Skocz do zawartości

RIS - prośba o dobre rady :)


Serpiente

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

szykuję się do RIS`a i wymodziłem taką oto recepturę. Proszę doświadczonych kolegów o wskazówki :)

 

RIS "Trzy kontynenty"

Imperial Stout

Type: Ze Słodów

Batch Size (fermenter): 15,00 l

Boil Size: 19,22 l

Boil Time: 90 min

 

Składniki

Ilość Nazwa Typ # %/IBU

3,00 kg Pale Malt (Weyermann) (6,5 EBC) Słód 1 42,4 %

1,00 kg Vienna Malt (6,9 EBC) Słód 2 14,1 %

0,70 kg Pilsner (2 Row) Ger (3,9 EBC) Słód 3 9,9 %

0,40 kg Chocolate Malt (886,5 EBC) Słód 4 5,6 %

0,40 kg Oats, Flaked (2,0 EBC) Słód 5 5,6 %

0,20 kg Carawheat (Weyermann) (98,5 EBC) Słód 6 2,8 %

0,20 kg Roasted Barley (Briess) (591,0 EBC) Słód 7 2,8 %

0,68 kg Molasses Cane Brown(157,6 EBC) Dodatki 8 9,6 %

0,50 kg Cane Brown Sugar (0,0 EBC) Dodatki 9 7,1 %

 

15,00 g Galaxy [14,00 %] - Gotowanie 60,0 min Chmiel 10 29,5 IBUs

20,00 g Fuggles [4,50 %] - Gotowanie 50,0 min Chmiel 11 11,8 IBUs

15,00 g East Kent Goldings (EKG) Gotowanie 40,0 min Chmiel 12 12 8,0 IBUs

20,00 g Centennial [10,00 %] - Gotowanie 30,0 min Chmiel 13 14,3 IBUs

20,00 g Nelson Sauvin [12,00 %] - Gotowanie 30,0 min Chmiel 14 17,2 IBUs

15,00 g Chinook [13,00 %] - Gotowanie 15,0 min Chmiel 15 7,3 IBUs

0,20 tsp Irish Moss (Gotowaniu 10,0 mins) Klarowanie16

2,0 pkg Danstar Nottigham - Ale Yeast Drożdze 17

 

Beer Profile

Est Original Gravity: 26,417 Plato

Est Final Gravity: 4,370 Plato

Estimated Alcohol by Vol: 12,9 %

Bitterness: 88,0 IBUs

Est Color: 94,7 EBC

 

Mash Profile

Mash Name: Single Infusion, Full

 

Czas Zacierania 68,0 C 90 min

Edytowane przez Serpiente
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomijając aspekt technologiczny podstawą dobrego RISa jest czas leżakowania i cierpliwość piwowara :)

 

to to akurat wiem :)

Założyłem, że ma to być piwo na przyszły sezon jesienno - zimowy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem problemem może być osiągnięcie takiego niskiego ekstraktu końcowego. Ja robiłem RISa na S-04 i z 25,4 zjechały na 8,3 co dało naprawdę słodkie piwo z 10% alk, jednak chmieliłem tak, zeby Brewtarget wyliczył mi niecałe 130 IBU. Wydaje mi się,że piwo dzięki temu jest napradę nieźle zbalansowane. Po długim leżakowaniu i tak nie ma co liczyć na aromaty z chmieli z NZ czy USA, więc proponuje zmianę chmielenia tak żeby uzyskać co najmniej 100 IBU,albo i więcej.Trzeba pamiętać, że im bardziej stężona brzeczka (u Ciebie ma być 26,4),tym gorsza efektywność chmielenia.

Ja po prostu dałbym tyle chmieli na 60 min (wszystkie,albo większość i to te o najwyższej zawartości alfa-kwasów),zeby uzyskać celowane przez Ciebie IBU.Im mniej chmielu sypniesz, tym mniej będzie chmielin i zarazem odpadu :)

Pozdrawiam i powodzenia :beer: :beer: :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po długim leżakowaniu i tak nie ma co liczyć na aromaty z chmieli z NZ czy USA,

 

właśnie miałem nadzieję, że jednak coś z tego pozostanie. Wiem, że po tym czasie wiele aromatów zaniknie, ale może jakiś mały śladzik jednak będzie :)

 

Lepsze byłyby do takiego piwa płynne drożdże, takie jak London Ale, albo Irish Ale.

 

Wiem o tym, ale nie posiadam niestety :( więc zrobię na suchych. Myślałem nad zadaniem jednej saszetki na początek i po tygodniu drugiej. Scooby tak kiedyś zrobił ze swoim porterem i wyszedł mu b. dobry, no ale przenosił faktycznie na gęstwę. Mam nadzieję że suche też dadzą radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma to większego sensu. Lepiej zrobić starter lub zadać gęstwę po poprzednim, lżejszym piwie. No i natlenienie na początek fermentacji. Można jeszcze dodać szczyptę DAPu.

