Jump to content

Browar Drzewo Jeżozwierza


Recommended Posts

Witajcie,

 

z racji mojej zbliżającej się 9-tej warki postanowiłem popisać sobie trochę na ten temat, co, jak, kiedy i dlaczego aż tyle chmielu :-). Poza tym bardzo dużo wyniosłem wiedzy z tego forum i mam nadzieję, że moje kilka słów też komuś ułatwi życie.

 

Jak do tej pory zrobiłem 8 warek i chwaląc się trochę: każda była udana - piwo smakowało super, nie stwierdziłem żadnych infekcji (staram się bardzo dbać o higienę przy całym procesie i jak widać to działa), jedyny problem na jaki natrafiłem, to nadmierny rozrost drożdży po zabutelkowaniu Harcerskiego, które pływały gromadkami na powierzchni piwa i doszedłem do wniosku, że to przez napowietrzenie piwa przed butelkowaniem, mimo to i tak było smaczne :-).

 

To tyle z racji napoczęcia mych zapisków, za dni kilka skrobnę coś konkretnego z mojej drugiej warki w tym sezonie a zapowiada się ciekawy FAH na lekkich sterydach (14 BLG, 50 IBU) na chmielach Magnum i Centennial oraz odrobinką Curacao gdzieś tam w tle :-).

 

Pozdrawiam!

Link to comment
Share on other sites

Dzięki :-)

 

Porcupine Tree jest genialne i do tego też nawiązałem :-)

 

Kolejna warka już prawie za mną, ale łatwo nie było, ale od początku:

 

 

 

#9 - Full Aroma Hops "Łosiorożec" 14blg 54 IBU

 

Słód Pilzneński: 7 kg drobno śrutowany

 

Chmiele: Magnum 30g - 60 min

Centennial 20g - 45 min

Centennial 20g - 25 min

Centennial 25g - 5 min

 

Wszystkie chmiele w szyszkach

Drożdżaki: Safale US-05

Przyprawy: Curacao 10g na 15 min, 10 g na 5 min, mech irlandzki

 

Zacieranie:

 

wsypano do wody 40 st C, podgrzanie do 62 st C - przerwa 13 min

podgrzanie do 72 st C - przerwa 55 min (70-72 st C)

podgrzanie do 76 - przerwa 10 min i filtracja

 

Uzyskałem 36 litrów pięknego, klarownego filtratu 12blg, co po chmieleniu dało 25 litrów brzeczki 15blg.

 

Nie obyło się bez problemu, gdyż to była pierwsza warka na nowym mieszkaniu i okazało się, że cholerna płyta z Ikei chyba nie daje rady i nie obejdzie się bez wbudowania grzałek do kadzi warzelnej, bo grzało mi kilka ładnych godzin do zagotowania (garnek 37 l wypełniony po brzegi), ale za to ukazał się mym oczom przełom, jakiego jeszcze nie widziałem: ogromne, kilkucentymetrowe różnokształtne twory - mam nadzieję, że to naprawdę dobry znak :-).

 

Drożdże uwodniłem i jakieś 4 godziny przed zadaniem ożywiłem je nieco odrobiną zagotowanego i ostudzonego ekstraktu słodowego - robię taki pseudo starter od kilku warek i mi pięknie startuje fermentacja, może za dużo kombinuję, ale to działa :-).

 

To tyle na razie, czekam teraz na pierwsze oznaki startu fermentacji ;).

 

EDIT:

 

Piwko sobie aktualnie stoiu w piwnicy w temperaturze 17.5 st. C, drożdże się pięknie namnażają i lada chwila zacznie bulkać :-).

 

Na pozostałości po zacieraniu w postaci młóta zaczaiła się moja lepsza i ładniejsza połowa i tak oto nic się nie zmarnowało a przybyły zajebiaszcze ciastka i chleb z młóta :-)

 

Pozdrawiam :-)

Edited by Drzewo Jeżozwierza
Link to comment
Share on other sites

Temperatura podczas fermentacji ustalił się na 17 st. C i przez 4 dni z 15 blg drożdżaki zjadły 8 blg, więc poczekam jeszcze trochę i leję na cichą i chmielenie na zimno. Póki co wszystko pięknie pachnie i pracuje, zobaczymy za dni kilka.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Wiem, wiem, opierdzielam się, ale nie bardzo mam czas pisać tu wszelkie uwagi co do tego, co uwarzyłam, ale oczywiście postanowiłem się poprawić. Na początek powiadam, że Łosiorożec odniósł niezły sukces wśród znajomych i sam uznaję go za najbardziej udaną moją warkę, więc w najbliższym czasie trochę jeszcze poprawię recepturę (dojdą słody karmelowe i będę też inaczej chmielił - nie wiem jeszcze do końca czym, mam w zapasie: Magnum, Sybilla, Fuggles, Hallertauer Mittelfruh i Brewers Gold), ale to zaraz, póki co przedstawiam Wam etykietę Łosiorożca :-)

 

 

 

 

 

1513913_673832699352689_2057879564_n.jpg

Edited by Drzewo Jeżozwierza
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.