Skocz do zawartości

chmielenie na zimno a IBU


buli

Rekomendowane odpowiedzi

  • 9 lat później...

To chyba będzie odpowiedni wątek, choć stary, toteż odświeżam.

 

Na kveikach wyszedł mi wiedeński "lager", startowe BLG 10,5, po półtorej doby 3,5, jeszcze trochę potrzymam, może zejdzie jeszcze coś, bo wyszło mi jednak ciutkę zbyt słodowo, a chmielowo praktycznie wcale (dałem 50 gram Saaz, warka 20 litrów). Więc chciałbym dochmielić na cichej, właśnie po to, aby uzyskać pełniejsze odczucie goryczki. I trochę się boję, że przesadzę. Mam Mittelfruh 50 gram. Dałbym 20 gram może na dwa dni max? Co sądzicie? Nie przegoryczkuję sobie wiednia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, ciezkicoswybrac napisał(a):

Chmielenie na zimno wniesie minimalne ilości goryczy, ledwo odczuwalne . Zwłaszcza przy takim chmielu, który nie ma zbyt dużo alfa kwasów. Jak chcesz podbić goryczkę, to poczytaj o herbatce chmielowej.

 

No to poczytałem, wyszło mi, że jakbym 0,5 litra piwa blg 3,5 (bo teraz tyle ma) zagotował z 2 gramami chmielu o zawartości alfakwasów 3,1%, to bym miał 17 IBU (i to by była spoko goryczka dla mnie) w tym wywarze. Ale rozumiem, że aby w 20 litrach było to odczuwalne to musiałbym 40 gramów zadać, aby uzyskać 341 IBU, dodając do 20 litrów to by wyszło akurat 17 IBU. Czy ja dobrze liczę, czy coś zwaliłem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Rheged napisał(a):

 

No to poczytałem, wyszło mi, że jakbym 0,5 litra piwa blg 3,5 (bo teraz tyle ma) zagotował z 2 gramami chmielu o zawartości alfakwasów 3,1%, to bym miał 17 IBU (i to by była spoko goryczka dla mnie) w tym wywarze. Ale rozumiem, że aby w 20 litrach było to odczuwalne to musiałbym 40 gramów zadać, aby uzyskać 341 IBU, dodając do 20 litrów to by wyszło akurat 17 IBU. Czy ja dobrze liczę, czy coś zwaliłem?

Znowu żle, 341 IBU nie uzyszkasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.