Skocz do zawartości

Smoked Brown Ale ala Deszcz w Cisnej - pomysły?


Oskaliber

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio bardzo zasmakowało mi piwo Deszcz w Cisnej browaru Ursa Maior. Chciałbym uwarzyć coś jak najbardziej zbliżonego w domu.

 

Z filmiku promującego piwo możemy dowiedzieć się, że użyto 30% słodu wędzonego, reszta to pale ale z niewielkimi dodatkami słodów karmelowych i palonych.

 

Po kontakcie mailowym udało mi się dowiedzieć, że użyty słód wędzony to Bestmaltz, niestety poznanie więcej szczegółów o zasypie nie wchodzi w grę. Drożdże również pozostają tajemnicą, ale to akurat mniejszy problem.

 

Dla tych co nie pili może przytoczę moją notkę odnośnie smaku jaką sobie przy tym piwie zanotowałem:

 

Smak: Średnio treściwe. Słodowość, umiarkowana wędzonka, minimalny karmel. Na upartego można się też doszukać trochę ale'owych owoców. Wszystko bardzo dobrze zbalansowane. Wędzonka wyraźna ale nie agresywna. Goryczka średnio niska. Finisz lekko wytrawny.

 

Tak więc jeśli ktoś ma jakieś sprawdzone przepisy na piwa tego typu, albo ma jakiś pomysł jak uzyskać takie piwo to będę wdzięczny za pomysły. Tak naprawdę do wykombinowania pozostaje tylko ilość słodów karmelowych i palonych. Drożdże raczej suche, więc jeszcze kwestia S-04 czy US-05? Docelowo piwo ma mieć około 13blg.

Edytowane przez Oskaliber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

13 Blg ? Piłem i nie zwróciłem uwagi na ekstrakt ale faktycznie było cienkie. Dokładnie nie pamiętam smaku bo piłem je w knajpie gdzie między innymi piwami.

 

Założenia startowe przyjąłbym takie:

 

Pale Ale ~70% (w tym można by było pokusić się o kilka procent pszenicy dla piany)

Wędzony 20-25% (procent ustawiony pod Weyermanna, nie wiem jak bardzo wędzony jest Bestmaltz)

Karmel 5-6% (raczej te >120 EBC)

Czekoladowy 2-3%

 

Chmielenie wystarczy na goryczkę jakimś brytyjskim chmielem. Drożdże S-04.

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.