Skocz do zawartości

Pomoc(Witbier)


karolskra

Rekomendowane odpowiedzi

Zaczynam dopiero zabawę z warzeniem piwa domowego i po przejrzeniu forum widzę że dużą popularność ma Witbier i postarałem się skleić coś takiego. Piwo ma być orzeźwiające i "pomarańczowe". Co o tym myślicie:

 

Propozycja Witbiera:

 

słody:

  • pilzneński – 2,5kg
  • płatki pszenne – 2,4kg
  • płatki owsiane – 0,4 kg
  • mąka pszenna – 0,3kg

zacieranie:

  • 2L wody do kleikowania mąki zagotowanie do 90C i wytrzymanie przez 20minut
  • 15l wody + pszenica i 15 min w50°C+kleik z mąki(2L)
  • + pozostałe słody i 90 min w 68°C
  • 72°C – 10 min
  • 78°C – filtracja

gotowanie - 60 min:

  • 15g Sybilla (6,5%) – 60’
  • 10 g kolendry – 15’
  • 10 g skórki ze słodkiej pomarańczy – 15’
  • 10 g kolendry – 5’
  • 10 g skórki ze słodkiej pomarańczy – 5’
  • 15g Sybilla(6,5%) – 5’
  • skórka z 7 pomarańczy – 3’
  • skórka z 5 cytryn – 0'
     
    Drożdże:
  • Brewferm Blanche - 11,5g
     
    Skórkę ze słodkiej pomarańczy zamienić na Curacao ale boje się żeby nie było za gorzkie....
     
    Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mąka jest niepotrzebna, chmielu max 20gr, blg max 13 chyba, że ma być grand cru. W sobotę warzyłem witka v.3 (mój trzeci) i odpuściłem kleikowanie. Filtracja bez problemu, rurki miedziane kwadraty, izolacja, wysładzanie ciągłe aby papka nie zassała powietrza. Moje witki mają zwykłe ziarno pszenicy śrutowane i owies tak samo. Pachnie jak w parniku u babci...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby uniknąć problemów z filtracją dodaj 100 g niesłodowanego owsa. Chmielem się nie przejmuj, o ile nie robisz konkursowego wita - będzie bardzo dobrze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra ale w takim razie jaki poziom chmielu powinien być aby się mój wit załapał na tzw "wita konkursowego" chodzi mi ile chmielu powinienem dać aby było okey?

Celuje tak przed chmieleniem w 25-26L a po gotowaniu w 22L o 11,5-12Blg dam radę uzyskać coś takiego?

Pozdrawiam.

Edytowane przez karolskra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sprawdzałem dokładnie surowców. Co do chmielu, to wg mnie i tak jest ok, Sybilla nie ma jakiegoś tam niesamowitego aromatu. I na wariacje się załapie, ale do FDP zdążysz go wypić i uwarzyć 2 kolejne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym trochę dłużej pogotował 5-10', gdzieś był temat z testowaniem czasu dodawania skórki i ponoć najlepiej na 7' :D Ja bym rozbił skórę na połowę i część dał na 10', a część na 5'. Ilości chmielu bym nie zmieniał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Nie zakładam nowego wątku, wykorzystam obecny.

Fermentacja witbiera, niestety w początkowych dniach przebiegała w temp. 26'C ( Temp. fermentacji drożdzy CBW z info na opakowaniu 16-25'C). Pech chciał, że nie mogłem przenieść fermentora do pomieszczenia z niższą temperaturą, ostatnimi dniami iście piekielnie było. Czy po 5 dniach burzliwiej (czyli praktycznie już po ptakach), da coś przeniesienie teraz fermentora do pomieszczenia z 19'C?

Za wysoka temperatura podczas burzliwej = octan etylu, wiadomo. Póki co w zapachu nie ma właściwie tragedii (co będzie z czasem się okaże), ale chcąc dmuchać na zimne mam zamiar pod koniec burzliwej (czyli na pseudo cichej) dodać trochę amerykańców np. 15g Citry lub 30g skórki pomarańczy i powiedzmy 15g cytryny. Cokolwiek by to pomogło?

Skórki z pomarańczy na cichą do wita sparzyć czy w alkoholu (jak długo) moczyć?

 

Pozdrawiam

Edytowane przez rptu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że 26°C to temperatura otoczenia.

Jeśli chodzi o profil piwa, to niestety brak mi doświadczenia, ale obstawiam, że raczej pójdzie w stronę estrów niż rozpuszczalnika.

Z kolei jeśli chodzi o przeniesienie do 19°C to pomysł całkiem niezły - pozwoli to na opadnięcie nadmiarowi drożdży w szybszym czasie niż w temp. 26°C.

Dodać chmielu i przypraw zawsze można. Na pewno nie zaszkodzi (oczywiście przy zachowaniu odpowiedniej sterylności), a efekty może dać ciekawe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz jak chmieliłeś i czy stosowałeś przyprawy, jeśli tak jakie i w jakich ilościach.

 

Zasyp i zacieranie podobne jak w przepisie tu: http://www.wiki.piwo.org/Witbier,_Dorota_Chrapek_%28dori%29 , gdzie zamiast płatków pszennych użyłem pszenicy w nieco większej ilości, słód zakwaszający oraz w zacieraniu dodatkowo zastosowałem przerwę białkową.

 

Gotowanie (70 min) wyglądało tak:

 

60' - 25g Sybilla (szyszka)

12' - 6g Kolendra ind. + 12g Curacao + 40g skórka pom. + 20g skórka cytr. + 0,5g Kminek

5' - 12g Citra (granulat)

3' - 6g Kolendra ind. + 12g Curacao + 40g skórka pom. + 20g skórka cytr.

 

Kolendra nie była za dobrze rozgnieciona więc to oraz umiarkowana jej ilość, mogą nie dać właściwego efektu, na cichą można jej trochę sypnąć? Czy tylko skórki lub chmiel?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.