Skocz do zawartości

Witajcie !!!


Murdock

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, cześć, czołem....

 

Śledze forum już jakiegoś czasu ale z racji że dzisiaj dokonał się mój "pierwszy raz" ( chodzi oczywiście o własną produkcję piwa ) to postanowiłem się ujawnić :beer:.

 

Mieszkam w Krakowie. Pomysłem rozpoczęcia własnej piwowarskiej działalności zaraziłem się w momencie kiedy przypadkiem kliknąłem na allegro na nieznany już mi link który ukazał przedemną wielki zestaw startowy do domowej produkcji tegoż trunku. I to była miłość od pierwszego.....warzenia :beer:. Szybko sprawdziłem co mam w domu i co mogę wykorzystać tak aby nie kupować startera. I się okazało że mam praktycznie wszystko ( po ojcu który robił wino ). Butelki pościągałem od znajomych, zakupiłem puchę Cooperowskiego Bittera i zaczęło się... Dopiero co dodałem drożdże do mojej pierwszej brzeczki a już myślę jakie będzie moje następne piwo.

 

Przyznam, że czytając różne posty na forum po kilka godzin dziennie zostałem zmolestowany przez nadmiar informacji...."pierwsza fermentacja", "cicha fermentacja", "druga.... gatunki piwa....temperatury.... środki.... W końcu postanowiłem, że pierwszy raz zrobię z instrukcji zamieszczonej przy puszce a na eksperymenty przyjdzie czas przy następnych warkach (o ile nie umrę przy myciu butelek do tej pierwszej).

 

Pozdrawiam,

Murdock

 

Pierwsza warka:

 

Coopers Bitter

Cukier: 1kg

Temp. ferm: 22 st.C

Na razie w balonie cisza ale cierpliwie czekam na buzowańsko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cukier: 1kg

Temp. ferm: 22 st.C

Witaj na forum.

Jako mieszkaniec Krakowa masz sklep piwowarski w twoim mieście prowadzony przez Elroy`a www.homebrewing.pl.

Niestety duże dodatki cukru do ekstraktu słodowego niestety nie przyniosą oszałamiających rezultatów. Dużo lepiej użyć drugą puszkę ekstraktu słodowego, a w ogóle najlepiej i najtaniej (jeśli już ma się sprzęt) to zacierać. Nie krępuj się pytaj o co chcesz.

Druga sprawa to temperatura fermentacji ja osobiście bym starał się trzymać temperatury 18°C (dla piw typu ale).

Edytowane przez Makaron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety duże dodatki cukru do ekstraktu słodowego niestety nie przyniosą oszałamiających rezultatów. Dużo lepiej użyć drugą puszkę ekstraktu słodowego, a w ogóle najlepiej i najtaniej (jeśli już ma się sprzęt) to zacierać. Nie krępuj się pytaj o co chcesz.

Druga sprawa to temperatura fermentacji ja osobiście bym starał się trzymać temperatury 18°C (dla piw typu ale).

Czyli rozumiem że nie tak jak piszą: 1 pucha+1kg cukru = 23l ale 1 pucha bez cukru = okolo 12l lub 2 puchy jak chce miec tyle samo co z cukrem ? Czy druga pucha powinna być taka jak pierwsza czy można robić mixy ? Czy może ja coś pokręciłem...

O zacieraniu myślałem ale chcę najpierw opanować pierwszy schodek :beer:

Co do temperatury to zapamiętam na przyszłe warki bo tego nie dam rady teraz ruszyć z miejsca gdzie to ustawiłem (zabezpieczone przed dwoma psami). Niższą temperaturę przewidziałem na fermentację "butelkową".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytaj opis, bo zależy od producenta. Niektóre są bardziej gorzkie po to by dodać zwykły cukier, albo NIE nachmielony ekstrakt słodowy.

Jeśli miałbyś jakiś większy garnek (bigosowy) to mógłbyś pokusić się o pójście o krok dalej, na przykład samemu nachmielić ekstrakt słodowy, albo przy dokupieniu termometru i czystej pieluchy zrobić tzw partial mash. Wszystko zależy co chcesz uzyskać i ile pieniędzy/czasu poświęcić. Bo pomiędzy prostą puszką + cukier jest naprawdę sporo pośrednich rozwiązań, przed zacieraniem. Pisz co chciałbyś zrobić, a na pewno ktoś podeśle przynajmniej kilka sposobów jak to zrobić.

Generalnie otworzyłeś puszkę pandory :beer:

Edytowane przez Makaron
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś wrzucałem do wrzątku ale po 3 m-cach podczas otwierania widziałem w jakim stanie są kapsle (ruda szaleje pod gumkami na maxa). Obecnie tylko wymaczam tak samo jak i dezynfekuję tank do rozlewu oraz butelki czyli clo2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś wrzucałem do wrzątku ale po 3 m-cach podczas otwierania widziałem w jakim stanie są kapsle (ruda szaleje pod gumkami na maxa). Obecnie tylko wymaczam tak samo jak i dezynfekuję tank do rozlewu oraz butelki czyli clo2.

Zaglądasz pod gumki?

A ja nie wiem nawet jaką mam pianę w fermentatorze. Po prostu nie jestem ciekawy. JK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.