Skocz do zawartości

Proszę o pomoc w recepturze


Warmiński MISIEK

Rekomendowane odpowiedzi

Jako, że ostatni raz mam zamiar robić coś z ekstraktów to chciałbym dodać trochę zacierania.

 

Chciałbym otrzymać piwo dość treściwe, ale nie za słodkie, dobrze chmielone i dość mocno gorzkie. Z kalkulatora wyszło mi ok 40 IBU. Czy tak zrobione piwo będzie dobre? I czy nie za niska temperatura dla tych drożdży?

 

SKŁAD:

Słody:

pilzneński Weyermann - 1,0 kg

karmelowy jasny Carabelge® Weyermann - 0,5 kg

 

EKSTRAKT:

Ekstrakt słodowy WES jasny - 3,4 kg

 

CHMIELE:

Sybilla granulat 100g - 6,5%

Mosaic granulat 50g - 11,1%

 

Drożdże US-05 suche zrehydratyzowane

 

ZACIERANIE:

wrzucone do wody 6 l 64C w worku z tetry

62C - 15'

72C - 45' (do ujemnej próby)

76C - 5'

 

"Filtrowanie" Wrzucenie worka do drugiego gara z wodą 5l 76C na 15'.

 

GOTOWANIE:

rozpuścić 1,7 kg Ekstrakt WES i zagotować

 

60' Sybilla 30 g

20' Sybilla 40 g

5' Sybilla 30 g

 

z kalkulatora wyszło ok 40 IBU (powinno chyba wystarczyć)

 

po 55' dodać 1,7 Ekstrakt WES i zagotować

 

Chłodzenie - Wanna

 

przy 80C 50g Mosaic

 

Dolanie wody do 14 Blg

 

FERMENTACJA:

 

Temperatura zadania drożdży ok 18C i do piwnicy 14 - 15C.

 

Planowana burzliwa:

14 - 15 C - 12 dni (tyle obecnie mam w piwnicy)

przeniesienie do domu na ok 2 dni - 23C - sprawdzanie ballingu. jak nie będzie spadał, to do butelek.

 

Uprzedzając pytania, to w piwnicy niestety nie mogę rozlewać, bo sporo pleśni jest od suszonego chleba :-/

Edytowane przez miesiarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie nad tym się zastanawiałem.

Bo albo filtrator z oplotu (ale może być problem), albo słody zaszyć w tetrze i tak zacierać. Tylko jak lepiej?

Edytowane przez miesiarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy w zacierałem BIAB . Na youtube jest sporo filmów o takim zacieraniu , albo może ktoś się wypowie kto tak zacierał. Ale myślę że będzie to rozsądniejsze.

 

PS. A jeszcze lepiej to dokup słodów i zrób normalne zacieranie , a ekstrakt sobie zostaw na jakieś mocniejsze piwo :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwotnie miałem zamysł właśnie w tetrę to wrzucić. Zobaczę może ktoś się jeszcze wypowie. Ewentualnie po takim zacieraniu w worku jak to potem wysłodzić? Czy wrzucenie go do drugiego garnka z wodą 76C i pomieszanie nim chwilę coś da?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacierałem i wysładałem taką ilość bez problemów technicznych:

http://www.piwo.org/topic/3614-browar-parnik/page__st__20#entry80617

tylko roboty było jak przy normalnym zacieraniu, dlatego stwierdziłem, ze na przyszłość wysładzanie bym sobie już darował.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiszę jeszcze, że chcę zrobić ok. 20l. Jakiego mniej więcej blg można się spodziewać? W jakie najlepiej było by celować. Bo w sumie zawsze można zrobić więcej lub mniej.

Dla 20litrów, z zacierania 1,5kg słodu powinieneś miec ok 4-5°Blg, a z 3,4kg ekstraku jakieś 12-13blg. Czyli razem ok 16-18°Blg.

A w jakie blg celować to Ci nie odpowiem, bo to zależy co chcesz uzyskać. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz treściwe to zostałbym jednak przy min 16°Blg, może nawet 17°Blg. Wydaje mi sie że 14°Blg może być trochę za mało jak na takie duże IBU, ale to Twoje piwo - jak nie sprawdzisz to nie będziesz wiedział. :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla tego właśnie założyłem ten temat, żeby posłuchać rad doświadczonych piwowarów. Czyli wychodzi, że jednak nie będę musiał dolewć wody. A czy 14-15C nie będzie za nisko dla US-05 i czy 12 dni w piwnicy + ok 2 dni w domu zdążą przefermentować? Cichej nie bardzo bym chciał robić, ale jeżeli będzie konieczna, to będę mógł spróbować.

Edytowane przez miesiarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja US-05 (uwodnione i gęstwę) zadaje w 16°C i wstawiam do 14-15°C i dają radę. Brzeczkę oczywiście solidnie napowietrzam. 16-17Blg to sporo jak na suche drożdże, ja mocniejsze piwka robię dopiero na gęstwie, wtedy uwijają się raz-raz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może zamiast 16-17Blg lepiej by było trochę bardziej na słodko zatrzeć? Dajmy na to zamiast 62C - 45' i 72C - 15' odwrócić i 62C 15' a 72C 45' ? I wtedy zejść z Blg do tych 14-15?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zedytowałem recepturę. Wyszło ok 40 IBU i planuję jednak 14 Blg. W piątek będę walczył i zobaczę co wyjdzie. Może jeszcze jakieś cenne uwagi będą? Dziękuję wszystkim za rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.