Skocz do zawartości

temperatura refermentacji (leżakowania)


Marek

Rekomendowane odpowiedzi

witam.

najczęściej piszą żeby przenieść zabutelkowane piwo do chłodnego miejsca. natknąłem się też na informację żeby pamiętać o temperaturze potrzebnej drożdżom do pracy.

więc ma być chłodno czy tak żeby drożdże pracowały? dla mnie chłodno to piwnica o temp. 10 C.

taką temp teraz mam w piwnicy ale zrezygnowałem ze zniesienie tam piw w obawie przed zanikiem fermentacji. teraz moje piwa dojrzewają w temp. około 19 stopni. czy to im nie zaszkodzi? :rolleyes:

 

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba rozdzielić dwie rzeczy refermentację i leżakowanie. IMO refermentację należy poprowadzić w temp. optymalnej dla danego szczepu drożdży. Źródła mówią o kilku dniach, powiedzmy, że nie dłużej niż 2 tygodnie. Potem najlepiej sprawdzić czy piwo się nagazowało, ja tak w każdym razie robię. Później IMO im chłodniej, tym lepiej - wszystkie piwa IMO mogą być leżakowane w 2°C i to zapobiegnie ewentualnemu pogarszaniu się ich smaku. Inna sprawa, że piwa bardzo mocne chyba szybciej będą dojrzewać w 10°C niż w 2°C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dawna szukam definitywnej odpowiedzi na to pytanie i nie znajduję. W.g. mnie lagery należy przechowywac blisko 0*, a ale ok. 14-16*. Myślę, ze w 10* też będą pracować. Np. w Browarmii widziałem, że piwa leżakują w 8*, nawet pszeniczka.

dziesięć stopni w górę przyspiesza starzenie piwa dwukrotnie (piwo w 0C starzeje się 8 razy wolniej niz w 30C - zródła niestety nie znajdę, ale chyba w Brew Strong o Hot Side Aeration). Dlatego chyba najlepiej kiedy się już nagazuje trzymać chłodno. Piwa belgijskie (przecież górniaki) też są "lagerowane" blisko 0 (przynajmniej niekóre) ja niestety nie mam możliwości (min w lato będe mial ok 20c)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja niestety nie mam możliwości (min w lato będe mial ok 20c)

 

W butelkach po 2008/2009 m.in: Dubbel, Tripel, Belgian Blonde, Belgian Pale Ale, Dunkelweizen, Munich Helles, Bohemian Pils, Cranberry Ale, Dunkel, Traditional Bock, Premium Bitter, Hefe Weissbier.

No to do lata musisz wszystko wypić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się orientuje to refermentacje należy przeprowadzać w temp. o kilka stopni niższej przy dla fermentacji cichej.Z kolei leżakowanie przy możliwie najniższej tzn w okolicach 2-4°C chociaż przy zerze też powinno być ok.

A jak to sie ma do pilsów ?

np. burzliwa 10°C cicha też , refermentacja kilka stopni mniej to już wyjdzie koło zera , to na leżakowanie zostaną ujemne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja niestety nie mam możliwości (min w lato będe mial ok 20c)

 

W butelkach po 2008/2009 m.in: Dubbel' date=' Tripel, Belgian Blonde, Belgian Pale Ale, Dunkelweizen, Munich Helles, Bohemian Pils, Cranberry Ale, Dunkel, Traditional Bock, Premium Bitter, Hefe Weissbier.[/quote']

No to do lata musisz wszystko wypić :)

Na chrzciny będzie jak znalazł. :D:):D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się orientuje to refermentacje należy przeprowadzać w temp. o kilka stopni niższej przy dla fermentacji cichej.Z kolei leżakowanie przy możliwie najniższej tzn w okolicach 2-4°C chociaż przy zerze też powinno być ok.

A jak to sie ma do pilsów ?

np. burzliwa 10°C cicha też ' date=' refermentacja kilka stopni mniej to już wyjdzie koło zera , to na leżakowanie zostaną ujemne :)[/quote']

Przepraszam,że tak późno odpisuje,dawno mnie nie było.

Oczywiście w przypadku pilsów schodzimy w okolice 0-2°C zresztą po co ja to piszę i tak wiesz... :P:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się orientuje to refermentacje należy przeprowadzać w temp. o kilka stopni niższej przy dla fermentacji cichej.Z kolei leżakowanie przy możliwie najniższej tzn w okolicach 2-4°C chociaż przy zerze też powinno być ok.

A jak to sie ma do pilsów ?

np. burzliwa 10°C cicha też ' date=' refermentacja kilka stopni mniej to już wyjdzie koło zera , to na leżakowanie zostaną ujemne :)[/quote']

Przepraszam,że tak późno odpisuje,dawno mnie nie było.

Oczywiście w przypadku pilsów schodzimy w okolice 0-2°C zresztą po co ja to piszę i tak wiesz... :P:)

Co do refermentacji, także lagerów słyszałem, że należy ją robic w możliwie wysokiej temperaturze. Jedna przesłanka to fakt, ze wtedy szybciej mogą trafić do sprzedaży :) , ale słyszałem tez argument, że w ten sposób zmniejszamy ryzyko zakażenia (bo szybciej zużywany jest cukier?)

 

Zresztą pilsa który wysłałem na WWP gazowałem właśnie w temperaturze pokojowej (czas naglił), sędziowie doszukali się w nim sporo wad, ale owocowości akurat nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.