 EBC) Grain 2.46 %

0.23 kg Special B Malt (350.0 EBC) Grain 2.46 %

0.17 kg Carafa Special II (1200.0 EBC) Grain 1.82 %

0.11 kg Czekoladowy ?? (700.0 EBC) Grain 1.18 %

100.00 gm Lublin [3.00 %] (60 min) Hops 35.7 IBU

30.00 gm Lublin [3.00 %] (15 min) Hops 2.9 IBU

1 Pkgs Bohemian Lager (Wyeast Labs #2124) Yeast-Lager

 

 

Mash Schedule: Temperature Mash, 1 Step, Medium Body

Total Grain Weight: 9.35 kg

----------------------------

Temperature Mash, 1 Step, Medium Body

Step Time Name Description Step Temp

60 min Saccharification Add 25.00 L of water at 72.2 C 66.0 C

10 min Mash Out Heat to 75.6 C over 10 min 75.6 C

 

Uwagi: słabo przefermentował, następnym razem będę zacierał bardziej wytrawnie np. 62* 30' i 72* 30'

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :)

 

Duży gar potrzebny. 35l minimum. Już współczuje tego mieszania.

ostatnio mieszałem 7600 g w 22 l, nie było źle :D

To w jakiej ilości wody zacierałeś?

 

7,6kgx3l= 22,8l wody. Już na początku się nie mieści.:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gar to nie problem, mam 90-100L, także spoko.

 

Jak najbardziej da się zrobić portera z samych słodów, trzeba tylko mieć duży gar, 30L raczaj nie wystarczy i pogodzić sie z mniejszą wydajnością - ew. cienkusz możesz wykorzystac na "małe piwko".

Tak właśnie chcę zrobić. Chciałbym, żeby drugie piwo miało minimum 10°Blg. O ile powinienem zwiększyć zasyp?

 

Poniżej jest przepis na portera którego uwarzyłem, ponad 9 kg ziarna. Zacząłem w 25L wody, wysładzałem 13L. Dostałem ok. 27L 18Blg do gotowania, ostatni cienkusz miał 10 Blg.

Rozumiem z tego, że potrzebowałbym większy zasyp. żeby zrobić 2 piwo. To zwiększę może pilsa do 5kg.

 

Co do reszty zasypu, to ciemny karmel będzie robił za Caramunicha, i dorzucę tego Special B i CarafęIII/barwiący.

 

Uwagi: słabo przefermentował, następnym razem będę zacierał bardziej wytrawnie np. 62* 30' i 72* 30'

Tak właśnie zamierzam zacierać.

Czyli do ilu odferemtował?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :D

 

ostatnio mieszałem 7600 g w 22 l' date=' nie było źle :D[/quote']

To w jakiej ilości wody zacierałeś?

7,6kgx3l= 22,8l wody. Już na początku się nie mieści.:)

Jacer przeca napisałem że zacierałem w 22l :D tylko sie nieprecyzyjnie wyraziłem ze chodzi mi o wodę a nie o garnek, sorki :)

ja mam gar 50 l emaliowany i mi sie bez problemu mieści :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli do ilu odferemtował?

do 8 Blg, a chciałbym do 4

 

Co do drugiego piwka (parti-gyle) trudno to wyliczyc. Możesz założyc, ze dostaniesz 10L wysłodzin 10 Blg, dodaj tyle, jak na warkę jeszcze 10 litrów 10 Blg.

Ja nie robię piwa z cienkusza, zwykle marnie wychodzi, bo zasyp jest dopasowany do dużego piwa, a roboty prawie tyle samo co ze zwykłym piwem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :P

Czyli do ilu odferemtował?

do 8 Blg' date=' a chciałbym do 4[/quote']

Jakis czas temu miałem okazje pić 3 letniego portera od kolegi Mark33 zacieranego w ten sposób:

http://www.browar.biz/forum/showpost.php?p=556820&postcount=166

 

w smaku piwo bardzo słodkie, sam Marek powiedział że popełnił ewidentny bład w zacieraniu. Czyli musi być dłuższa przerwa na alkohol. Z tego co pamietam piwo odfermentowało mu do 6 °Blg - w tym przypadku to co pisze Coder ma sens, takie piwo powino byc głębiej odfermentowane żeby miało dobry smak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli do ilu odferemtował?

do 8 Blg' date=' a chciałbym do 4[/quote']

8°Blg wg mnie byłoby dopuszczalne, choć celował będę w 6°Blg. 4°Blg to zdecydowanie za głęboko jak na moje preferencje.

 

PS: Tylko chyba przy tak mocno alkoholowym piwie pomiar jest bardziej zaburzony przez alkohol niż normalnie. Może tu leży pies pogrzebany.

 

Co do drugiego piwka (parti-gyle) trudno to wyliczyc. Możesz założyc, ze dostaniesz 10L wysłodzin 10 Blg, dodaj tyle, jak na warkę jeszcze 10 litrów 10 Blg.

Ja nie robię piwa z cienkusza, zwykle marnie wychodzi, bo zasyp jest dopasowany do dużego piwa, a roboty prawie tyle samo co ze zwykłym piwem.

Roboty może i tyle samo, ale robię w tym samym czasie. A czas, to w przypadku BK, nawet nie pieniądz, czas jest po prostu bezcenny.

Edytowane przez kopyr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :P
Czyli do ilu odferemtował?

do 8 Blg' date=' a chciałbym do 4[/quote']

Jakis czas temu miałem okazje pić 3 letniego portera od kolegi Mark33 zacieranego w ten sposób:

http://www.browar.biz/forum/showpost.php?p=556820&postcount=166

 

w smaku piwo bardzo słodkie, sam Marek powiedział że popełnił ewidentny bład w zacieraniu. Czyli musi być dłuższa przerwa na alkohol. Z tego co pamietam piwo odfermentowało mu do 6 °Blg - w tym przypadku to co pisze Coder ma sens, takie piwo powino byc głębiej odfermentowane żeby miało dobry smak.

Mała uwaga: wartość FG może być myląca, można mieć piwo zacierane dość wysoko, które przefermentuje do końca i ma 6 Blg, i jest treściwe, słodowe, ale nie bardzo słodkie, bo dekstryny wiele słodyczy nie mają w sobie.

A można mieć piwo zacierane wytrawnie, które też skończy na 6 Blg, ale powinno dojśc do 4 Blg, tylko drożdże nie dały rady. To piwo będzie dużo słodsze, bo zostanie w nim 2 Blg cukrów prostych, dużo słodszych niż dekstryny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje portery schodzą do ok 7°Blg , Jeden był 6°Blg. To i tak dobry wynik. Ale gorsze jest to, że nie mogłem poczatkowego uzyskać w okolicach 22°Blg. Ledwie wychodziły powyżej 20°Blg . Przy zacieraniu ponad 9 kg słodów w 25 litrach wody. JK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.