Skocz do zawartości

Wysokie końcowe BLG


termos

Rekomendowane odpowiedzi

Czołem

Zwracam się z zapytaniem do bardziej doświadczonych kolegów. Zrobiłem Pilsa na drożdzach W34/70 (11,5g). Początkowe BLG wynosiło 12 stopni (25L), by po 16 dniach fermentacji spaść do 6. Dziś mam 19 dzień fermentacji zmierzone 5BLG. Z rurki już nie wydobywa się powietrze lecz widać wyraźnie różnice poziomów, piana bardzo niska 1-2mm prawie na całej powierzchni. Niepokoi mnie to iż w ciągu 3 dni BLG zpadło zaledwie o 1 jednostkę a w fermentorze prawie się nic nie dzieje. Czy jest szansa że drożdze jeszcze popracują i spadnie BLG? Popełniam duży błąd rezygnując z rehydratyzacji drożdzy?

pozdrawiam

Rafal

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że tu jest odpowiedź na Twoje problemy:

Popełniam duży błąd rezygnując z rehydratyzacji drożdzy?

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że bez rehydratacji spora część drożdży od razu padła i dla tych 25l jedna saszetka mogła się okazać za mało.

Ale jeśli jeszcze fermentuje (nawet wolno) to jest szansa że jeszcze zejdzie.

A robiłeś FFT? Do ilu zeszło?

 

Jeśli fermentacja utknie to tu masz ew. plany "ratunkowe":

http://www.wiki.piwo...ona_fermentacja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za zainteresowanie :)

Aerometr oczywiście wyskalowałem, wszelkie pomiary w 20st.

Skład: słod pilzneński 3,5kg, monachijski 0,5kg

Zacieranie: 52st C -10 min, 63st C -30 min, 72st C - 30min, 78st C - 10 min

Nie mam warunków, fermentor stoi na balkonie w pudle styropianowym temp wahała się od 7,5-12 st. C na przełomie tych 19 dni.

Edytowane przez termos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niepokoi mnie to iż w ciągu 3 dni BLG zpadło zaledwie o 1 jednostkę

czyli dalej spada, swoim amatorskim okiem uważam , że powinieneś poczekać jeszcze dopóki nie przestanie spadać?

to jest dolniak , więc zapewne dlatego trwa to dłużej, ja swojego pilsa przelałem na cichą (2 tyg temu) po 20 dniach burzliwej...

jaka jest temp otoczenia piwa ? domniemuję, że wiesz, że to drożdze dolnej fermentacji....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mowa o temperaturze panującej wewnątrz pudła.

napisałeś posta w trakcie mojego pisania i stąd to niedomówienie.....

wahania temp o 5,5 stopnia to musisz spytać doświadczonych forumowiczów czy tak można, ja kiedyś pytałem o szerszy zakres wahań, chyba około 10 stopni podczas fermentacji na balkonie (bez styropianu) i forumowicze odpisali , że nie można .

tu coś kolega Undeath pisze o wysokim BLG

 

http://www.piwo.org/topic/10935-3-tyg-burzliwej-a-blg-wysokie/page__st__20

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dolniaki jak wyczytałem pracują wolniej + to co sugerował Stasiek . Poczekaj jeszcze cierpliwie i jak stanie za wysoko zadaj pytanie co dalej - bardziej doświadczeni koledzy podpowiedzą co dalej , może np dodanie drugiej porcji drożdży

 

Wysłane z mojego Pro dual 10 core przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wieczorem zamieszałem trochę brzeczką bez otwierania wieka, dziś piana wzrosła do około 5mm. Przyglądając się widać masę uwięzionych pecherzyków powietrza. Nie chciałbym zainfekować piwa zlewając kranikiem zbyt często w celu pomiaru BLG. Wielokrotnie podkreślacie że rurka nie jest wyznacznikiem fermentacji, jesli nic nie widać to nie znaczy że nie pracuje. Jesli mam mała piankę i różnicę poziomów w rurce oznacza to że coś się dzieje i nie ma sensu na razie dokonywać pomiaru? Analogicznie otwieram butelke odfermentowanego piwa i dzieje się to samo tylko przez krótszy okres, ale i pojemność jest wielokrotnie niższa. Jestem zestresowany mozliwością zrobienia potencjalnych granatów....

Edytowane przez termos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli się stresujesz granatami poczekaj.