Ja powiem odwrotnie - robiłem RIS'a właśnie na Nottighamach i dały radę. Dosypałem tylko trochę świeżych przed butelkowaniem i poszło ładnie, choć trzeba przyznać, że nie zeszły za nisko. Co do tego tematu można rzucić okiem tutaj: http://www.piwo.org/...-suche-drozdze/

Edytowane przez Rafek00
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja powiem odwrotnie - robiłem RIS'a właśnie na Nottighamach i dały radę. Dosypałem tylko trochę świeżych przed butelkowaniem i poszło ładnie, choć trzeba przyznać, że nie zeszły za nisko.

 

No właśnie, jak to jest z tym dodaniem świeżych przed butelkowaniem? Ile i czy np z roztworem wody i cukru przy dekantacji do fermentora z którego będę butelkował?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja powiem odwrotnie - robiłem RIS'a właśnie na Nottighamach i dały radę. Dosypałem tylko trochę świeżych przed butelkowaniem i poszło ładnie, choć trzeba przyznać, że nie zeszły za nisko.

 

No właśnie, jak to jest z tym dodaniem świeżych przed butelkowaniem? Ile i czy np z roztworem wody i cukru przy dekantacji do fermentora z którego będę butelkował?

Ja dodałem do zdezynfekowanego fermentora do rozlewu (cicha była w fermentorze bez kranika), tak z 1,5 g - 2 g.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dodajesz suchary, np Fermentis Safbrew F-2, które są dedykowane do refermentacji, to procedura postępowania jest standardowa, tzn rehydratacja i zadajesz do fermentora, do którego zdekantowałeś piwo gotowe do butelkowania z syropem cukrowym do refermentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli dodajesz suchary, np Fermentis Safbrew F-2, które są dedykowane do refermentacji, to procedura postępowania jest standardowa, tzn rehydratacja i zadajesz do fermentora, do którego zdekantowałeś piwo gotowe do butelkowania z syropem cukrowym do refermentacji.

 

Dzięki bardzo za cenne informacje. Będę musiał się zaopatrzyć w powyższe :) bo obawiam się że jeżeli uda mi się ten mocarz to może się nie nagazować na samym syropie cukrowym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co innego dodawanie tych samych suchych drożdży do RISa po tygodniu fermentacji (tak zrozumiałem myśl i do niej się odniosłem, że bez sensu) a co innego specjalnych drożdży lub świeżej gęstwy przed butelkowaniem - to może pomóc w nagazowaniu.

 

sugerowałem się sposobem Scooby`ego ale on faktycznie przeniósł po tygodniu na inną gęstwę. Wcześniej mi ten fakt umknął.

Edytowane przez Serpiente
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to może się nie nagazować na samym syropie cukrowym

 

Na samym syropie cukrowym to żadne piwo się nie nagazuje :)

 

 

wyraziłem się nie precyzyjnie :) chodziło mi o to że pewnie za dużo już zdrowych drożdżaków nie będzie coby ten cukier przejadły :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerost formy nad treścią z tym dodawaniem drożdży do refermentacji. Dodawanie drożdży pomaga w szybszym nagazowaniu co w przypadku mocnych ale i lagerów niema sensu bo i tak odleżeć swoje muszą. Drożdże przeżyły mi nawet w iceboku i piwo się ładnie nagazowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przerost formy nad treścią z tym dodawaniem drożdży do refermentacji. Dodawanie drożdży pomaga w szybszym nagazowaniu co w przypadku mocnych ale i lagerów niema sensu bo i tak odleżeć swoje muszą. Drożdże przeżyły mi nawet w iceboku i piwo się ładnie nagazowało.

 

Skoro tak mówisz to z pewnością tak jest. Dopytuję bo doświadczenie jeszcze nie duże u mnie. :) Czyli nie kombinować tylko butelkować bez dodawania drożdży i leżakować???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie od wczoraj fermentuję risa i na bank nie będę dodawał żadnych drożdży. Jedyny myk jaki robię i to tylko przy lagerach to zasysanie przy dekantacji minimalnej ilości osadu z dna pojemnika po cichej, ale i tak nie wiem czy to ma sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie syrop cukrowy wystarczy. Jedna z glownych wad piw domowych jest przegazowanie, wiec odpusc sobie te drodze przy RISie tak jak pisze Jejski.

 

Tak sugerujecie z Jejskim zrezygnuję z droży. Zwłaszcza, że to piwo nie powinno mieć raczej dużego nasycenia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jasne że nie ma potrzeby dodawać drożdży do refermentacji. Mój RIS 23 Plato zszedł do 8 Plato na Safbrew S-04 i BarleWine 22,5 Plato zeszło do 8,5 Plato na Mauribrew 514 Ale. Refermentacja przebiegła standardowo około tydzień czasu. Leżakowanie swoją drogą :) Szkoda kombinować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.