Skocz do zawartości

Gotowanie / wrzenie brzeczki - tylko 99°C ?


nms007

Rekomendowane odpowiedzi

Korzystając z okazji "Długiego weekendu" popełniłem dwie kolejne warki.

No i (jeszcze jako amator :P ) mam kilka pytań odnośnie gotowania brzeczki.

 

A mianowicie: używam taboretu gazowego oraz gara ze stali nierdzewnej z grubym dnem (ok. 40l - zdjęcia tutaj: http://www.piwo.org/...ge__tab__images), ale w obydwu przypadkach nie udało mi się osiągnąć temperatury gotowania wyższej niż 99°C (a kogo bym nie zapytał/przeczytał, to gotowanie podobno ma się odbywać w ponad 100°C :|).

 

Czy mam spodziewać się jakichś efektów ubocznych z tego tytułu, czy po prostu zapomnieć o tym i na przyszłość po prostu się tym nie przejmować :D ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słowa amatora - zapomnij ;)

 

Możesz spróbować z przykrywką, ale nie całkiem zasłoniętą. Alternatywnie z całkiem zasłoniętą, ale co jakiś czas odkrywaj całkowicie, żeby DMSy i inne świństwa mogły odparować. No i te 2 L na 20 by pasowało odparować podczas gotowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie udało mi się osiągnąć temperatury gotowania wyższej niż 99°C (a kogo bym nie zapytał/przeczytał, to gotowanie podobno ma się odbywać w ponad 100°C

 

Wszystko jest w porządku :)

http://www.bryk.pl/teksty/fizyka/procesy_termodynamiczne/13093-zmiany_temperatury_topnienia_i_wrzenia_ze_zmian%C4%85_ci%C5%9Bnienia.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj panowie fizyka się kłania, temperatura wrzenia cieczy zależy od ciśnienia atmosferycznego ;) Jak wiadomo ogólnie ciśnienie atmosferyczne się waha no i tak temp. wrzenia też przez to. Poczytajcie jest dużo opracowań na ten temat. U mnie często też zdarza się że nie ma 100C :) ale jak widać wrzenie i parowanie to nie widzę w tym problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki panowie za uspokojenie ;) A już myślałem, że trzeba będzie wymienić palnik na mocniejszy .

 

Teraz już wiem, że nie ma się czym przejmować, bo brzeczka faktycznie wrze "wizualnie" i to dosyć mocno :lol:.

 

ps. Kolejna pozycja na liście niewiadomych: CHECKED :okey:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co mają powiedzieć górale, gdyby mierzyli temperaturę wrzenia?

U mnie wrze przy 94-96°C, w zależności od pogody (a dokładniej do stanu barometru), ale się nie załamuję :P, ważne że "bulba".

Edytowane przez korzen16
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jeden termometr (elektroniczny bagnetowy) podczas wrzenia brzeczki pokazuje 100,5 - 100,9°C , drugi z IKEA nie przekroczył 99°C (niestety dokładność 1°C). W każdej innej temperaturze pokazują tą samą różnicę wskazań, zatem przyjąłem że obydwa lekko przekłamują. Mieszkam około 80 metrów n.p.m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.