Ja zauważyłem że przy używanych już fermentorach tych standardowych przy małym ciśnieniu wewnętrznym CO2 ucieka nie przez rurkę ale pomiędzy mikro nieszczelnościami pomiędzy zbiornikiem a wiekiem. Niestety po kilkukrotnym niewprawnym siłowaniu się z otwieraniem dekla ulega on zagięciom (białe ślady w plastiku). Przy burzliwej fermentacji ilość gazu jest tak duża że uchodzi przez rurkę, jednak przy symbolicznym gazowaniu na końcu fermentacji zauważyłem efekt uciekania bokiem zamiast przez rurkę.

A więc to też potwierdza się brak bulkania nic nie znaczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja też robie Pilsa dzis mija 10 dzięń fermentacji. Moje blg początkowe wynosiło 15 blg dzisiaj zmierzyłem i wyszło 5 blg. Mierzyłem też 3 dni temu-8blg. Z moich pomiarów wychodzi na to, że schodzi mi jeden stopień na dobe. Dodam, że trzymam piwo w lodówce stała temperatura 9 oC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

termos

pobujanie fermentorem bez otwierania może trochę pomóc, dodatkowo spróbuj stopniowo w ciągu kilku dni podnieść w pudle temperaturę do 15°C

jak dobrze pójdzie to dofermentuje

Edytowane przez stachu68
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powodem jest niska temperatura, wnieś pudło na jakiś czas do mieszkania, w styropianie temperatura szybko się nie podniesie, jak uzyskasz 15-16 stopni wystaw na balkon, przy wolnej fermentacji niema co liczyć na ciepło wydzielane przez drożdże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powodem nie jest temperatura bo w takiej ma fermentować na tych drożdżach ,jak by miał robić w 16C to mógł na górnych zrobić

na pewno nie są dobre te wahania temperatury ,zacierane też sporo w 72C i 78 C więc może za nisko nie zejść ,na ale do tych 3 powinno dojść

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, mój pierwszy post :) Podłączę się pod wątek, bo mam podobny problem.

 

Nastawiłem 9.11 christmas ale, 17 Blg, z ekstraktów słodowych WES + chmiel, przyprawy i prażona pszenica na kolor. Fermentowane drożdżami Safbrew T-58 w temp 21-23C. Piana utrzymywała się 2-3 dni, potem tempo bulkania znacznie spadło. Dzisiaj zlałem na cichą i sprawdziłem gęstość - 10Blg (sic!).

 

Czy ekstrakty słodowe mają aż tak tak niską fermentowalność? Próbować to zadać innymi drożdżami o głębszym odfermentowaniu? Dać temu spokój? Chyba odżałuję pieniądze na kocioł, bo jego brak to jedyny powód dla którego zacząłem z ekstraktów :/

 

Balingometr jest dobrze wyskalowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

świąteczne robiłem ostatnio też miałem 17 blg, moim zdaniem:

- mineło dopiero 6 dni , za krótka

tempo bulkania znacznie spadło

to nie znaczy , że już odfermentowało (temat już był poruszany np. jedną z przyczyn spadku bulkania jest nieszczelne wiaderka i Co2 ucieka "bokiem")

Dzisiaj zlałem na cichą i sprawdziłem gęstość -

sprawdź BLG następnym razem przed przelaniem na cichą,

Dać temu spokój

potraktowałbym tą cichą jako burzliwą bis (ono zapewno dalej fermentuje)

poczytaj trochę forum , prawie każdy wątek był już poruszany , ja dwa miesiące temu byłem pewnie bardziej zielony niż ty, obecnie jestem tylo trochę mniej zielony :) (mniej m.in dzięki forrum )

i działaj dalej , powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, nie jestem taki całkiem zielony w temacie fermentacji, mam swoje doświadczenia z winem.Bez szału, ale zawsze jakaś wiedza inna niż teoretyczna. Fermentor jest szczelny (aż zadziwiające jak, zupełnie inaczej niż ten używany przeze mnie do wina), fermentacja praktycznie zastopowała. Było też bardzo nisko wysycone, znaczy już nie fermentowało, a powoli zaczęło się rozgazowywać, zupełnie inaczej niż zlewany na cichą dark ale. No ale ok, zakładam ze fermentująca brzeczka może się zachowywać inaczej niż moszcz, chociaż nie widzę powodu żeby przy 10Blg tempo fermentacji spadło aż tak drastycznie, że można by pomyśleć iż stanęło. Tak czy siak - niech w takim razie stoi, za tydzień kolejny pomiar ;)

Edytowane przez Briaraeus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,zacierane też sporo w 72C i 78 C

 

Czy to błąd? Jestem laikiem, robiłem zgodnie z instrukcją którą otrzymałem wraz zestawem. Przy zacieraniu były cyrki - zakupiłem zestaw 25L a instrukcję otrzymałem na 20L, duża gęstośc zacieru nie wzbudziła żadnych podejrzeń, to dopiero moje 2 zacieranie, ale zorientowałem się przy wysładzaniu :) . Ilość sugerowanych drożdży (11,5g) też budzi wątpliwośći, następnym razem będe mądrzejszy.

Lecz Panowie jest nadzieja. Tak jak sugerowaliście podnosłem temperaturę, obecnie wewnątrz pudła 14-15st C. Piwko sobie powoli pracuje przez ostanie 3 dni spadło o około 1,5 do poziomu 3,5 Blg (łącznie 21 dni). Nie zamierzam wynosić na balkon gdyż jest zbyt zimno i obawiam się że fermentacja znowu niemalże stanie. Chciałbym by fermentacja najszybciej dobiegła końca i piwo znalazło się w butelkach. Zdaje sobie sprawę iż nie będzie to klasyczny lager,na chwile obecną smakuje mi bardzo a w stosunku do mojej 1-wszej warki (Brewkit Coopers Pilsner) którą fermentowałem zgodnie z instrukcja w 25 st C (wyszedł szampan) smakuje po prostu wyśmienicie. Jeszcze raz dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączę się do tematu.

Ostatnimi czasy robiłem trzy piwa mocne, odpowiednio 21 blg, i dwa razy po 18 blg.

Pierwszym było christmas ale, które ostatecznie zeszło mi do 7 blg. Stosując się do stwierdzenia przedstawionego tutaj http://www.wiki.piwo...ntacja_brzeczki, można uznać, że minimalne wymagania zostały spełnione. Blg zeszło o 2/3. Piwo zabutelkowałem, część mam w butelkach z patentowym zamknięciem, sprawdzałem dwa razy nagazowanie (czy aby w butelkach nie doszło do jakiejś rewolucji) i na ten moment jest ok. Mam nadzieję, że granatów nie będzie.

Drugim piwem miał być dubbel (chociaż po lekturze forum trochę mi się humor popsuł, bo nie użyłem drożdży płynnych a zaledwie Fermentis t-58 ). Piszę miał, bo doświadczeni użytkownicy forum powiedzą, że ze względu na brak prawdziwych drożdży płynnych będzie to a'la dubbel lub co najwyżej strong ale.

Niemniej jednak- z 18 blg zjechało mi do nieco ponad 6 blg, i nie chciało już dalej nic ruszyć. Piwo zlałem koniec końców na cichą, bo potrzebowałem gęstwy na a'la tripla ;) Teraz siedzi sobie jeszcze w fermentorze ustawionym w temperaturze pokojowej, mam nadzieję że coś się ruszy ale wygląda to kiepsko - nie chce głębiej odfermentować.

Co do zaś tripla - dzięki zastosowaniu gęstwy i rozruszaniu drożdży już udało mi się (po ledwo 3 dniach BARDZO BURZLIWEJ fermentacji) zejść do około 5.5 blg. Wedle wskazania z przepisu dodałem jeszcze 1 litr syropu cukrowego, i dzisiaj piana podniosła się na nowo - podejrzewam, że piwo da radę odfermentować do zadowalającego poziomu.

 

Podsumowując ten przydługawy wpis mogę tylko poradzić niedoświadczonym piwowarom (takim jak ja) że w przypadku piw o tak wysokim ekstrakcie warto zadbać o kondycję i namnożenie drożdży. Jeśli chodzi o napowietrzenie, to dobry efekt daje mieszanie w świeżo przelanym z odpowiedniej wysokośći pwiem najzwyklejszym w świecie kuchennym, stalowym cedzakiem - bardzo fajnie pieni to piwo. Spośród tych trzech piw, tylko raz użyłem gęstwy i to przy niej fermentacja ruszyła z kopyta (po raz pierwszy miałem przykrywkę fermentora oblepioną pianą) dając nadzieję na solidne odfermentowanie.

Mam nadzieję, że w świątecznym granatów nie będzie (bo zapach korzenno-pomarańczowy już teraz zwala z nóg, a jeszcze trochę leżakowania przed nim), a'la tripel odfermentuje porządnie, zaś co do trippla - chyba nie pozostanie mi już nic innego, jak po jeszcze tygodniu cichej przelać do butelek - może zejdzie chociaż do 6 (w końcu będzie to ta 1/3 ekstraktu początkowego).

 

Pozdrawiam i przepraszam za długi wpis, ale miałem potrzebę podzielenia się moimi doświadczeniami ;)

Edytowane przez carlas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.